Chcú predísť najväčším problémom pri výbere školy či budúceho zamestnania

Burzu stredných škôl začali realizovať v Žilinskom kraji ako prví, na Slovensku ako druhí v poradí.

(Zdroj: ARCHÍV)

Výber povolania a práce, ktorá by nás napĺňala, patrí medzi najdôležitejšie a niekedy aj medzi tie náročnejšie voľby v živote človeka. Čoskoro čaká budúcich deviatakov a ich rodičov práve táto voľba, keď budú odovzdávať svoje prihlášky na stredné školy. Nielen o tom sme sa porozprávali s riaditeľkou Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Čadci Alenou Hraškovou.

Neľahkú úlohu majú aj končiaci študenti stredných škôl, ktorí si po skončení svojho štúdia musia hľadať zamestnanie. Uľahčiť tento dôležitý krok im môže aj vaše centrum. Môžete nám priblížiť jeho poslanie?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Čadci má dlhoročnú už 44-ročnú históriu. Základné smerovanie centra je pomáhať deťom v ich osobnostnom a profesijnom vývine. Venujeme sa predovšetkým deťom, ktoré majú problémy s učením, správaním, riešime výchovné a pedagogické problémy, venujeme sa tiež preventívnym programom v oblasti závislostí, či šikanovaniu.

Základom sú individuálne psychologické vyšetrenia, konzultácie, avšak i prednášky, workshopy, metodické vedenie koordinátorov prevencie a výchovných poradcov. Našou snahou je pomôcť deťom zvládnuť všetky nástrahy, s ktorými sa dieťa v škole či doma stretáva. Pre stredoškolákov okrem preventívnych programov, poradenstva a výberu vysokej školy sme zaviedli novinku - testovanie podnikateľských, manažérskych a vedúcich predpokladov. Srdcovou záležitosťou našej psychologickej poradne je však kariérne poradenstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Čo býva najčastejšie najväčším problémom pri výbere školy či budúceho zamestnania?

- Najväčším problémom je rozhodnúť sa a po vyhodnotení všetkých súvisiacich faktorov sa rozhodnúť správne. Z vedeckých výskumov, ktoré potvrdil aj náš vlastný výskum na čadčianskych školách vyplýva, že cca 20% detí vie odmalička, aké povolanie chce robiť a zvyšných 80% žiakov je nezorientovaných, nemajúcich predstavu o svojom ďalšom smerovaní, čakajúcich na pomoc zvonka, orientujúcich sa podľa momentálnych názorov, voľby kamarátov, či aktuálnej situácie v rodine.

Aby sme predišli týmto náhlym voľbám, aby deti toto závažné rozhodnutie nerobili až v deviatom ročníku, kedy je dieťa v puberte a má problémy samo so sebou, s rodičmi a jeho hlavnou motiváciou vo výbere školy môže byť napríklad odchod z domu na internát, vytvorili sme unikátny Čadčiansky model interaktívneho profesijného poradenstva s názvom CAMIP.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho podstatou je spolupráca všetkých zainteresovaných subjektov – základné školy, výchovní poradcovia, rodičia, stredné školy, CPPPaP, UPSVaR, zamestnávatelia. Profesijné informácie a začiatok prípravy už začíname sledovať od 6.ročníka. Mravenčiu prácu výchovných poradcov a pedagógov pre naše deti nie vždy na verejnosti vidno, viditeľné sú najmä 2 zložky modelu CAMIP – Dni voľby povolania a EXPO KARI%ERA ČADCA.

Prezraďte nám o čom sú Dni voľby povolania?

- Dni voľby povolania realizuje CPPPaP v Čadci už 15 rokov na školách z okresu pre končiace ročníky a ich hlavným cieľom je zorientovať deti v ich schopnostiach a možnostiach a konzultovať s nimi ich výber, odporučiť im ďalšie smerovanie. Po prednáške o dôležitosti voľby povolanie nasleduje psychologické testovanie a po ňom konzultácie so samotným žiakom, v posledných rokoch aj s jeho rodičmi.

Zaujímavé je, že kým v počiatkoch chodilo do školy na konzultáciu 20-30 rodičov, v poslednom roku ich bolo vyše 200 a vidno, že rodičia našťastie tejto voľbe venujú čoraz väčšiu pozornosť. Našou úlohou je objektívne informovať a zreálniť výber. Je veľa detí, ktoré sa preceňujú a veľa detí, ktoré sa podceňujú, nemajú reálny náhľad na potenciál, ktorý v nich je. Otázky, ktoré riešime, sú okrem rozšírenia informácii, čo a kde môžu študovať, aby využili svoj potenciál, aj na uplatnenie sa na trhu práce, ktoré často býva podceňovaným kritériom. Veľa detí ide do školy s názorom, že pôjdem niekde, a potom sa uvidí. Keďže je všeobecne známe, že pokiaľ človek nemá sen, alebo aspoň cieľ, môže ho život priviesť úplne niekam inam, ako si pôvodne prial a potom máme generáciu nespokojných, apatických ľudí, ktoré životom idú bez spokojnosti, realizácie a šťastia. Pretože šťastie v pracovnom živote výrazne ovplyvňuje aj šťastie osobné a rodinné.

