Už na základnej škole snívala o tom, že bude pracovať v zdravotníctve. Dodnes má v pamäti obrázok z kúpeľov, na ktorom fyzioterapeut cvičí s pacientom. Práve to ju oslovilo pri výbere povolania fyzioterapeuta, ktorému sa Anna Magátová venuje už viac ako dvadsať rokov. Momentálne pôsobí v sanatóriu v Jablunkove. Hovorí, že najčastejšie k nej chodia ľudia s bolesťami chrbtice, ale aj rôznymi úrazmi.
Za hranice Kysučania cestovať nemusia
Dobrou správou pre Kysučanov je to, že ju môžu navštíviť, pritom nemusia cestovať za hranice. Má totiž súkromnú prax v Starej Bystrici. Mnohí si návštevu fyzioterapeuta spájajú s úrazom, alebo vážnym zdravotným problémom. Ako vraví, môžu ju však vyhľadať aj pacienti, ktorých pobolieva chrbtica napríklad pre sedavé zamestnanie. „Ak niekoho bolí chrbát, je vhodné začať s cvičením, ktoré nám pomáha zapojiť do aktivity všetky svaly. Niektoré svaly sú počas dňa preťažované, iné naopak vôbec nezapájame. Ak tento stav pretrváva dlhodobo, výsledkom sú problémy a bolesti chrbtice," vysvetľuje.

Podľa jej slov nielen cvičenie, ale aj iné formy fyzioterapie prispievajú k odstráneniu ťažkosti. Napríklad elektroliečba, kineziotaping a rôzne uvoľňovacie techniky. Fyzioterapia má široké uplatnenie. Či už sú to zdravotné problémy neurologického, ortopedického, gynekologického charakteru, alebo rôzne poúrazové stavy.
Ochorenia pohybového aparátu spojené s bolesťami chrbta sú jednou z najčastejších príčin hospitalizácie a práceneschopnosti na Slovensku. A čo na to hovorí odborníčka? „Cvičením a vhodnou pohybovou aktivitou vieme predchádzať bolestiam pohybového aparátu,“ odporúča.
Problémy sa nevyhýbajú ani mladým ľuďom
Nie je žiadnou novinkou, že problémy s chrbticou majú aj mladí ľudia. „Trend počítačov, internetu v kombinácii s čoraz menším fyzickým pohybom, k ich zdraviu v tomto smere veľmi nepomáha. Dlhodobé sedenie veľmi zaťažuje chrbticu. K tomu treba ešte pripočítať sedenie v škole,“ konštatuje fyzioterapetka.

Keď nás bolí chrbát, tŕpne ruka či noha, vo väčšine prípadov si povieme, že to napraví dobrá masáž. Na otázku či nie je lepšie obrátiť sa skôr na fyzioterapeuta odpovedá, že masáž dokáže napäté svalstvo uvoľniť, zrelaxovať. Vo väčšine prípadov je ale bolesť chrbta spôsobená svalovou nerovnováhou (dysbalanciou), blokádami. „Vtedy treba niektoré svaly posilniť, iné uvoľniť. A to sa dá iba cvičením, toto masáž nevyrieši. Ak už tŕpnu končatiny, tam treba byť opatrnejší. Problém treba riešiť komplexnejšie. Tam by som to už riešila cez fyzioterapeuta,“ vraví.
Pomôcť sa dá aj tehotným ženám
Ľudia sa prvej návštevy fyzioterapeuta nemusia obávať. „Najskôr si „odoberieme" anamnézu. Samotné vyšetrenie spočíva v tom, že sa pýtame na problém, s ktorým klient prišiel. Ako vznikol, ako dlho trvá, aké sú príznaky. Ďalej si všímame stoj, chôdzu, držanie tela, vyšetrujeme skrátené, oslabené svaly, rozsahy pohyblivosti či opuchy. Už pri prvej návšteve začíname s terapiou a inštruktážou. Určíme si program a plán, aké procedúry vyberieme, aké cvičenie zvolíme,“ prezrádza.
Zaujímalo nás aj to, či sa dá pomôcť tehotným ženám, ktoré takisto majú často problém s bolesťami chrbtice. „Dá sa to uvoľňovacími technikami, cvičením, korekciou držania tela,“ dozvedáme sa.
Na margo potrebných návštev, ktoré musí pacient absolvovať aby získal návyky a problémy ustúpili, hovorí, že presný počet sa nedá určiť. Problémy sa podľa nej môžu zmierniť už po prvej návšteve. „Ale ak chceme, aby sa nevracali, treba pravidelne a vhodne cvičiť. A to sa nedá naučiť v jednom sedení,“ upozorňuje. Proces osvojovania si správnych návykov a stereotypov je, ako vraví, proces dlhodobý. „Už som spomínala, že si robíme plán. Ten plán je vlastne aj to, že postupne pridávame cvičenie. Čiže bolo by vhodné v nejakých časových intervaloch prísť, aby sme prekontrolovali a doplnili cvičenie, poprípade, ak ešte treba, využili ďalšie techniky,“ dodáva fyzioterapeutka Anna Magátová.

Ak aj vás trápia bolesti či máte otázky, volajte na 0908 26 48 43. Viac informácií nájdete aj na webe www.vitalitylife.sk