KORŇA. Momentálne je Mirka na materskej dovolenke. Mladá mamička má síce teraz pauzu, pracuje však ako dobrovoľná hasičská záchranárka. O tom, aká je dôležitá pomoc v pravú chvíľu, keď človek bojuje o život, vie svoje.
Hasičom sa ju našťastie podarilo nájsť
Na tiesňovej linke prijali telefonát, v ktorom šestnásťročné dievča prosilo o pomoc. „Bolo veľmi vysilené. Nezvládlo náročnú cestu zo školy a uviazlo vo vyše metrovom snehu v časti U Stani,“ spomína na 16. február 2012, kedy Kysuce zažili obrovskú snehovú pohromu, veliteľ miestneho dobrovoľného hasičského zboru Rastislav Fatura.
Vzhľadom na obrovské množstvo snehu, ktoré ležalo v týchto vzdialených osadách, sa záchranári vyzbrojili dekami a transportnými nosidlami. Po tom, ako pešo zvládli náročný terén, podarilo sa im dievča nájsť. Ide o spomienku, ktorá mala šťastný koniec. Práve táto udalosť bola pre Mirku veľkou motiváciou, aby začala pomáhať druhým.
„Po mojej záchrane som sa rozhodla stať hasičkou aj ja,“ hovorí.
Prežila aj vďaka šikovnej operátorke tiesňovej linky
Dnes má 23 rokov, žije s manželom Michalom a maličkou dcérkou. „Po dovŕšení 18 rokov sa stala aj Mirka členkou nášho zboru. Má za sebou základný kurz člena hasičskej jednotky,“ vraví Fatura. Aj vďaka operátorke tiesňovej linky Slavomíre Korduliakovej, ktorá sa podieľala na záchrane dievčiny z Korne, získalo Slovensko jednu z cien v prestížnej európskej súťaži 112 Awards.

Z lotyšskej Rigy si odniesla titul Výnimočný operátor 112. Ministerstvo vnútra ocenilo za záchranu ľudského života ôsmich hasičov z Kysúc. Za mimoriadnu obetavosť a vynaložené úsilie pri záchrane života minister vnútra mimoriadne povýšil hasičov z Turzovky a Čadce a udelil pamätnú medailu ministra vnútra tretieho stupňa dobrovoľným hasičom z Korne.
MALI VIAC AKO STO VÝJAZDOV
História hasičstva v obci Korňa sa začína ešte pred samotným osamostatnením sa od mesta Turzovka (rok 1954). Súčasne so založením obce vznikol aj dobrovoľný hasičský zbor. V roku 2017 mal 107 výjazdov, tento rok doposiaľ 68. Členovia zasahovali pri záchrane života, požiaroch, dopravných nehodách, transporte pacientov z ťažko dostupných terénov či vyhľadávaní nezvestných osôb. V súčasnosti v zbore pracuje 64 členov, z čoho je 12 žien.
KALAMITY
Štát v súvislosti so snehovými kalamitami v roku 2012 vyplatil 331 600 eur 23 obciam z okresu Čadca za záchranárske práce. Obce financovali pohonné hmoty, pracovnú silu či mechanizmy, ktoré si požičali od súkromníkov.