Rýchlo reagujú na nové trendy, aj to ich radí k top školám

Technika ide veľmi rýchlo dopredu. Škola si to uvedomuje a hľadá cesty, ako sa tomu prispôsobiť.

Absolventi Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste majú široké uplatnenie v praxi.Absolventi Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste majú široké uplatnenie v praxi. (Zdroj: SPŠ IT KNM)

Stredná priemyselná škola informačných technológií v Kysuckom Novom Meste patrí medzi stredné školy, ktorej absolventi majú veľmi široké uplatnenie v praxi. Dôvody, prečo je tomu tak, sú jednoduché.

Vedenie školy rýchlo reaguje na nové trendy a nikdy sa neuspokojuje, ale snaží sa stále a stále rozvíjať. Viac nám už v rozhovore prezradil riaditeľ školy Milan Valek.

V rámci spolupráce s vysokými školami v projekte IT Akadémia budujete v škole nové laboratórium Internetu vecí v hodnote takmer 30 000 €. Prezradili by ste nám, o čo presne ide?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

– V roku 2016 získalo päť slovenských univerzít podporu pre národný projekt IT AKADÉMIA – vzdelávanie pre 21. storočie. Jeho cieľom je vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a informačné a komunikačné technológie. Jednou z jeho aktivít je aj inovácia prírodovedného a technického vzdelávania na ZŠ a SŠ so zameraním na informatiku a IKT. V rámci nej chcú upriamiť pozornosť mladých ľudí na vzdelávanie, ktoré by im dalo možnosť uplatnenia sa v technických odboroch a predovšetkým v IT sektore.

Prečítajte si tiež: Prioritou sú priestory na voľnočasové aktivity a lekári, hovorí novozvolený primátor Čítajte 

Z prostriedkov projektu vybavili zariadeniami v 23 gymnáziách a 7 stredných odborných školách tzv. IT Science laboratórium. V Žilinskom samosprávnom kraji sme ho ako jediná stredná odborná škola získali my. Je to aj vďaka veľmi dobrej spolupráci školy so Žilinskou univerzitou. V súčasnosti riešime technickú úpravu miestnosti (vymaľovanie, rozvody) a postupne v nej inštalujeme prichádzajúce zariadenia. Bude to raj mladých výskumníkov a technicky orientovaných mladých ľudí. Žiaci budú mať k dispozícii jedenásť počítačov a na desiatich pracoviskách budú zariadenia ako digitálne multimetre, digitálne osciloskopy, dotykové obrazovky, vývojové sady pre programovanie jednočipových mikropočítačov, resp. ich využitie ako riadiacej jednotky, wifi moduly, moduly EKG/EMG vrátane elektród pre meranie srdcovej alebo svalovej aktivity, moduly pre riadenie motorov, sady rôznych senzorov – zvuku, dotyku, teplotné, svetelné, úniku plynu, laserové, magnetické a ďalšie. V laboratóriu sa budú dať navrhnúť dosky plošných spojov, k tomu budú k dispozícii spájkovačky, odsávačky cínu a iné náradie na vytvorenie vlastných obvodov. Žiaci si môžu navrhnúť a vytvoriť vlastné inteligentné obvody do domácnosti, inteligentné elektromobily či roboty a pod. Získajú tak kľúčové vedomosti a zručnosti potrebné v nastupujúcej priemyselnej revolúcii Industri 4.0. Laboratórium bude využívané pre vyučovanie Internetu vecí, krúžky robotiky, ale aj pre technickú výchovu žiakov základných škôl. Postupne ho chceme, vzhľadom na predpokladanú vyťaženosť, v spolupráci s firmami doplniť z vlastných prostriedkov tak, aby v ňom mohlo naraz pracovať až pätnásť ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Novým trendom je nahrádzanie ľudskej sily automatizovanými linkami. Niekto však predsa musí tieto stroje ovládať. Nájdu vaši študenti už po strednej škole uplatnenie aj v tomto smere?