A čo Expo kariéra Čadca? Nie je jej účelom práve výber tej správnej školy?

- Po Dňoch voľby povolania nasleduje výstava stredných škôl a zamestnávateľov, ktorá je známa pod bývalým názvom Burza stredných škôl, v posledných rokov u nás v Čadci vzhľadom k rozšíreniu jej aktivít zmenila názov EXPO KARIERA.

Prečítajte si tiež: Cestu cez Kysuce využívali kupci so „skamenenými slzami slnka“ Čítajte 

Na expo vystavujú stredné školy Kysúc a zamestnávatelia, žiaci a ich rodičia majú príležitosť spoznať podrobne naše stredné školy, informovať sa priamo u vedenia, či budúcich spolužiakov na podmienky štúdia, možnosti prijatia, nových študijných odboroch a o uplatnení sa absolventov.

Burzu stredných škôl sme začali realizovať v Žilinskom kraji ako prví, na Slovensku ako druhí v poradí. To že ju už realizujeme 19 rok, vidno na expozíciách, stánky našich stredných škôl sú profesionálne zostavené, premyslené a estetické, budúci spolužiaci z týchto stredných škôl sú pripravení odpovedať žiakom na všetky otázky, aká je atmosféra na škole, aj či je napríklad dobrý bufet. Niekedy sa aj my divíme, čo všetko zaváži u mladých ľudí, keď sa rozhodujú medzi dvoma školami. Na Kysuciach máme kvalitne pokrytých veľa študijných odborov a ten svoj vysnívaný si vie nájsť takmer každý žiak. Tým, ktorí majú študijný odbor mimo nášho okresu, vieme poradiť v našom stánku a v stánku úradu práce.

Aké aktivity ste na expo pripravili pre stredoškolákov?

- CPPPaP v Čadci v rámci Mobilného kariérneho centra CPPPaP v Čadci pripravilo program pre stredoškolákov formou dvoch praktických workshopov. Prvý workshop s názvom Ako sa pripraviť na pracovný pohovor je tým, kde si môžu vyskúšať a vidieť pracovné pohovory v praxi, dozvedieť sa o najčastejších chybách pri pohovore a zvýšiť svoju šancu sa zamestnať a byť vo výhode oproti iným uchádzačom. Na druhom našom workshope s názvom Na káve s kariérnym poradcom môžu študenti prekonzultovať svoje kariérne otázniky s kariérnym poradcom z CPPPaP v Čadci.

Bude tohtoročná výstava niečím špecifická?

- Milou povinnosťou na blížiacom sa EXPO bude odovzdanie ceny CAMIP za kariérne poradenstvo v okrese Čadca, tiež ceny za najkrajší stánok minulého roka a aj vyhodnotenie Kariérnej triednej olympiády, ktorú sme pripravili pre základne školy ako informačnú predprípravu na EXPO a ktorej odmenou je pizza pre víťaznú triedu.

Po skončení výstavy vaša práca s deviatakmi končí?

- Samotným EXPO naša práca však nekončí, ale naopak začína, práve vtedy sa nám začínajú kopiť prihlášky a pomáhame deťom nerozhodným a nerozhodnutým. Nerozhodní riešia výber medzi školami, nerozhodnutí ako osobnostnú vlastnosť, ktorú treba vyriešiť primárne.

Koľkým žiakom ste už kariérne poradenstvo v rámci vášho modelu poskytli?

- V priebehu 19 rokov sme takto pomohli takmer 20 000 žiakom, získali sme za náš model dve ministerské ocenenia, Národnú cenu kariérového poradenstva. Náš úspešný model sme prednášali nás aj v zahraničí, dokonca je ministerstvom školstva odporúčaný ako vzorový model pre Slovenskú republiku a prebralo ho od nás 26 psychologických poradní na Slovenku. Aj touto cestou patrí moje obrovské poďakovanie za všetky deti, ktorým sa pomohlo všetkým základným aj stredným školám, riaditeľom, výchovným poradcom, mojim kolegyniam z CPPPaP v Čadci a tiež úradu práce za všetky tie roky nadštandardnej spolupráce.

Na čo by mali deviataci a ich rodičia myslieť v prvom rade? Zrejme by to nemali byť len ekonomické výhody...

- Žiaci, ktorí teraz končia základnú školu, vchádzajú do spoločnosti, ktorá má názov rýchlo sa meniaca spoločnosť, neplatia pravidlá, ktoré platili za generácie ich rodičov a starých rodičov, ktoré im s najlepším svedomím a vedomím radia, ale nebudú platiť ani tie, ktoré platia teraz. Spoločnosť je živý organizmus, ktorý sa veľmi rýchlo mení, ako sme minulý rok konštatovali na cross-border konferencii kariérneho poradenstva v Belehrade, kde sme prezentovali náš čadčiansky model, o niekoľko rokov nebude existovať až 60 percent povolaní, ktoré existujú teraz, no budú existovať iné, o ktorých teraz nevieme povedať, aké budú. Na toto všetko treba reagovať a byť pripravený.

