Snehová kalamita znemožnila aj vo Vysokej nad Kysucou prístup do jednotlivých osád a miestnych častí. „V neustálej permanencii musela byť všetka dostupná technika a pracovníci obce. Najväčším problémom bol neustále sa hromadiaci sneh, ktorý už nebolo kam vytláčať a bolo nutné ho odvážať,“ hovorí starosta Anton Varecha. Obec si musela privolať na pomoc aj externú techniku.Ako vraví riešili sprejazdnenie miestnych komunikácií, napadané stromy prerezávali dobrovoľní hasiči. Problém bol s prerušovaním dodávok elektrickej energie, dva dni bola bez nej napríklad osada Jedľovník.
Ľudia mali rôzne požiadavky
„Členovia Dobrovoľného hasičského zboru Horný Kelčov priebežne zhadzovali sneh zo striech budovy Materskej školy vo Vyšnom Kelčove a železného prístrešku pri bývalej základnej škole,“ opisuje situáciu.
Najviac škôd vzniklo pretrhnutím vedenia verejného osvetlenia, rozhlasu, tiež polámaním drevín.
„Nepríjemné bolo zistenie, že boli takí, ktorí chceli, aby spred každej brány či dvora sneh odhadzovali zamestnanci obce, lebo sneh nikomu nepatrí. Môj názor a skúsenosť z poslednej kalamity? Ľudia zoberú do ruky skôr mobil, ako lopatu,“ konštatuje. Za pozitívum označuje to, že vďaka bohatej nádielke perfektne fungovala bežkárska trasa a najmä deti si mohli vychutnávať zimné radovánky.

Starosta pridáva aj úsmevné postrehy, keď mu napríklad jedna obyvateľka povedala, že cesta je zle odhrnutá. Prejde síce po nej auto, no ona pre vysoký mantinel z okna svojho domu nevidí, kto po nej práve ide. „Mal som aj telefonát od istej mamičky, aby bola ráno cesta rozoraná pre kočík, keďže sánky pre dieťa kvôli snehu rozhodne nebude.
V Turzovke zatiekla kancelária úradu
„Vzhľadom na to, že mesto Turzovka zapojilo do odstraňovania extrémneho množstva snehu všetky dostupné mechanizmy a postupne aj zazmluvnené firmy, nedošlo v našom meste k závažným škodám,“ informovala Agáta Machovčáková z Mestského úradu v Turzovke.
Dodala, že napriek tomu zaznamenali niekoľko spadnutých stromov, ktoré nevydržali ťarchu snehu a v dôsledku ťažkého zaťaženia strechy mestského úradu došlo k zatečeniu kancelárie na treťom poschodí a poškodeniu kazetového stropu.
V Radoli mali problém s množstvom snehu v uliciach
„V Radoli po kalamite zostali ľadom poškodené odkvapové žľaby na rodinných domoch či hospodárskych budovách, tiež ploty. V obci je najväčším problémom to, že v úzkych uliciach nie je kam odhŕňať sneh.
„Pri vytrvalom snežení vznikajú vysoké snehové mantinely okolo všetkých miestnych komunikácií a pokiaľ dlhšie neprichádza odmäk, potom je odhŕňanie ciest doslova márnou snahou, lebo to, čo radlica odhrnie na okraj cesty, sa po prechode mechanizmu zosype na ňu naspäť. Vtedy nastáva mimoriadna situácia, keď musíme vyviezť prakticky zo všetkých ulíc veľké množstvo snehu,“ povedal starosta Anton Tkáčik.
V Skalitom až dve mimoriadne situácie
„Našu obec zasiahla snehová kalamita azda najvýraznejšie za posledné roky. Nakoľko nešlo iba o problémy s dopravnou situáciou, ale boli ohrozené aj majetky a život obyvateľov, vyhlásili sme dve mimoriadne situácie, ktoré sa nám podarilo postupne zvládnuť,“ informoval starosta Skalitého Jozef Cech. Zároveň vyslovil poďakovanie všetkým zložkám, ktoré pracovali na odstránení kalamity, počnúc dobrovoľníkmi, zamestnancami obce, obecnej prevádzky, členmi dobrovoľného hasičského zboru, až po externých dodávateľov, ktorých museli do záchranných akcii nevyhnutné zapojiť. „Osobitne sa však chcem poďakovať obyvateľom obce, ktorí mali pochopenie so vzniknutou situáciou a mnohokrát sami participovali na jej odstránení,“ dodal.
KALAMITY V MINULOSTI
Obrovskú snehovú zažili vo februári 2012. Štát vtedy vyplatil za záchranárske práce 331 600 eur 23 obciam z okresu Čadca. Tie počas živelnej pohromy financovali pohonné hmoty, pracovnú silu či ťažké mechanizmy, ktoré si požičali od súkromníkov. Skončila dokonca tragédiou. Dôchodca zo Zákopčia chcel zhodiť ťažký sneh zo strechy. Ten ho zavalil. Pomáhal vojenský vyslobodzovací tank Ťažká technika pomáhala v kysuckom regióne napríklad aj v januári 2006. Vtedy kalamita najviac postihla Turzovku, tiež Klokočov, Korňu, Krásno nad Kysucou, Makov, Zákopčie, Staškov, Čierne, Vysokú nad Kysucou, Podvysokú, Olešnú, Skalité a Svrčinovec. Pri odstraňovaní snehu zasahovala v niektorých obciach technika a vojenský vyslobodzovací tank, ktorý mal sťaženú prácu, pretože sneh bol veľmi ťažký.
Kalamitnú situáciu ako prví vtedy vyhlásili v Klokočove. Nezjazdné tam zostali miestne komunikácie aj štátne cesty. Požiadali preto o pomoc Záchranný pluk zo Žiliny s tankom.
Ďalšie obrovské návaly snehu zažili Kysuce napríklad v októbri 2009.Zo všetkých stavebných objektov bola na tom najhoršie nafukovacia športová hala v Turzovke, ktorá je dnes už minulosťou, keďže ju v roku 2015 demontovali. Návaly snehu vtedy prelomili jej kopulu dovnútra a pod váhou mokrého snehu jej hrozilo pretrhnutie. Nepomohla ani snaha hasičov a jedinou záchranou bolo jej „vyfúkanie“, odčerpanie niekoľko desiatok hektolitrov vody a čakanie na lepšie počasie, kedy ju mohli opäť postaviť. Nemalé peniaze vytiahla z obecných a mestských pokladníc zimná údržba, ktorá začala príliš skoro. Pre ilustráciu, v Čadci v októbri 2009 len počas 4 dní vynaložili na ňu 997 €.