– Naša škola, na základe požiadaviek firiem, už na tento trend reaguje. Výborné uplatnenie budú mať žiaci študijného odboru informačné a sieťové technológie. V študijnom odbore mechatronika sme zintenzívnili vyučovanie programovania v jazyku C pre programovanie riadiacich obvodov na báze jednočipových mikropočítačov. Študijný odbor elektrotechnika orientujeme na priemyselnú informatiku. V spolupráci so zriaďovateľom Žilinským samosprávnym krajom, Žilinskou univerzitou v Žiline, s partnerskými firmami a i z vlastných prostriedkov modernizujeme učivo i učebné pomôcky tak, aby to zodpovedalo nastúpeným moderným trendom v priemysle. Zakúpili sme nový robot FANUC LR-Mate 200iD/4S, aby sa žiaci naučili jeho údržbu a programovanie. V tomto roku by sa mali modernizovať školské dielne z prostriedkov programu IROP.

SkryťVypnúť reklamu

Zriaďovateľ ŽSK v tomto zmysle ešte v minulom roku podpísal zmluvu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V rámci tohto projektu by sa mala u nás vybudovať učebňa priemyselnej automatizácie a robotov (pribudnú ďalšie roboty a montážna linka), učebňa PLC automatov a programovania, kde budú priemyselné automaty od firmy SIEMENS a tiež priemyselné PC, učebňa pneumatiky a hydrauliky, učebňa CNC strojov, učebňa mikroelektroniky a plošných spojov a ďalšie. Pri výučbe nám pomôže aj práve budované IT Science laboratórium.

Technika ide veľmi rýchlo dopredu. My si to uvedomujme a hľadáme cesty, ako sa tomu prispôsobiť. Aj preto, aby sa zachytili nové trendy priemyselnej revolúcie Industry 4.0 do vzdelávania, sa spojilo päť špičkových stredných odborných škôl na Slovensku, ktoré v spolupráci s odborníkmi z Digitálnej koalície Slovenska začínajú tvoriť nový učebný plán študijného odboru zameraného na inteligentné priemyselné systémy. Sme radi, že sme boli prizvaní k spolupráci a verím, že sa tento odbor bude experimentálne overovať aj u nás. Naša škola v tomto smere úzko spolupracuje so zamestnávateľským združením Z@ICT klaster, ktoré združuje IT firmy v Žilinskom samosprávnom kraji a Žilinskú univerzitu.

Škola výrazne napreduje, vaši absolventi nájdu uplatnenie v práci, väčšina z nich sa vďaka získaným vedomostiam ľahko adaptuje na vysokých školách. Napriek tomu, je ešte niečo, čo škole chýba?

– Určite je. Aj vďaka tomu, že sme stále nespokojní, sa naša škola rýchlo rozvíja. Nútia nás k tomu aj zamestnávatelia, ktorým nové trendy v priemyselnej výrobe znižujú náklady. Musia však mať k tomu vzdelaných zamestnancov, aby tí vedeli nové technológie a stroje obsluhovať, programovať, udržiavať v chode. Potom sú tu aj nové technológie, ktorým sa v stredných školách nikto zvlášť nevenuje, lebo to chce tiež nové investície do zariadení a odborne zdatných učiteľov. Do budúcna by sme chceli rozšíriť vzdelávanie aj o oblasť IP telefónie a mobilných komunikácií. Len pred pár dňami sme v spolupráci s českou Střední školou teleinformatiky Ostrava podali projekt, kde chceme najskôr vyškoliť učiteľov a potom vzdelávať aj žiakov v oblasti optických sietí, zvárania optických vlákien a tiež aj v oblasti wifi komunikácie.

Predpokladáme, že títo odborníci budú v krátkej budúcnosti veľmi žiadaní, predovšetkým s prechodom na mobilné siete 5G, inteligentné zariadenia v domácnostiach, ale i v priemysle Industry 4.0.

