TURZOVKA. V dôsledku nárazového oteplenia a dažďa došlo v sobotu 2. februára na rieke Kysuca k nahromadeniu a zablokovaniu ľadových krýh v dĺžke 1, 5 kilometra.
„Tie bránili prietoku rieky Kysuca a ohrozovali lávky, mosty, ako aj obydlia v blízkosti toku. Primátor mesta Ľubomír Golis vyhlásil krátko popoludní III. stupeň povodňovej aktivity,“ informuje hovorkyňa mesta Agáta Machovčáková. V pohotovosti boli členovia krízového štábu mesta, Mestský podnik služieb a dobrovoľní hasiči. Na riešenie krízovej situácie povolali aj ťažkú techniku.
„Našťastie ju nebolo potrebné využiť, keďže ľadová masa sa pohla a bez spôsobenia vážnych škôd prešla vodným tokom cez územie nášho mesta. Následne sa odvolal III. stupeň povodňovej aktivity. Vodný tok sa však naďalej monitoroval, o 19. hod. sa mimoriadna situácia ukončila,“ dodala.
Rybári zaznamenali obrovské škody
V marci 2012 boli Kysučania svedkami neobvyklého javu na rieke Kysuca a jej najväčšom prítoku - Bystrici. Oteplenie spôsobilo uvoľnenie obrovskej ľadovej masy, ktorá strhávala všetko, čo jej prekážalo v prúdnici. Nezvyčajnosť tohto stavu spočívala podľa odborníkov v tom, že prietok v Kysuci bol nízky a ľady s hrúbkou 30 až 50 centimetrov uviazli v plytkej vode - v meandrujúcich úsekoch, kde má rieka nižší sklon.

Na brehoch ležali uhynuté podustvy, jalce i mreny. Pri pohľade na ich nehybne telá bolo rybárskym hospodárom, ale aj rybárom, do plaču. Ľadochody na riekach Kysuca a Bystrica spôsobili rozsiahle škody. Tieto vody obhospodaruje Slovenský rybársky zväz (SRZ) prostredníctvom svojich základných organizácii v Čadci a Kysuckom Novom Meste. Na dôkladné zmapovanie hospodárskych a ekologických škôd bolo potrebné vykonať terénny ichtyologický výskum. Urobili ho pracovníci SRZ v štyroch častiach toku Kysuca - Rudinke, Kysuckom Novom Meste - Radoli, Dunajove a Oščadnici, tiež na toku Bystrica - v Zborove nad Bystricou. Po vyhodnotení údajov vyčíslil znalec celkovú škodu na ichtyofaune na 381 754 eur. Počas prieskumu zistili prirodzený neres viacerých prúdomilných druhov rýb - mreny severnej, podustvy severnej a jalca hlavatého, čo bolo podľa vyjadrenia odborníkov dobrým signálom postupnej regenerácie poškodených populácii.
V Povine likvidoval ľady špeciálny bager
V najkritickejšej časti Poviny bolo v marci 2012 ohrozených povodňou 13 domov. Na pomoc obyvateľom prišiel pasový bager s vysúvacím ramenom, ktorý poskytlo Povodie Váhu.
Jeho úlohou bolo rozrážať a uvoľňovať ľadové kryhy.
Na jar 2012 nezabudnú ani obyvatelia Zborova nad Bystricou. Rozbúrená rieka Bystrica plná ľadovcov vtedy v obci strhla jeden most a ďalšie dva poškodila. Zborovania ostali odrezaní od svojich políčok, ktoré obrábali a celá obec stratila prístup z centra na cyklotrasu, na ktorej budovaní sa spolupodieľala.
Tento rok sa našťastie situácia nezopakovala. „Plávajúce kryhy na rieke Bystrica systematicky odplávali a nespôsobili žiadne škody, ako to v našej obci bolo v spomínanom roku, kedy zostali poškodené dva mosty a jeden úplne strhlo,“ povedal starosta Juraj Hlavatý.