Sympózium bolo ideálnym priestorom na výmenu odborných poznatkov v tak závažnej a zároveň podceňovanej problematike, akou je závislosť mladistvých.

Prostredníctvom workshopov a diskusií s odborníkmi v oblasti drogovej prevencie mali koordinátori možnosť získať cenné rady, ktoré im pomôžu čo najlepšie reagovať a zároveň pomáhať žiakom so znakmi závislosti.
Medzi znaky, ktoré u dieťaťa indikujú nejakú závislosť, a nie iba drogovú, sú podľa odborníkov ľahostajnosť, egoizmus a klamstvo. „Deti s drogami začnú vtedy, keď sa cítia opustené, sú často bité, ponižované, nemajú žiadne dotyky a objatia a nezažili vo svojom živote úprimnú radosť,“ hovorí odborný garant workshopov Jaroslav Rakučák. „Je nesmierne dôležité apelovať na rodičov, aby sa aktívne zaujímali o vlastné deti, nepopierali a nezľahčovali problémy, ktoré nastanú v rodine, a konali,“ dodal Jaroslav Rakučák. Deti a mládež sa často dočkajú pomoci až v pokročilom štádiu závislosti. Preto je veľmi dôležité nepodceňovať primárnu prevenciu a venovať pozornosť deťom v čo najväčšej miere. Ak rodičia nezachytia alebo nechcú zachytiť signály, že ich dieťa bojuje so závislosťou, sú tu práve pedagógovia, ktorí v školskom prostredí môžu problém „prečítať“ a následne mu podať pomocnú ruku v kooperácii s rodičom.
Podľa dostupných prieskumov až približne 70 % detí žije v prostredí, kde sa nadmerne fajčí, pije a zneužívajú sa lieky. Mnohé odborné kapacity tvrdia, že s drogami začínajú experimentovať už 12-ročné deti. Dôležitú úlohu preto majú médiá, štátne orgány aj samospráva, ktoré by mali oveľa systematickejšie a dlhodobo spolupracovať na prevencii ako účinnom nástroji boja proti vzniku závislostí.
Autor: ZT