,,Možno by som sa tomu nevenovala ani ja, v rodine však bolo zlatníctvo,“ odpovedá vyučená zlatníčka na otázku, koľkí z jej spoluučňov pracujú so šperkami. Odpoveď neprekvapuje: žiadni. ,,Odbor zlatník sa otváral v Žiline každé tri roky, bolo nás desať žiakov, nikto z mojich spolužiakov sa šperkárstvom neživí,“ zasadzuje Vlčková poetické povolanie zlatníka do dnešnej reality. Sestra sa vyučila tiež, napokon sa rozhodla pre inú životnú dráhu.
V dielni na Palárikovej ulici začali s výrobou pred približne siedmimi rokmi, venujú sa najmä výrobe obrúčok, no berú aj zákazky. Značnú časť práce v šperkárskej dielni však stále tvoria opravy. Predtým, ako sa Dáša Vlčková zamestnala v rodinnom podniku, bola pre ňu dôležitá prax v dielni v Žiline: ,,Zobrali ma k opravám, veľa som sa tam naučila, zažila prácu vo väčšej dielni. Zavážila u mňa skúsenosť. Keď som si viac verila, s mamou sme sa dohodli, že skúsime výrobu,“ vysvetľuje.
Zlato: biele, žlté, červené a zubné
Šperky môžete mať z ktoréhokoľvek. Zatiaľ, čo biele zlato ide do úzadia, červené zlato, ktoré je na pultoch považované za módnu novinu, zažíva návrat. ,,V Čadci sú ľudia konzervatívnejší, ak však máme v predajni červené zlato, vždy sa predá. Červené zlato sa však tiež vracia, mladí ho často prinesú na výkup po starších generáciách, kedysi sa z neho robili obrúčky,“ vysvetľuje zlatníčka návrat trendov, ktoré v šperkárstve platia rovnako, ako v móde ako takej. ,,Mnohokrát príde starší pár, že budú mať nejakú slávnostnú udalosť, na ktorú si chcú nechať zväčšiť obrúčky, vtedy vidíme, že veľa obrúčok sa robilo z červeného zlata.“