SKALITÉ. Do veľkej krabice v centre obce odložil v minulých dňoch neznámy páchateľ päť odrastených šteniatok. Útulku v Korni to nahlásil miestny obyvateľ. Majitelia zariadenia hľadajú pre ne nový domov. Ako informovali na sociálnej sieti šteniatka podstúpia vakcináciu a čipovanie. Podľa nového zákona totiž aj ten, kto chce psíka darovať, musí ho dať zaočkovať a začipovať. Mnohí si myslia, že aj z tohto dôvodu bude odhodených šteniatok pribúdať, keďže majitelia to nebudú chcieť platiť.
Nebol to jediný prípad
Čo sa týka odhodených šteniatok nejde o ojedinelý prípad. Vlani našli mestskí policajti na Bukovskom moste v Čadci päť šteniatok kríženca labradora. Napriek mrazivému počasiu ich tam niekto len tak pohodil. Prípady opustených zvierat, o ktoré prestali mať majitelia záujem, sú niekedy doslova alarmujúce. Nebyť súcitu a pozornosti ľudí, ktorým nie je ich osud ľahostajný, by mnohé uhynuli.
Polícia upozorňuje, že týranie zvierat je protizákonné. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 1, 2 až 5 rokov. V prípade zanedbania starostlivosti o zvieratá, kedy v jej dôsledku uhynú alebo majú trvalé následky na zdraví, môže ísť páchateľ na dva roky do väzenia. Ak ste svedkami týrania alebo máte podozrenie na zanedbanie starostlivosti či kruté zaobchádzanie so zvieraťom, môžete pomôcť aj tým, že budete o tom informovať kompetentné orgány. Pri nahlasovaní si na vás pravdepodobne vypýtajú kontakt. Vaše osobné údaje zostanú utajené, musíte však o to požiadať.
Od septembra platí zákon o tom, že zviera už nie je vecou, ale živým tvorom. Ministerstvo hospodárstva si od toho sľubuje utlmenie nelegálneho obchodovania so psami a týrania zvierat. Súčasné odhady hovoria o vývoze 40 až 60-tisíc šteniat ročne do zahraničia. Ďalším problémom sú psy bez majiteľa. Tých je v našich mestách a obciach približne 12-tisíc.
Povinné je aj čipovanie
Každý majiteľ psa musí po novom začipovať svojho domáceho miláčika do 12 týždňov od narodenia. Tie, ktoré prišli na svet do konca augusta tohto roka musia mať čip do 31. augusta 2019. Ak si nesplnia povinnosť, hrozí im pokuta do výšky 50 eur. Odborníci na Kysuciach hovoria, že je to opäť o ľuďoch. „Stretla som sa veľakrát v zahraničí so psami napríklad z Čiech a Slovenska, ktoré mali čipy aj pas. No vek sa mnohým nezávislým veterinárom nepozdával. Vycestovať môže pes starší ako štyri mesiace. A tým ma za sebou presne dané odčervovania a očkovania. Ak jeho množiteľ mení dátum narodenia, je to na veterinárovi, ako zhodnotí vek šteňaťa podľa chrupu,“ hovorí Katarína Ábelová, cvičiteľka psov.
Ako pozitívum čipovania vidí ľahšie dohľadanie zatúlaných psov a ich vrátenie majiteľom. „Na druhej strane sa možno zvýši počet utratených psíkov či odstrelených poľovníkmi,“ vysvetľuje s tým, že v zahraničí to funguje úplne inak.
Ak sa niekto v Anglicku nemohol postarať o psa, tak ho dal do útulku, prípadne utratiť k veterinárovi. „Tento spôsob bol z môjho pohľadu zodpovednejší, než nechať psa na voľnej nohe pobehovať o hlade,“ dodáva.
Problémy so zabehnutými či zatúlanými zvieratami mali aj obce a mestá na Kysuciach. „V minulom roku sme odchytili 77 túlavých, zabehnutých zvierat. Z toho bolo 50 psov. Dvadsať z nich sa podarilo vrátiť majiteľom, tridsať putovalo do útulku,“ hovorí Peter Bulej, zástupca náčelníka Mestskej polície Čadca.
„Povinné čipovanie psov schvaľujem. Myslím si, že bude podstatne menej psíkov v útulkoch a voľne sa pohybujúcich, keďže na základe čipu bude možné dohľadať majiteľa,“ vysvetľuje veterinár Branislav Chnúrik. Podľa neho budú aj samotní majitelia zodpovednejší a budú viac dohliadať na domáceho miláčika.
Bič na nelegálnych množiteľov
Chovatelia psov si zmenu v zákone pochvaľujú. „Pre legálnych chovateľov sa toho veľa nezmení, no pre množiteľov môže novela zákona znamenať katastrofu,“ hovorí Renáta Hajduková, chovateľka jorkšírskych teriérov z Rakovej. Sama však prízvukuje, že si nie je istá úplným odstránením množiteľov.

