KYSUCE. Obciam na Slovensku pribudla nová povinnosť. Po novom sa o obecné chodníky nemusia starať obyvatelia, ktorí vlastnili priľahlé budovy, ale ich vlastníci. Teda mestá alebo obce.

„O chodníky sa po novom budú starať ich vlastníci alebo správcovia. Rozhodli sme sa pre túto zmenu, pretože terajší stav je obzvlášť nespravodlivý voči chorým a starším osobám,“ priblížil ešte v máji minulého roka minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).
“Bol prijatý zákon o tom, že mestá majú udržiavať chodníky. Samozrejme, zákony treba dodržiavať. No keď ho chceme dodržiavať, tak nám robia škodu štát a samosprávny kraj.
„
Podľa prijatej zmeny tak už túto zimu odstraňujú nedostatky na chodníkoch správcovia miestnych komunikácií. Tí sú zodpovední aj za škody, ktoré vzniknú v dôsledku znečisteného alebo zľadovateného chodníka. O tom, že zákon nie je úplne domyslený, však hovoria viacerí primátori a starostovia.
Poškodené obce?
„Bol prijatý zákon o tom, že mestá majú udržiavať chodníky. Samozrejme, zákony treba dodržiavať. No keď ho chceme dodržiavať, tak nám robia škodu štát a samosprávny kraj. Teda ich organizácie, či už ide o Slovenskú správu ciest, alebo Správu ciest ŽSK. Na naše chodníky nahŕňajú sneh, čo nám robí škodu. My môžeme robiť zasa len to, že to vrátime znova na cestu. Keď sa stane nehoda na ceste, tak nevedno, koho budú stíhať. No keď sa stane nehoda na chodníku, tak sú zodpovedné mestá a obce,“ hovorí Jozef Grapa, primátor Krásna nad Kysucou.
Mestu podľa Grapu nakoniec ostáva už len odvážanie snehu. To ale stojí obce nemalé finančné prostriedky.