KYSUCKÝ LIESKOVEC. O striebornej Kysuci sa spieva už len v známej nostalgickej piesni. Jej čistota je minulosťou. Najmä vďaka nezodpovedným ľuďom, ktorí do nej hádžu odpad.

„V minulých dňoch neznámy páchateľ vyhodil dve prasatá do riečiska Kysuce. Jedno malo vyše 100, druhé do 40 kilogramov. Okolím sa šíril nepredstaviteľný zápach,“ informuje ochranca lesov a vôd Pavol Šutý z Kysuckého Lieskovca. Ako vraví, už v minulosti oproti toku rieky naviezla firma nebezpečné kaly, ktoré sú tam dodnes. Nie je nič výnimočné, že tam ľudia spaľujú odpad,“ konštatuje.
Zákon jasne určuje, kto nesie zodpovednosť
Riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Čadci Jana Ščuryová hovorí, že vlastníci, držitelia zvierat či pôvodcovia živočíšnych vedľajších produktov sú povinní zabezpečiť na svoje náklady ich odstránenie. Musia ich odovzdať osobe, ktorá vykonáva ich zber a prepravu, triedi a bezpečne uchováva do doby odstránenia tak, aby nedošlo k ich odcudzeniu, ohrozeniu zdravia ľudí, zvierat a poškodeniu životného prostredia, nasleduje odovzdanie asanačnému ústavu.
Keďže v poslednom období sa vyskytuje veľa prípadov uhynutej zveri popri cestách, ľudí zaujíma, kto má na starosti ich odstránenie. „Správca komunikácie alebo užívateľ poľovného revíru je podľa zákona o veterinárnej starostlivosti povinný odstrániť telo zvieraťa usmrteného alebo uhynutého na komunikácii,“ vysvetľuje.
Podľa tohto zákona ten, kto zistí na nehnuteľnosti umiestnenie živočíšnych vedľajších produktov, ktoré je v rozpore s vyššie citovaným, môže túto skutočnosť oznámiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, alebo obci, na území ktorej sa nehnuteľnosť nachádza.
„Jej vlastník, nájomca alebo správca je povinný bezodkladne po zistení nezákonného umiestnenia oznámiť túto skutočnosť horeuvedeným orgánom. Tieto sa o tom navzájom informujú najneskôr do 48 hodín od oznámenia.
Ak z neho vyplynie, že ide o nezákonné umiestnenie vo vodnom toku, na pobrežnom pozemku, v inundačnom území alebo v poľovnom revíri, je orgán, ktorý oznámenie prijal, povinný bezodkladne o tom informovať orgán štátnej vodnej správy alebo užívateľa poľovného revíru.
„Regionálna veterinárna a potravinová správa vykoná obhliadku, urobí potrebné záznamy a zabezpečí odstránenie živočíšnych vedľajších produktov. Následne sa zisťuje osoba, ktorá je za to zodpovedná,“ vraví Ščuryová.
V minulých dňoch zaznamenali viacero prípadov
V minulých dňoch riešili veterinári zrazeného diviaka na kruhovom objazde pri diaľničnom privádzači v obci Svrčinovec. „Vykonali sme obhliadku s dokumentáciou, odobrali vzorku a zaslali na vyšetrenie Veterinárnemu potravinovému ústavu (VPÚ) Zvolen, telo sa odstránilo, výsledok vyšetrenia je negatívny,“ informuje riaditeľka.
Ďalšia uhynutá líška sa našla 15. októbra pri železničnom nábreží v Čadci, postup bol totožný s predošlým, výsledok laboratórneho vyšetrenia je negatívny.
„V Kysuckom Lieskovci nám nahlásil Slovenský vodohospodársky podnik 19. októbra dve uhynuté ošípané. Spoločne sme aj konali,“ opisuje situáciu Ščuryová. Odobrali vzorky, ktoré ihneď zaslali poslom do VPÚ Zvolen. Uhynuté zvieratá odovzdali Asanačnému ústavu Mojšová Lúčka na likvidáciu. V čase uzávierky novín ešte výsledok vyšetrenia nebol známy.