KORŇA. Ani jeden deň v týždni nezíva pútnické miesto Živčáková prázdnotou. Na tomto legendárnom vrchu sa údajne 1. júna 1958 zjavila lesníkovi Matúšovi Lašútovi Panna Mária. Odvtedy sa stalo cieľom pútnikov zo Slovenska, ale i zahraničia.
„Chrám je otvorený aj počas zimy, konajú sa tam i sväté omše podľa celoročného programu ako to uvádzame na našej web stránke www.zivcakova.sk . Cesta sa upravuje, ale je potrebné aby si vodiči vzali so sebou reťaze. Autá s pohonom 4x4 by mali vyjsť bez problémov,“ informuje správca farnosti Ivan Mahrík Mahrík. Ako vraví, ľudia chodia v hojnom počte aj v týchto dňoch. „Majú peknú zimnú prechádzku.“
Vodičov prosia o ohľaduplnosť
Návštevníkov, ktorí na horu Živčáková prichádzajú motorovými vozidlami prosí, aby rešpektovali dopravné značenie, ktoré umiestnili popri ceste a parkoviskách pre zabezpečenie plynulosti a bezpečnosti premávky.
Každé parkovisko má pri výjazde svoj semafor, ktorý je nutné bezpodmienečne rešpektovať. Číselník poskytuje len orientačnú hodnotu a nie je smerodajný. Pri výjazde na červenú reálne hrozí dopravná kolízia vzhľadom na to, že v opačnom smere majú vozidlá zelenú a vodiči predpokladajú, že opačný smer je uzavretý. Pri nedodržaní predpisov dochádza najmä v zúžených miestach k nebezpečným situáciám, ktoré sa nie vždy môžu skončiť šťastne.
„Buďme ohľaduplní k iným vodičom aj na parkovisku. Zaparkujme tak, aby sa na vyhradené parkovacie plochy vmestilo čo najviac vozidiel, teda šikmo, alebo kolmo k okraju a nie rovnobežne,“ dodáva.
Pútnické miesto posvätili pred 25-timi rokmi
V tomto roku oslávili na Živčákovej 3. výročie posviacky Kostola Panny Márie Matky Cirkvi, 10. výročie vyhlásenia tejto „hory“ za pútnické miesto mariánskej úcty a modlitby a 25. výročie posvätenia Kaplnky Panny Márie Kráľovnej Pokoja. Od zjavenia na Živčákovej uplynulo 1. júna 60 rokov. V chráme pribudla vlani vzácna mozaika, ktorej autorom je svetoznámy taliansky výtvarník páter Marko Rupník.
Postavili ho z milodarov
S výstavbou chrámu začali v júni 2009, vysvätili ho 4. októbra 2015. Postavili ho aj zo zbierok veriacich a milodarov. Kapacita kostola s Kaplnkou sv. Jozefa je zhruba 3000 ľudí. V roku 2015 v ňom inštalovali tri nové zvony. Pribudli k prvému, ktorý dostal meno Mária a váži 860 kíl. Všetky odlial akademický sochár Josef Tkadlec. Ako materiál použil zliatinu medi a cínu. Súčasťou chrámovej veže je aj koruna a kríž. Korunu pozlátili 24karátovým zlatom, do vnútra kríža umiestnili podpísané dekréty, týkajúce sa pútnického miesta a chrámu, ale aj noviny a iné dokumenty, nechýbajú medzi nimi ani MY Kysucké noviny.

Na jar 2012 osadili pri chráme sochy svätého Cyrila a Metoda. Autorom je akademický sochár Martin Mikuláš s manželkou Barborou. Vyrobili ich z umelého pieskovca a ich výška je dva metre. Organ je klasický píšťalový. Je starší, no zachovalý, kúpili ho v Nemecku. Chrám stojí vo výške 756 metrov nad morom, výška veže s vyhliadkovou terasou končí na kóte 797 metrov.