Škola vzpierania Kysucké Nové Mesto má za sebou vydarený súťažný rok 2018. Klub, ktorý pracuje pod trénerskou taktovkou dvojice Vladimír Vrábel a Peter Papík, si pripísal na svoje konto viacero medailí z majstrovstiev Slovenska.
O jeden z úspechov sa pričinila 18-ročná Natália Hušťavová, ktorá získala titul majsterky Slovenska v kategórii junioriek do 63 kilogramov.
Prezradili by ste nám, ako a kedy ste sa dostali ku vzpieraniu?
– Ku vzpieraniu som sa dostala cez trénera Peťa Papíka pred viac než rokom. Chodila som k nemu na tabatu (kruhový tréning), ktorú tiež trénuje. Keďže v nej boli zakomponované aj vzpieračské prvky, po určitej dobe sa ma opýtal, či by som nechcela prísť na čisto vzpieračský tréning, ktorý má pod palcom s Vladom Vrábelom. Po dlhšom prvotnom „oťukávaní“ som si tento šport obľúbila, a tak som pri ňom ostala.
Čo vás na tomto športe baví?
– Fakt, že síce pomaly, ale predsa tam vidím zlepšenie sa od začiatku. Beriem to ako výzvu. Navyše sme výborný kolektív, v ktorom sa človek vždy príjemne cíti. S určitosťou ale môžem povedať, že keby ma to nebavilo, nedonútil by ma k tomu nikto, ani ja sama seba.

Je to silový šport, ktorý preferujú skôr muži. Nereaguje takýmto spôsobom vaše okolie, kamaráti?
- Myslím, že silové športy sa priraďujú hlavne mužom z dôvodu, že ženy majú byť zafixované ako nežné stvorenia. Šport by ale nemal byť priradený len mužom, či len ženám, ale podľa pocitu z neho. Aj keď sa teraz vzpieraniu venuje viac žien ako v minulosti, stále to niektorých prekvapuje. Keď príde reč na to, že sa mu venujem aj ja, niektorých to prekvapí. Nebol ale nikto taký, kto by ma od toho odhováral, skôr mi len pripomínajú, že si mám dávať na seba pozor.
Ako vyzerá váš tréningový proces? Je to len o zdvíhaní činiek?
– Trénujem v Mestskej športovej hale v Kysuckom Novom Meste, kde má Škola vzpierania svoje miesto. Začala som trénovať päťkrát do týždňa, z toho tri tréningy sú vzpieračské, inak sa snažím zlepšiť kondične a posilňovaním. Okrem toho chodievam aj plávať, veľmi ma to baví. Odmala som bola rodičmi vedená k športu a plávaniu som sa venovala najdlhšie, približne päť – šesť rokov. Takže nie je to len o dvíhaní činiek. Taktiež sa treba aj dostatočne venovať regenerácii, netreba to siliť.
Aké sú vaše osobné rekordy?
– Trhnúť sa mi zatiaľ podarilo 55 kilogramov a nadhodiť 67 kilogramov.
A čo vaše doterajšie najväčšie úspechy?
– Ako kolektív žien Školy vzpierania Kysucké Nové Mesto sme tento rok prvýkrát súťažili v lige žien, kde sme skončili tretie. Z individuálneho hľadiska je pre mňa najväčší úspech titul z majstrovstiev Slovenska junioriek v kategórii do 63 kilogramov.
Prezradili by ste nám niečo aj o vašich ambíciách? Čo by ste raz chceli v tomto športe dosiahnuť?
– Mám svoje osobné limity, ktoré by som chcela splniť, všetko je to ale o trpezlivosti a poctivých tréningoch.
SLOVÁ TRÉNERA PETRA PAPÍKA
Aký má prístup k tréningom, aké sú jej najsilnejšie stránky? Viac o Natálii Huštavovej nám povedal tréner Peter Papík:
„U mňa je to veľký poctivec. Zdokonaľuje techniku, tréningy si dáva navyše, vie sa hecnúť sama, neoklame ani jednu sériu. Momentálne pracujeme najmä na sile a, samozrejme, aj na technike! Je to bezproblémové dievča, ktoré vie, čo chce. Bodaj by takých bolo viac. Chodila ku mne trénovať so svojou mamou na kondičné tréningy a tam som si ju všimol. Postupne som si ju skúšal a potom som jej na rovinu povedal, či nejde vzpierať. Ona na rovinu povedala, že ide.“