Samozrejme, radi by sme pokračovali aj v modernizácii školy, rekonštrukcii WC v odborných učebniach. Bytový podnik by mal u nás zrekonštruovať výmenník tepla. Zriaďovateľom máme v tomto roku prisľúbenú modernizáciu školského ihriska, kde by sa mala vybudovať tartanová dráha, ihrisko pre hádzanú a hokejbal. Ak by sa podarila navýšiť investícia, v zime by sa mohlo ihrisko využívať aj ako umelá ľadová plocha, ktorá v meste chýba.

Otázka na záver. Niektorí deviataci určite ešte váhajú, ktorým smerom sa ich štúdium bude uberať. Prečo by si podľa vás mali vybrať práve Strednú priemyselnú školu informačných technológií v Kysuckom Novom Meste?

– Predovšetkým pre veľmi dobré uplatnenie absolventov po ukončení školy a ich dobrý plat pri nástupe do zamestnania. Pokiaľ idú na vysoké školy, nemusia sa báť, že by neboli dostatočne pripravení predovšetkým z matematiky. Naopak, majú veľkú výhodu, pretože sú odborne veľmi zdatní a dokážu rýchlo napredovať alebo sa zamestnať ešte popri štúdiu na vysokej škole.

Škola má moderné, svetlé a priestranné budovy. V poslednom desaťročí bolo do jej modernizácie investovaných viac ako 3 milióny eur. Je skoro kompletne zateplená, vrátane školského internátu, a tým sú zabezpečené veľmi dobré psychohygienické podmienky na štúdium. Aj vďaka projektom máme takmer vo všetkých učebniach moderné multimediálne systémy s interaktívnymi tabuľami.

V škole sa nachádza približne 600 počítačov, pripojených do počítačovej siete. Samozrejmosťou je wifi pripojenie na internet vo všetkých priestoroch. Ako jediná stredná odborná škola na Kysuciach máme pripojenie na internet pomocou optickej linky s rýchlosťou 1 Gb pre upload aj download. Žiaci sa tiež ako na jedinej škole stretnú s výkonnými servermi na virtualizáciu počítačových sietí.

Školský internát s kapacitou 150 žiakov využívajú aj iné školy v regióne. Škola má modernú posilňovňu, štúdio aerobiku, veľké ihrisko 40 x 20 m s umelou trávou a dve telocvične. Máme veľkú školskú jedáleň, v ktorej sa pre žiakov pripravujú obedy – môžu si vybrať z dvoch jedál.

Tiež si môžu vybrať z bohatej ponuky asi 37 krúžkov, od počítačových, cez stavbu robotov, jazykových, turistických, športových a iných. Sme centrom odborného vzdelávania a prípravy pre informačné technológie a priemyselnú informatiku.

Aj vďaka týmto kvalitám bola škola úspešná v projekte IROP. Náš zriaďovateľ ŽSK má podpísanú zmluvu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na modernizáciu vyučovania v škole z európskych fondov v sume 1,6 milióna eur. Už v tomto roku by sa malo vybudovať alebo zrekonštruovať šestnásť odborných učební, ktoré budú vybavené novými, modernými učebnými pomôckami a zariadeniami, a dve jazykové laboratóriá. Škola bude úplne bezbariérová, takže budeme môcť prijímať na štúdium aj ľudí na vozíku. Do výškových budov nám pribudnú nové výťahy.

Pre žiakov využívame aj projekty z fondov EÚ. Boli sme v partnerských školách v Belgicku, Anglicku, Fínsku, Poľsku, Česku. V súčasnosti pripravujeme pre nich aj niekoľkotýždňové stáže v zahraničí. Od budúceho školského roka chceme rozbehnúť aj duálne vzdelávanie s vybranými firmami strojárskeho a IT zamerania. Budeme radi, ak prídu študovať k nám.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 754
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 643
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 431
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 824
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 639
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 289
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Stavba železnice na Kysuciach rastie ako z vody.

Modernizácia trate napreduje rýchlo.


Juraj Steiniger trénuje mladých atlétov a zároveň sa zúčastňuje veteránskych súťaží.

Vyhodená guľa sa mu zapáčila.


Najlepším strojárom sa stal Matej Mrmus (tretí zľava).

Matej Mrmus vyhral súťaž Zenit Skills.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu