ČADCA.Expozíciu, predstavujúcu najznámejšie archeologické oblasti na Kysuciach, rozdelili na tri samostatné časti. „Jedna je venovaná lužickej kultúre z doby bronzovej, jej materiálnu kultúru predstavujú nálezy z pohrebísk v Hornom Vadičove, poloha Crkovo, a v Radoli, poloha Koscelisko. Ďalšia časť predstavuje dobu železnú na Kysuciach. Je to obdobie púchovskej kultúry, ktorú reprezentuje osada v Lopušných Pažitiach a k nej priliehajúci hrádok na vrchu Malé Ostré,“ informuje Zuzana Markechová z Kysuckého múzea v Čadci.
Tretiu časť venovali stredovekému obdobiu a výskumu kostola a cintorína v Radoli-Koscelisku.
Podľa slov Markechovej expozíciu dopĺňa ešte model mamutieho mláďaťa a zub mamuta, zastupujúce najstaršie obdobie - dobu kamennú, z ktorej sú na Kysuciach len sporadické nálezy. Z novšieho obdobia dopĺňa expozíciu malý súbor ranonovekých nádob z Kysuckého Nového Mesta, pochádzajúcich zo začiatku 17.storočia.

„Nádoby sa našli pri asanácii starého domu v pôvodných renesančných pivniciach. Napokon expozíciu dopĺňa veľká mapa archeologických lokalít na Kysuciach,“ dodáva. Expozíciu financovali múzejníci zprojektu Fondu na podporu umenia, program Pamäťové a fondové inštitúcie.