Semináre boli venované detskému folklóru a boli určené pre vedúcich folklórnych zoskupení, záujmovo-umeleckých krúžkov pri ZŠ a CVČ, učiteľom, vychovávateľov a kultúrnych pracovníkov, pripravujúcich podujatia zamerané na tradičnú ľudovú kultúru. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Počas týchto pracovných stretnutí mali účastníci možnosť získať zaujímavé informácie o ľudových tradíciách, zvykoch, detských piesňach, hrách, tanečných choreografiách a pod.

Dňa 27. októbra 2018 sa pod vedením lektorky Evy Dudkovej, etnologičky, kurátorky pre ľudový odev a textil Slovenského národného múzea v Martine, konala prednáška o detskom odeve a jeho súčastiach. Prednášajúca upozornila na najčastejšie chyby v obliekaní detí na javisku a zamerala sa na to, ako sa im vyhnúť. Druhú časť seminára viedla známa etnologička Katarína Nádaská z Bratislavy, ktorá svojím rozprávaním priblížila výročné zvykoslovie ako inšpiráciu pre vedúcich detských kolektívov pri tvorbe folklórnych vystúpení.
Seminár 10. novembra sa venoval tanečnému folklóru a jeho využitiu v detských folklórnych súboroch. Prednášky viedla Lenka Šútorová-Konečná, choreografka a tanečná pedagogička. Účastníci získali mnoho informácií o vývoji tanečných tradícií, motivike a priebehu tancov, princípoch, vnútornej štruktúre a ekológii ľudových tancov, tvorbe metodiky, hudobno-tanečných väzieb, choreografickom spracovaní tanečného a hudobného folklóru v DFS a pod.
Posledná časť z cyklu seminárov NÁVRAT KU KOREŇOM sa konala 24. novembra 2018 a bola zameraná na vokálne prejavy regiónu Kysúc. Lektorka Helena Zahradníková, rodáčka z Turzovky, interpretka kysuckých ľudových piesní, sa vo svojej prednáške zamerala na prípravu detských kolektívov a jednotlivcov na scénickú produkciu, využitie prirodzenosti a talentu detí, výber piesňového materiálu podľa veku bez hlasovej vyspelosti, etiku textovej zložky piesní, prípravu na interpretáciu staršej mládeže a pod. Druhá časť bola venovaná ľudovej nástrojovej hudbe so zreteľom na kysucký inštrumentár v edukačnom a umeleckom vývinovom procese detí a mládeže. Túto problematiku priblížil Roman Bienik z Dolného Hričova, muzikant a výrobca hudobných ľudových nástrojov.
Všetky stretnutia sa niesli v príjemnej, priateľskej a tvorivej atmosfére. Pripomenuli sme si životy našich predkov, v ktorých mali jedinečné zastúpenie ľudové piesne, hudba a tance.
Ďakujeme odborným lektorom, ktorí prišli k nám na Kysuce, aby nás obohatili svojimi skúsenosťami a znalosťami. Taktiež ďakujeme všetkým tým, ktorí spoločne s nami strávili tieto dni nielen z lásky k našim tradíciám, ale aj z túžby po informáciách a nových poznatkoch. Poďakovanie patrí aj vedeniu reštaurácie Beskyd za dôstojné prednáškové priestory a bezchybnú starostlivosť. Veríme, že sa čoskoro opäť stretneme pri ďalších zaujímavých podujatiach.
Autor: Iveta Buková Štětinová