V Keni pôsobí veľvyslanec František Dlhopolček od februára 2016. „Môj prvý výjazd do zahraničia bol práve do Kene. Keďže som sa počas štúdií špecializoval na Afriku, ktorej politický vývoj som aj naďalej sledoval, ťahalo ma to späť,“ spomína.
Afrika má „magickú“ silu
Ako vraví, ten, kto raz navštívi Afriku, určite sa tam bude chcieť vrátiť. „Vyrastal tam môj syn, kládol som si otázku, či je taká, ako som si ju zachoval v pamäti od poslednej návštevy. A aká je dnes Keňa? Musím konštatovať, že sa zmenila, hlavné mesto je výstavnejšie. Krajina sa stala politickým a ekonomickým centrom Východnej Afriky. Hlavné mesto sa rozrástlo, pribudli nové ulice, štvrte, diaľnice, nákupné strediska. Žiaľ, aj autá a tak sú dopravné zápchy na dennom poriadku,“ konštatuje. Podľa jeho slov každý si vie Keňu predstaviť ma základe prírodopisných filmov ako krajinu známu 35 národnými parkami a rezerváciami, plážami v Mombase a ďalšími prírodným atrakciami. To je však pohľad turistu.
Spolupráca so Slovenskom má dlhú tradíciu
„Z profesionálneho hľadiska je veľmi zaujímavá, nakoľko jej ekonomický a politický vývoj je obdobný ako v iných afrických krajinách. Ale úspešnejší. Skúseností, ktoré získala, resp. získava sú dôležité, keďže sa môžu aplikovať aj inde. Spomeniem napríklad proces decentralizácie, ktorý tam prebieha. Jeho úspech môže z ekonomického hľadiska odstrániť ekonomickú nerovnosť v rámci jednotlivých regiónov, resp. niektoré problémy, napríklad kmeňovú príslušnosť. Je to živá krajina, stále sa v nej niečo deje,“ vraví.
Sú tam sídla medzinárodných organizácií systému OSN – UNEP a Habitat, v ktorých je František Dlhopolček takisto stálym predstaviteľom Slovenskej republiky. Navyše, Keňa patrí medzi krajiny, kde Slovensko realizuje rozvojovú spoluprácu.