Poďme najskôr k samotnému názvu výstavy. Prečo práve Sme tu doma?
- Výstava patrí k projektom, v ktorých Galéria Čadca predstavuje tvorbu domácich autorov. Termín neprofesionálna tvorba sa viaže ku skutočnosti, že pre umelcov výtvarná tvorba nie je zdrojom príjmu i napriek tomu, že sú medzi nimi absolventi stredných umeleckých škôl, vysokých pedagogických škôl s výtvarným zameraním, teda so vzdelaním, ktoré umožňuje byť profesionálom. Medzi neprofesionálov patria aj absolventi základných umeleckých škôl a samozrejme výtvarníci bez akéhokoľvek výtvarného vzdelania. Každý z autorov, ktorý prijal účas ť, pa trí do niektorej z týchto skupín.
Výstava Sme tu doma chce tvorbu toho najlepšieho , čo sa tu vytvorilo v nedávnej minulosti , znovu pripomenúť a súčasne aj ukázať to najlepšie, čo vzniká dnes. To, čo je vystavené, je odpoveďou na otázku, čo v neprofesionálnej tvorbe by sme mali považovať za dobré a naznačuje množstvo tém a ciest, ktoré k tomu vedú. Kvalita diel neprofesionálov, získavanie cien v krajských a v celoslovenských súťažiach ich oprávňuje k tomu, aby sa verejnosti predstavili v priestore, kde sa prezentuje profesionálne umenie. Preto sme dali výstave takýto troc ha viac na seba upozorňujúci názov. Aby si aj verejnosť všimla, a svojou návštevou podporila myšlienku, že kvalitné neprofesionálne umenie výtvarníkov Kysúc patrí do Galérie Čadca.
Vystavených je viac ako sto výtvarných diel od 17 autorov. Návštevníci majú teda skutočne čo pozerať a aj obdivovať.
- Niekoľko desaťročí sa s kysuckými výtvarníkmi stretávam takmer pravidelne . Či už na pôde galérií v našom regióne, alebo ako lektor na stretnutiach, ktoré v minulosti organizovalo Okresné osvetové stredisko v Čadci (neskôr Kysucké osvetové stredisko, dnes Kysucké kultúrne stredisko). Poznám ich tvorbu a som presvedčený, že neprofesionálni výtvarníci si takúto prezentáciu zaslúžia.
Pri niektorých autoroch môžeme sledovať aj ich vývoj, ktorý je obrazom zmien z dôvodu hlbšieho spoznávania sa. Na výstave sledujeme nielen rôznorodý prístup pri spracovávaní tém, ale najmä v spôsobe ich podania, čím si autori vytvárajú svoj charakteristický rukopis. Jedna skupina viac premýšľa, komponuje, udržuje jednotu formy, štýlu, druhá sa nebojí, bez zábran sa vrhá do niečoho, čo vôbec nepozná, aby sa následne svojsky s problémom vyrovnala. Využívanie rôznych techník a nových technológií je pre tvorcov motivujúce a inšpiratívne.
Vráťme sa k tomu vysokému číslu diel, ale aj umelcov...
- Pôvodne sme chceli vystaviť tvor bu maximálne 10 – 13 výtvarníkov , postupne sme ich rozšírili na sedemnásť. To úž vzhľadom k priestoru bolo maximum. Určite by sa ich našlo aj niekoľko desiatok. Spomeniem priezviská len niektorých , napríklad Ján Krcho, Marián Kandrík, Engelbert Kônig, Ján Podsklan, Jarmila Teichgrabová, I. Štetinová, sú tu však mnohí ďalší a ďalší.

Od začiatku som mal takú predstavu, že na výstave nebudú od každého autora 1-2 diela, pekne uložené v rade , ale pôjde o blok 5 ,6,7-ich d iel, aby o autorovi povedali pri jednom pohľade všetko. O jeho témach, o ich spracovaní, rukopise, farebnosti, jeho vývoji. Aby tento blok divákovi povedal : „T oto som ja a takto ma vnímajte. “
Čo si má čitateľ vlastne predstaviť pod „neprofesionálnou tvorbou“?
- Termín sa viaže v prvom rade ku skutočnosti, že pre neprofesionálov nie je výtvarná tvorba zdrojom príjmu , ako som spomenul vyššie. J e pre nich charakteristické, že tvoria pre radosť. V mnohých prípadoch sa toto potešenie stáva vášňou. Autor sa neuspokojuje s intuitívnou tvorbou, ale samovzdelávaním preniká hlbšie a hlbšie do tajomstiev výtvarného umenia. Je množstvo ľudí, ktorí v živote neraz chytili štetec do ruky a snažili sa niečo vytvoriť. Práve táto výstava by ich mala posmeliť v tejto záľube. Ukázať im, že sa nemusia báť v tom pokračovať. Samozrejme, že to chce trochu usmernenia, niečo sa naučiť o kompozícii, miešaní farieb. V tom im môže pomôcť Kysucké kultúrne stredisko, prípadne iné výtvarné kurzy poriadané galériami.
Podľa vás teda do galérie diela týchto výtvarníkov určite patria?
- Verím, že výstava výberu 17 výtvarníkov je inšpiráciou a povzbudením pre všetkých výtvarne tvorivých ľudí, ktorí doteraz nemali odvahu svoju tvorbu prezentovať. J e obohatením poznania návštevníkov vďaka množstvu pocitov, ktoré diela neprofesionálnych výtvarníkov Kysúc vyžarujú . Pozývam všetkých čitateľov. P ríďte sa sami presvedčiť, že neprofesionálna tvorba patrí do tejto galérie. A ko som aj na vernisáži povedal, vnímam ju ako vyvrcholenie činnosti neprofesionálnych výtvarných umelcov. Výstava a aj jednotlivé diela sú dôstojnou oslavou neprofesionálneho umenia na Kysuciach, ukazuje ich kvalitu a určite bude povzbudením výtvarníkov k tvorbe, pretože tento projekt ak bude úspešný, bude mať svoje pokračovanie.