KORŇA. Pomôcť zvládnuť prípadné živelné pohromy mal tank, ktorý ešte v lete 2013 priviezli do Korne. Ako informoval vtedajší starosta obce Jozef Kontrík o jeho údržbu sa postará posádka zložená zo štyroch miestnych vodičov – pracovníkov obce, ktorí mali prejsť špeciálnym preškolením.
Vyslobodzovací tank VT 55 mal pomáhať pri záchranných prácach v čase živelných pohrôm a kalamít. Po tom, ako „dorazil“ do tejto kysuckej obce, sa uskutočnilo aj tematické cvičenie, cieľom ktorého bolo odskúšať si koordináciu záchranných zložiek pri snehových či iných kalamitách.
Mali ho využívať aj v susednej Orave
Tank mal pomáhať nielen Kysuciam, tiež Orave, prípadne aj časti Liptova. Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) na základe analýzy, ktorú robila v spolupráci s ministerstvom vnútra rozhodla, že dva tanky VT 55 A pôjdu do Trnavy a na Kysuce. Predtým ich bolo potrebné uviesť do prevádzkyschopného stavu. Opravili ich ešte v decembri 2012. Ako nás vtedy informovalo ministerstvo vnútra, boli pripravené na použitie pri vzniku akejkoľvek krízovej situácie, aj v extrémne náročných podmienkach, napríklad pri snehovej kalamite, zosuvoch pôdy, povodniach a podobne. Tieto typy mechanizmov sa dobre osvedčili napríklad pri snehovej kalamite na Kysuciach v roku 2006 a 2012, keď ako jediný druh techniky boli schopné preraziť snehové záveje a evakuovať osoby z ohrozených oblastí, pacientov do zdravotníckych zariadení a zabezpečiť dopravu potravín do vzdialených osád.
Kalamít na Kysuciach pribúda
Kalamity sú na Kysuciach čoraz častejšie. Obrovskú snehovú zažili aj vo februári 2012. Štát vyplatil za záchranárske práce 331 600 eur 23 obciam z okresu Čadca. Tie počas živelnej pohromy financovali pohonné hmoty, pracovnú silu či ťažké mechanizmy, ktoré si požičali od súkromníkov.

Zástupcovia SŠHR sa v roku 2012 stretli so starostami horných Kysúc. Hovorili o tom, ako môžu v prípade snehovej kalamity predísť škodám. Rokovanie sa uskutočnilo v rámci pilotného projektu Štát pomáha obciam. Jedným z prvých krokov bolo práve poskytnutie vyslobodzovacích tankov.
Ťažká technika pomáhala v kysuckom regióne napríklad aj v januári 2006. Vtedy kalamita najviac postihla Turzovku, tiež Klokočov, Korňu, Krásno nad Kysucou, Makov, Zákopčie, Staškov, Čierne, Vysokú nad Kysucou, Podvysokú, Olešnú, Skalité a Svrčinovec. Pri odstraňovaní snehu v niektorých obciach zasahovala technika a vojenský vyslobodzovací tank, ktorý mal sťaženú prácu, pretože sneh bol veľmi ťažký.
Kalamitnú situáciu ako prví vtedy vyhlásili v Klokočove. Nezjazdné tam zostali miestne komunikácie aj štátne cesty. Požiadali preto o pomoc Záchranný pluk zo Žiliny s tankom.
Kým vtedajšie vedenie obce Korňa pripravilo aj podmienky na garážovanie, nasledujúce, ktoré vzišlo po nových voľbách, tank vrátilo Správe štátnych hmotných rezerv ktorá vraj bola jeho vlastníkom. V roku 2016, keď sme sa naň spýtali, dostali sme z obce odpoveď: „Nebol naším majetkom. V našich priestoroch sa len garážoval, pričom obec ho nemohla používať, keďže sme na to nemali oprávnenú osobu. O tomto majetku SŠHR sme ani nemohli rozhodovať.“
Faktom je, že vrátiť ho asi nebolo najrozumnejšie riešenie. Jeho pomoc by v týchto dňoch v kysuckých obciach určite ocenili, rovnako aj v susednej Orave, kde takisto zápasia s obrovským množstvom snehu.