Doprava, športové či kultúrne vyžitie, chýbajúci lekári. Podobne ako po celom Slovensku, aj v Kysuckom Novom Meste existujú problémy, ktoré ľudí trápia.
Vie to aj novozvolený primátor Marián Mihalda, ktorý v rozhovore pre MY Kysucké noviny predstavil plány a ambície mesta do štvorročného volebného obdobia.
Vo funkcii primátora pôsobíte ešte len veľmi krátko. Čo ste stihli počas prvých dní urobiť, aké boli vaše prvé kroky?
– V prvom rade treba povedať, že som do toho skočil rovnými nohami. Hovorí sa, že začiatky sú všade ťažké. Môžem potvrdiť, že aj ja som mal v začiatkoch ťažšie obdobie. Pomohli mi zamestnanci mesta a niektorí poslanci, za čo im aj touto cestou patrí veľká vďaka. Postupne som sa snažil dostať do obrazu. Potreboval som vedieť, v akej finančnej kondícii je mesto. Snažil som sa preveriť, v akom stave sú rozbehnuté projekty. Zisťoval som, či máme dostatočný potenciál odborných pracovníkov. Samozrejme, navštívil som všetky školy, príspevkové a rozpočtové organizácie, ktoré máme v pôsobnosti nášho mesta.

Čo sa týka môjho volebného programu, stihli sme už naštartovať proces zvýšenia bezpečnosti v meste. Či už ide o rekonštrukciu Mestskej polície v Kysuckom Novom Meste a zvýšenie počtu hliadok. Dali sme aj príkaz na zapojenie sa do projektu, ktorého cieľom je nákup nových kamier, ktoré budú rozmiestnené po našom meste. Toto je jeden z bodov programu, ktorý som už začal aj napĺňať. Ostatné veci budú programovým vyhlásením primátora a poslancov, na ktorom ešte pracujeme.
Začiatkom januára vás potrápila snehová kalamita, kvôli ktorej bola na celom území Kysúc vyhlásená mimoriadna situácia. Bolo mesto dostatočne pripravené na haldy snehu po technickej stránke?
– Bola to zaťažkávajúca skúška, ktorú sme podľa môjho názoru zvládli veľmi dobre. Pochvala patrí údržbe nášho mesta na čele s riaditeľom Michalom Poštekom. Keď prišiel nával snehu, pracovníci boli v teréne neustále deň i noc. Sprejazdňovali cesty, odhŕňali chodníky a parkoviská. Samozrejme, boli k dispozícii aj našim občanom, veď veľa z nich sa na nich obracalo, aby im pomohli či už so zapadnutými autami, starším zas s odhadzovaním snehu v okolí domov. Keď už som pochválil údržbu mesta, musím oceniť aj niektorých občanov, ktorí skutočne volali a pýtali sa, ako môžu pomôcť. Viacerí sami ručne odhadzovali sneh, ďalší zas bezplatne nasadili do boja so snehom svoju techniku. Samozrejme, okrem vlastnej techniky, ktorú máme k dispozícii na údržbe mesta, sme oslovili aj zazmluvnených podnikateľov a firmy, ktoré majú k dispozícii mechanizmy. Myslím si, že mesto bolo a je v rámci aktuálnej situácie veľmi dobre vyčistené a sprejazdnené.
Mesto kvári aj dopravná situácia, veď diaľnica je v nedohľadne a kolóny sa na hlavnom ťahu do Žiliny tvoria pravidelne. Ako sa dá riešiť táto otázka z pohľadu primátora? Má mesto vôbec nejaké páky?
– Je to jeden z najväčších problémov, ktorý trápi nielen Kysucké Nové Mesto, ale všeobecne možno celé Slovensko. Tranzit cez Kysuce je veľmi problémový. Na vlastnej koži som to zažíval dlhé roky. Veď som pracoval v Žiline a denné dochádzanie na tak krátkom úseku bolo naozaj komplikované. Cesta, ktorú som ráno zvládol za desať minút, sa poobede niekedy vyšplhala aj na vyše hodiny. Z pozície primátora sú moje možnosti obmedzené. Naštartoval som komunikáciu so všetkými zložkami, či už s Národnou diaľničnou spoločnosťou, dobrovoľníkmi, ktorí nejakým spôsobom bojujú za diaľnicu. Rokoval som aj s riaditeľmi veľkým firiem, s ktorými sme spoločne dali vyhlásenie, že vyjdeme v ústrety všetkým orgánom, aby sa čo najskôr začala stavať diaľnica. V prvom rade však potrebujeme privádzač, ktorý bude oddelený od hlavnej stavby celej diaľnice D3.
Vo voľbách o post primátora ste súperili aj s Matejom Fabšíkom, ktorý je v petičnom výbore za dostavbu diaľnice na Kysuciach. Spolupracujete aj s ním?