Pripravený, tým, že človek bude na sebe pracovať, rozvíjať svoj potenciál, svoje zručnosti, či už v škole alebo mimo nej, a úplne najdôležitejšou vlastnosťou bude osobná flexibilita a adaptabilita. Preto je dôležité, aby si žiaci a rodičia uvedomili vlastnú zodpovednosť vo výbere budúceho povolania a vlastne aj smerovanie vlastného života.

Už naozaj nejde o hru, či rozhodnutie, ktoré môžeme kedykoľvek zmeniť, ale je to vážna otázka, ku ktorej treba pristupovať zo strany rodičov i žiakov zodpovedne. Voľbou strednej školy si človek volí nielen budúce povolanie, ale aj životný štýl, ľudí, s ktorými sa bude stretávať, ako bude trávi ť voľný čas... Najlepšie je asi prirovnanie k vlaku, do ktorého mladý človek nastúpi a vezie sa určitým smerom.

Dá sa z neho pravdaže vystúpiť, ale nie každý to dokáže a nie každému to životné podmienky dovolia. Je známe, že človek je priemerom piatich ľudí, s ktorými sa najčastejšie kontaktuje a aj títo žiaci si musia dobre premyslieť voľbu, ktorá ovplyvní ich budúci život. Čo sa týka rodičov, aj keď to tak nevyzerá, sú najviac mienkotvorní a najviac ovplyvňujú vyber dieťaťa, či už formou očakávaní od svojho dieťaťa, možnosťami, ktoré mu poskytujú, dôverou, ktorú v nich dieťa má, ale najviac svojim prístupom k svetu prace a životným štýlom, ktorý vedú. Asi najlepšou radou pre rodičov je byť pre svoje deti vzorom dobrého a šťastného života.

Hovorí sa, že dnešné deti to majú v dobe internetu jednoduchšie. Informácie si môžu kedykoľvek vyhľadať. Myslíte si, že je to naozaj pravda?

- Vyzerá to tak, ale pravda je iná. Už na Svetovom kongrese ariérového poradenstva Career Guidance v Prahe, kde sme prezentovali náš čadčiansky model camipk, špičkový odborník v oblasti kariérneho poradenstva profesor Hoskovec konštatoval, že súčasné deti a ich rodičia majú v dnešnom svete oveľa ťažšie, ako generácie predtým. Svet je plný informácii a je ťažké sa v nich zorientovať a vyhodnotiť ich pre dospelého človeka, nieto pre dieťa. Problém vyhľadať si akúkoľvek informáciu naozaj nie je.

Skutočný problém tkvie v tom, že informácií je príliš veľa a dospelý človek má problém sa v nich vyznať, ktoré sú pravdivé a reálne, čo potom dospievajúce dieťa? Dostupné informácie na internete o škole, danom povolaní či firme, nemusia zodpovedať úplne skutočnosti. Profesionálne navrhnutý web nemusí odzrkadľovať realitu, naopak nie príliš atraktívna stránka o škole, firme, povolaní zákonite neznamená, že kvalita výučby či práce či ďalšieho uplatnenia je horšia.

Nehovoriac o lákavom svete sociálnych médií, ktoré skutočnosť skresľujú a často je len iluzórna. Aj z vlastnej praxe potvrdzujeme, že dnešné deti to majú naozaj ťažšie. Avšak komu záleží na budúcnosti svojho dieťaťa, určite bude hľadať cesty, ako mu pomôcť rozhodnúť sa čo najlepšie. Túto cestu môže začať práve návštevou u nás, v našej poradni.

Máte nejaké odporúčanie, čoho sa pri tomto dôležitom životnom rozhodnutí držať?

- Odporúčaní je viacero. Najlepšie sú však tie konkrétne odporúčania, ktoré sú šité na mieru toho ktorého človeka podľa jeho vlastností a schopností. Každý z nás si nájde miesto niekde inde, každého z nás robí šťastným niečo iné. Niekoho kolektív plný ľudí, iného individuálna práca s počítačom, niekto je vhodný na podnikanie, iný je zasa rodený obchodník, niekto hľadá zamestnaneckú istotu. Ako už povedal Henry Ford: Základom úspechu je zistiť, aké je naše poslanie a potom to robiť. Všeobecným odporúčaním je však pracovať na sebe, mať svoj sen, cieľ, kam idem, nebáť sa zmeny a už spomínaná flexibilita a adaptabilita na nové podmienky, ktoré život prináša. Taktiež pri problémoch nehľadať dôvod, prečo to nejde, ale naopak, hľadať riešenia, ako to ísť môže.

Držím palce všetkým, ktorí sa teraz rozhodujú o tomto dôležitom životnom kroku, aby vykročili dobre za svojim snom a aby boli v živote úspešní a šťastní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 363
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 060
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 096
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 500
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 373
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 046
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 785
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 618
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 683
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 860
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Bývalá budova bude využitá ako technická.

Stavba ožije po troch desaťročiach.


Bocian v Krásne nad Kysucou.

Obsadená ja väčšina hniezd.


  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 373
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 046
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 785
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 618
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 683
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 860
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu