ČADCA . Už tradične si hľadajú bezdomovci strechu nad hlavou aj v Kysuckej nemocnici. V minulosti tam preto začali viaceré vchody zamykať, čo však problém nevyriešilo. Riaditeľ Martin Šenfeld hovorí, že v predchádzajúcich rokoch bola situácia doslova neúnosná. Mali množstvo škodových udalosti, ktoré spôsobili práve ľudia bez domova. Tí v nemocnici nezriedka prespávali, využívali príslušenstvo na chodbách, znečisťovali priestory.
Vlámali sa do hlavnej pokladne
Rozhodli sa preto pre radikálnejšie opatrenia a zabezpečujú poriadok prostredníctvom SBS. Odvtedy sa situácia oveľa zlepšila. „Bezpečnostná služba sa nám osvedčila, preto ju využívame aj naďalej. Výrazným, spôsobom ubudlo škodových udalostí, no napriek tomu sa sem – tam objavia rôzne drobné krádeže a pokusy,“ vraví riaditeľ. Vlani dokonca zaznamenali vlámanie do hlavnej pokladne. Našťastie tam nemali takmer žiadnu hotovosť, horšie to už bolo so škodou na majetku.

Často musia najskôr začať s hygienou
Nie všetci sa však chcú v nemocnici len zohriať či využiť komfort sociálneho zariadenia. Mnohých tam privezie záchranka pre ich zdravotný stav.
Akútnu zdravotnú starostlivosť musia poskytnúť každému, bez ohľadu na to, či ide o bezdomovca, alebo inú osobu. Tiež sa nerobí rozdiel pri tom, či ide o obyvateľa Slovenska, alebo cudzinca. „Pokiaľ je zo Slovenska, neodkladnú zdravotnú starostlivosť by mala podľa zákona uhrádzať najväčšia zdravotná poisťovňa,“ vysvetľuje riaditeľ. Problém nastane vtedy, keď sa takýto pacient rozhodne na základe negatívneho reverzu opustiť nemocnicu do 24 hodín od prijatia. Často sa to stáva, keď sa preberie z opitosti. Vtedy im za hospitalizáciu nezaplatia. Ďalšie problémy majú, keď ide o bezdomovca z inej krajiny. Vtedy väčšinou nemocnice ťahajú za kratší koniec a nedarí sa im túto zdravotnú starostlivosť kompenzovať.

Faktom je, že týchto pacientov po tom, ako ich privezú, je často treba najskôr umyť, ostrihať, oholiť, odvšiviť či zbaviť svrabu. „Čo sa týka hospitalizácií, v zimnom období ide najmä o omrzliny, ale aj úrazy hlavy a ďalšie, tiež choroby spojené s nadmerným užívaním alkoholu,“ informuje Šenfeld.
Niektorí sa opakovane vracajú
Ako vraví, v našom štáte chýba tzv. záchytná stanica a tak sa stáva, že všetci agresívni a podnapití ľudia končia v nemocnici, čo spôsobuje nemalé problémy, pretože nemôžu nič podceniť a aj takýto pacient musí dostať všetky potrebné vyšetrenia. Nie je teda zriedkavosťou, že urgentné príjmy sú preťažené a dochádza k rôznym nepríjemný situáciám. Takisto pri samotnej hospitalizácii často musia vytvoriť izolovaný priestor, aby takýto človek neohrozoval svoje okolie. Potom je na konkrétnom oddelení problematické vytvoriť ostatným pacientom, ktorí potrebujú pokojný režim, vhodné podmienky.
„Záchytka je viac ako žiadúca, no stále s týmto problémom prešľapujeme na mieste, pretože nie je vytvorená vhodná legislatíva,“ dodáva riaditeľ.