Pri výučbe dejepisu uplatňujeme na našej škole už dlhé roky zásadu: „Je lepšie raz niečo vidieť, ako stokrát o tom počuť.“ Preto organizujeme exkurzie, vychádzky i výlety na miesta spojené s našimi dejinami, ako vhodnú formu vyučovania, ktorá robí štúdium predmetu pre žiakov viac atraktívnym.

Možnosť raz za čas opustiť priestory triedy a vnímať minulosť na miestach, ktoré sú ňou priam presiaknuté, hodnotia žiaci vysoko pozitívne. V tomto kontexte sme postupovali i pri plánovaní podujatia, ktorým by sme si pripomenuli toto okrúhle výročie. Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že uskutočniť naše zámery sme mohli len vďaka ústretovosti a podpore niekoľkých zanietených a ochotných ľudí.
Vzhľadom na to, že 22. októbra, teda len šesť dní pred dátumom vzniku republiky, si pripomíname Medzinárodný deň školských knižníc, pokúsili sme sa spojiť dve podujatia do jedného. Do podujatia, ktoré by bolo iné ako v minulých rokoch a výnimočné práve tým, v akom roku sa uskutočnilo. Spojiť priestor školskej knižnice, prácu v nej, samotnú jej atmosféru s podujatím z histórie bolo navyše viac ako symbolické. Aj keď internet v súčasnosti čoraz viac vytláča z pozornosti žiakov čítanie kníh, nesmieme na snahu ukázať im čaro tradičného čítania pri každej možnej príležitosti rezignovať. Školská knižnica je miesto na tento účel ako stvorené. Často je možno len treba nájsť spôsob, ako ich tam pritiahnuť.
Bolo určené pre deviatakov
Podujatie, ktoré sme nazvali „Významné osobnosti našej prvej nezávislosti“, sme rozdelili do dvoch navzájom prepojených častí. Keďže obdobie, ktorého sa daná udalosť týka, je obsahom učiva dejepisu v deviatom ročníku, určili sme ho pre deviatakov. Tí mali možnosť vyhľadávať v odporúčanej literatúre v školskej knižnice informácie o osobnostiach, s ktorými sa stretli počas vyučovacích hodín a ktoré zohrali dôležitú úlohu pri vzniku Česko-Slovenska. Vybrali sme Milana Hodžu, Vavra Šrobára, Andreja Hlinku a Matúša Dulu.
Časť deviatakov sa pripravovala na kvíz o významných politikoch roku 1918. Žiaci boli rozdelení do štyroch skupín a každá si vyžrebovala jedného slovenského politika. Po zozbieraní potrebného materiálu si pripravili výstupy v podobe posterov, ktoré boli neskôr predstavené práve počas Medzinárodného dňa školských knižníc. Získaný materiál sa zároveň stal základom pri plánovaní návštevy miest, s ktorými boli zviazané životné osudy skúmaných štátnikov. Na tieto miesta mala nasmerovať svoje kroky druhá časť žiakov deviateho ročníka počas Medzinárodného dňa školských knižníc.
Samotné podujatie sa uskutočnilo 22. októbra. V školskej knižnici sa konal súťažný kvíz, venovaný vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Kvízu sa zúčastnili štyri skupiny žiakov, ktoré sa už predtým zoznamovali s významnými Slovákmi roku 1918 nielen počas vyučovania, ale i v priestoroch školskej knižnice po ňom. Výsledkom spolupráce každej zo skupín bol poster, pomocou ktorého predstavili ďalším účastníkom akcie jedného zo známych Slovákov.
V porote, ktorá hodnotila vedomosti i prezenčné schopnosti súťažiacich, zasadli primátor Turzovky Ľubomír Golis, riaditeľka ZŠ Terézia Šupolová, zástupcovia rady školy i rodičov. Žiaci najprv odpovedali na otázky z histórie ČSR a následne predstavili svoje výstupy, v ktorých porote a obecenstvu, zloženému zo spolužiakov, priblížili svoj pohľad na opisovanú osobnosť. Členovia poroty napokon po sčítaní bodov za správne odpovede a úroveň prezentácie určili poradie skupín. Každý účastník kvízu bol odmenený drobnou vecnou cenou a diplomom.
Stretli sa pri pamätníku
Po skončení kvízu sa všetci prítomní stretli pri pamätníku k vzniku ČSR, ktorý sa nachádza v blízkosti školy priamo v Turzovke. Tu si pripomenuli v malom predstihu sté výročie našej prvej nezávislosti krátkym príhovorom primátora a jednej zo žiačok, ako aj položením venca a vzdaním holdu veľkému Slovákovi. Deviataci na tomto pietnom mieste i hĺbkou svojich vedomostí počas podujatia v školskej knižnici dali jasne najavo, že mená ako Hodža, Šrobár, Hlinka a Dula nebudú pre súčasných mladých obyvateľov Slovenska neznámymi, ale stanú sa trvalou súčasťou nášho historického povedomia a národnej hrdosti.
V ten istý deň sa iná časť našich deviatakov pustila do praktického využitia získaných vedomostí takpovediac priamo v teréne. Vedenie školy im umožnilo navštíviť významné miesta spojené so životom alebo smrťou slávnych spolutvorcov prvej republiky a pripomenúť si tu ich pamiatku.
Takto mohli mladí Turzovčania zamieriť do Černovej a Ružomberka, na miesta neodmysliteľne späté s Andrejom Hlinkom. Zavítali i do Liskovej a Sučian, rodísk Vavra Šrobára a Milana Hodžu. Na záver si uctili výročie vzniku Česko-slovenskej republiky položením vencov na hroboch Matúša Dulu a spomínaného Milana Hodžu na Národnom cintoríne v Martine. Na každom z týchto miest si žiaci krátkym príspevkom opätovne pripomenuli význam danej osobnosti v súvislosti s 28. a 30. októbrom 1918.
Pri pamätníkoch, sochách, náhrobných kameňoch alebo pamätných tabuliach na chvíľu, takpovediac, zastal čas a napriek už storočnému nánosu dejín tieto osobnosti cez svoj odkaz, výroky a životné osudy akoby tu stále boli s nami.
Autor: Rastislav Bakajsa