„Neviem, či je to kontrolovateľné až do takej miery, aby s nelegálnym množením úplne prestali,“ vysvetľuje. Očakáva však tvrdšie postihy voči množiteľom, ktorí to robia vo veľkom. Zákon ukladá väčšie právomoci veterinárnym inšpektorom. Po novom môžu vstupovať do domov majiteľov zvierat, ak majú podozrenie, že je zviera týrané.
Zvieratá nemajú právo na ľútosť?
„Počula som, ako istý muž poľutoval na ulici chudého psa, tuláka, ktorý bežal na troch nohách. Očividne bol bez majiteľov. Druhý na to povedal, že ľutovať netreba zvieratá, ale ľudí, ktorí sú na tom ešte horšie,“ hovorí o svojom zážitku Mária z Čadce. Ostatní, ktorí vraj počuli tento dialóg, zmĺkli. Rozmýšľali zrejme o tom, kto má pravdu. „Keby však premýšľali viac, prišli by na to, že človek je tvor dokonalejší, a tak by sa mal starať o toho menej dokonalého. Aj keď o tom, kto je múdrejší, by sa často dalo polemizovať,“ myslí si.
MODLITBIČKA PSÍKA:
Môj život trvá desať až pätnásť rokov. Každé odlúčenie od teba znamená utrpenie. Pomysli na to ešte predtým, ako si ma zaobstaráš. Daj mi čas porozumieť, čo odo mňa očakávaš. Pestuj si ku mne dôveru, ňou žijem. Nikdy ma dlho netrestaj a nezatváraj ma za trest. Ty máš svoju prácu, zábavu a priateľov, ja mám iba teba. Často sa so mnou rozprávaj. Nerozumiem tvojim slovám, ale rozumiem tvojmu hlasu. Buď si vedomý toho, že nikdy nezabudnem na to, ako sa so mnou zaobchádzalo. Pomysli predtým, ako ma udrieš, že moje čeľuste môžu ľahko rozdrviť kosti tvojej ruky, ale to nikdy nevyužijem. Kým mi pri práci mrzuto vytkneš neochotu, skús si uvedomiť, že ma možno trápi nevhodná potrava, možno som bol dlho na slnku alebo už mám slabé, opotrebované srdce. Postaraj sa o mňa, keď zostarnem. Ty budeš tiež raz starý. Buď so mnou v každej mojej ťažkej chvíli. Nikdy nepovedz: „Nemôžem sa na to pozerať,“ alebo aby sa to stalo za tvojej neprítomnosti. S tebou bude všetko pre mňa ľahšie.
ČO STE MOŽNO NEVEDELI
KEDY IDE O TÝRANIE:
Podľa zákona o veterinárnej starostlivosti sa za týranie zvierat považuje:
- spôsobenie trvalého alebo dlhodobého poškodenia zdravia zvierat
- trvalé alebo dlhodobé porušenie neobnoviteľných častí organizmu, okrem sterilizácie samíc a kastrácie samcov
- spôsobenie trvalej alebo dlhodobej poruchy správania
- prekročenie biologických schopností zvieraťa alebo spôsobenie neprimeranej bolesti, poranenia či utrpenia
- obmedzenie výživy a napájania
- spôsobenie zbytočného utrpenia alebo bolesti tým, že sa nevyliečiteľne choré, slabé alebo vyčerpané zviera, pre ktoré je ďalšie prežívanie spojené s trvalou bolesťou alebo utrpením, vydá na iný účel ako na neodkladné bezbolestné usmrtenie
- spôsobenie bolesti alebo utrpenia tým, že sa použije ako živá návnada
KOHO KONTAKTOVAŤ:
Ak ste sa stali svedkom týrania, nahláste prípad na polícii, Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, prípadne kontaktujte Linku proti krutosti organizácie Sloboda zvierat.
Regionálna veterinárna a potravinová správa je kompetentný orgán, ktorý je povinný v zmysle zákona o sťažnostiach riešiť každú sťažnosť na porušovanie zákona o veterinárnej starostlivosti a ochrane zvierat. V tomto prípade nezabudnite, že sťažnosť sa podáva písomne. Po prešetrení prípadu môže uložiť opatrenia na nápravu alebo dokonca aj zakázať chov zvieraťa.
V rámci Slobody zvierat sa prípadmi týrania zaoberá inšpektor ochrany zvierat. Ak ho kontaktujete, ten po nahlásení prípad preverí a v prípade, že sa týranie potvrdí, podá písomný podnet na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.
AKO POSTUPOVAŤ:
Pri nahlasovaní prípadu udajte presný opis situácie a okolností, za ktorých k týraniu došlo. Nezabudnite uviesť, kedy a kde to bolo a či je dlhodobé, alebo náhodné. Popíšte, či zviera prejavuje známky fyzického alebo psychického týrania, či je podvyživené alebo zranené. Pokiaľ poznáte páchateľa, uveďte jeho meno a adresu. Ak nie je známy, podajte trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
AK CHCETE POMÔCŤ:
Pokiaľ chcete pomôcť opusteným šteniatkam a psíkom, viac informácií vám poskytnú na čísle telefónu 0919 312 709.