ČADCA. Nie je žiadnou novinkou, že v regióne sa predávajú poľské potraviny. Kým voľakedy museli ísť za nimi Kysučania za hranice, teraz ich majú rovno „pod nosom“.
Lákadlom je nízka cena
Do niektorých obcí už tradične prichádzajú poľskí predajcovia, ktorí praktizujú ambulantný predaj. Hygiena či účet z registračnej pokladne sú pre kupujúcich nepodstatné. Najdôležitejšia je cena. Poliaci ponúkajú široký sortiment od mäsa, zeleniny, syrov a mliečnych výrobkov, cukroviniek, až po kožušiny, záclony, oblečenie.
Pravdou je, že poľské mäso predávajú aj v niektorých kysuckých mäsiarstvach. I keď na dverách visí oznam, že ide o slovenské, poľské dodávky, ktoré ich zavčasu ráno zásobujú, hovoria o opaku.
Kontroly robia bez predchádzajúceho upozornenia
„Prostredníctvom systému rýchleho varovania sme 31. januára dostali informáciu o ďalších dodávkach hovädzieho mäsa na územie SR," upozornila Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR na svojej webovej stránke. Podľa veterinárov jedna z prevádzok sa nachádzala aj v Kysuckom Novom Meste.

Regionálna veterinárna a potravinová správa Čadca (RVPS) v súvislosti s medializáciou spôsobu zabíjania domácich kopytníkov (hovädzieho dobytka) na bitúnkoch v Poľskej republike, robí pravidelne cielené kontroly bezpečnosti čerstvého, chladeného a zmrazeného hovädzieho mäsa. Sú zamerané na jeho označovanie, senzorické vlastnosti a reziduá veterinárnych liekov,“ informuje riaditeľka RVPS Čadca Jana Ščuryová.
Podľa jej slov kontroly vykonávajú bez predchádzajúceho upozornenia. Zameriavajú sa predovšetkým na uvádzanie hovädzieho mäsa z Poľska prostredníctvom maloobchodu, veľkoobchodu a miest určenia vrátane ambulantného predaja.
Pri úradných kontrolách odoberajú vzorky, ktoré zasielajú do veterinárnych a potravinových ústavov SR. Tam sa vyšetrujú na reziduá veterinárnych liekov, kontroluje sa označenie a kvalita mäsa.
Mäso z inkriminovaného obdobia už nenašli
„Cieľom úradných kontrol je okrem iného aj overenie správnosti označenia mäsa z hovädzieho dobytka, ktoré prichádza do prevádzok ešte nedelené a musí byť označené zdravotnými značkami. Tie obsahujú úradné schvaľovacie číslo prevádzkarne a deleného mäsa označeného značkami, ktoré identifikujú prevádzky z ktorých sa expedovalo a či sú tieto v zoznamoch schválených v Poľskej republike,“ vysvetľuje. Ako vraví, kontroly sa budú vykonávať i naďalej až do odvolania.
Na margo prevádzky v Kysuckom Novom Meste konštatuje, že v čase úradnej kontroly sa tam mäso z inkriminovaného obdobia už nenachádzalo. „Z toho dôvodu sa neuložili opatrenia. Odobrali sa úradné vzorky z ďalšej zásielky, ktoré sa ešte nevyšetrili,“ dodáva Ščuryová.
V Radoli ich nechcú
Do Radole pojazdné prevádzky mäsa a mäsových výrobkov nejazdia. „Som presvedčený, že ani jedna nespĺňa legislatívne normy potrebné na jej prevádzku. Nejde len o tie veterinárne a hygienické, ale aj dodržiavanie daňových predpisov a zabezpečenie ochrany spotrebiteľa,“ konštatuje starosta Anton Tkáčik.
Mäso a mäsové výrobky sú, ako vraví, obzvlášť citlivou komoditou z hľadiska hygieny. Už len absencia tečúcej vody v pojazdných prevádzkach je obzvlášť riziková. „Nezriedka mäso predáva a porciuje vodič nákladného vozidla, ktorý je na ceste od skorých ranných hodín a predáva často až do večera bez akejkoľvek možnosti dodržiavať základné pravidlá osobnej hygieny. Túto tému by som nerád rozoberal do hĺbky,“ vraví.
A pokračuje: „V Radoli máme podnikateľské subjekty, ktoré mäso a mäsové výrobky predávajú vo svojich kamenných predajniach a zároveň dodržiavajú všetky potrebné predpisy.
Možno sa za to, že nepúšťam do obce poľské pojazdné predajne na mňa niektorí spoluobčania aj hnevajú, ale vidí sa mi vhodnejšie hazardovať s osobnou popularitou, ako so zdravím našich obyvateľov“.
Predávajú len ovocie a zeleninu
„V Rakovej sa predáva vo väčšine len ovocie a zelenina. Ale spýtajte sa ostatných starostov a primátorov, prečo porušujú zákon o podmienkach predaja výrobkov a poskytovaní služieb na trhových miestach a živnostenskom podnikaní. Ten jasne hovorí, čo nie je možné predávať na trhoviskách,“ hovorí starosta Anton Heglas.
A dodáva: „Pozrite sa po trhových miestach jednotlivých miest a obcí. Uvidíte záclony, topánky, oblečenie a podobne. To nikomu neprekáža, že zákazník nemá neskoršie šancu výrobok reklamovať?“
V Zborove nad Bystricou prestali voziť poľské mäso už vlani
„K nám do obce poľské pojazdné predajne s mäsom nechodia. Máme tu podnikateľa, ktorý ich pravidelne nahlasoval rôznym úradom tak to vzdali,“ informuje starosta Anton Varecha.
„Od októbra 2018 k nám pojazdná predajňa mäsa nejazdí. Naše zariadenia školskej jedálne a zariadenie pre seniorov nakupujú mäso z čadčianskeho bitúnku,“ hovorí starosta Zborova nad Bystricou Juraj Hlavatý.
„ Poľskí predajcovia prevažne ponúkajú sezónne výrobky ma Vianoce, kvety na jar, či kytice a vence na Sviatok všetkých svätých,“ informuje hovorkyňa Turzovky Agáta Machovčáková.