ČADCA. Výstava stredných škôl a zamestnávateľov, ktorá sa v Čadci koná každoročne od roku 2000, prebehla v utorok 12. februára v Dome kultúry v Čadci. Podujatie pomáha žiakom základných škôl objaviť v sebe poslanie a uľahčiť im rozhodovanie pri výbere stredných škôl. Žiaci sa tu takisto mohli informovať o novinkách z prostredia stredných škôl, dozvedieť sa o nových študijných odboroch či nadviazať kontakt s významnými zamestnávateľmi. Zúčastnilo sa ho takmer 1500 účastníkov z radov žiakov základných škôl, ich rodičov, stredoškolákov a uchádzačov o zamestnanie. Hlavným organizátorom je Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Čadci (CPPPaP) v spolupráci s Úradom práce, (ÚPSVaR), mestom Čadca a celé toto podujatie sa konalo pod záštitou prednostu Okresného úradu v Žiline.
Výstava EXPO je len jednou časťou kariérneho poradenstva
Organizátorka Expo, riaditeľka CPPPaP v Čadci Alena Hrašková povedala, že výstava stredných škôl je len z jedným z viditeľných krokov kariérneho poradenstva v Čadci. Predchádza mu práca výchovných poradcov a pedagógov na základných školách, psychologické poradenstvo CPPPaP v Čadci v rámci Dni voľby povolania na základných školách a až ďalším krokom v systematickej kariérnej príprave je výstava stredných škôl – Expo kariéra. Týmto krokom sa však proces rozhodovania vôbec nemusí končiť. Pokiaľ je žiak stále nerozhodnutý, nemá svoj profesný cieľ, môže využiť poradenské služby tohto čadčianskeho centra, obrátiť sa na kariérneho poradcu či výchovného poradcu v škole.
Na tejto výstave sa však nerozhodovali len žiaci základných škôl, ale aj pre stredoškolákov ako sprievodnú akciu pripravilo mobilné kariérne centrum CPPPaP v Čadci dva workshopy: Ako sa pripraviť na pracovný pohovor a mať náskok pred ostatnými uchádzačmi a workshop Káva s kariérnym poradcom, kde sa mohli poradiť o svojom ďalšom smerovaní či smerovaní dieťaťa. Kariérnu triednu olympiádu, ktorá bola zameraná na informácie o možnostiach štúdia a práce na Kysuciach, tento rok vyhrali žiaci 9.A ZŠ M. R. Štefánika Žarec v Čadci.
Výstava Expo kariéra Čadca 2019 bola tento rok mimoriadna v tom, že sa na slávnostnom otvorení odovzdávali ocenenia. Cenu CAMIP za kariérne poradenstvo, ktorú vyhlásilo Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva v Čadci, si z rúk jeho riaditeľky Aleny Hraškovej a prednostu Okresného úradu v Žiline Michala Lavríka prebrali za svoje aktivity ocenení výchovní poradcovia a pedagógovia. Taktiež bola vyhlásená čestná cena CAMIP a prebrali si ju za 19 rokov spolupráce aj riaditelia stredných škôl na Kysuciach. Hrašková vyzdvihla výbornú spoluprácu v rámci čadčianskeho modelu interaktívneho profesijného poradenstva CAMIP, ktorý ministerstvo školstva už dvakrát ocenilo a odporučilo, aby sa kariérne poradenstvo tak, ako sa robí v našom okrese, robilo na celom Slovensku: „Podarilo sa nám skĺbiť spoluprácu viacerých subjektov – výchovných poradcov základných škôl, riaditeľov základných škôl, stredné školy, rodičov, úrad práce, zamestnávateľov a psychologickú poradňu. Všetci participujeme na kariérnom poradenstve v okrese, záleží nám na osudoch našich detí. Sme vzorovým projektom skvelej spolupráce pre celé Slovensko.“ Hrašková dodala, že už dvadsaťšesť poradní prebralo model CAMIP, o ktorom prednášajú aj v zahraničí, naposledy v Belehrade.
Kocka minulý rok na Expo s najkrajším stánkom
Pred kultúrnym domom žiakov vítala ukážka ako z kováčskej dielne. Žiaci 1. ročníka umelecko-remeselného spracovania kovu SOŠ strojníckej z Kysuckého Nového Mesta Patrik Gajdoš a Martin Osika vyrábali napríklad miniatúrne podkovy. Ich učiteľ odpovedal, kde sa môžu žiaci so zameraním kováčstvo – zámočníctvo uplatniť po škole: „Po skončení školy môžu ísť na vysokú školu, čo by bolo ideálne. Majú široký záber – buď to môže byť umelecký smer, ku ktorému majú najbližšie, alebo to môže byť strojárina, pretože majú aj základy strojárstva. Čo sa týka praxe po škole, môžu si založiť vlastnú dielňu, čo je pre nich asi najťažšia cesta, alebo sa zamestnajú u niekoho, kto už tú dielňu má. Ak by nevyšlo ani to, vždy sú v okolí Žiliny a Kysuckého Nového Mesta kováčne. Tam je o týchto absolventov vždy záujem. Som na škole 14 rokov a pokiaľ viem, máme zamestnaných všetkých žiakov, ktorí skončili.“
Podobným spôsobom vystavovala desiatka stredných škôl. Na výstave Expo kariéra Čadca má každá stredná škola svoj vlastný stánok, v ktorom sú pedagógovia a študenti pripravení svojim potenciálnym novým spolužiakom zodpovedať tie najrôznejšie otázky. „Žiaci sa zaujímajú o priebeh štúdia aj o samotné uplatnenie v praxi,“ hovorí hlavná organizátorka Hrašková.
Ocenenie za najlepší stánok minulého roka získala SOŠ obchodu a služieb Čadca, cenu prebrala riaditeľka Ľudmila Verčimáková: „Nielen pekný stánok, no my v praxi naozaj takéto služby poskytujeme. Dôkazom toho je úspešný začiatok roka 2019. Naši žiaci obsadili priečky na súťažiach Danubius Gastro 2019 a Interbeauty Trophy 2019.“
Devätnásty ročník Expo kariéra Čadca je úspešne za nami. Hlavná organizátorka Alena Hrašková nám na záver povedala: „Veľké poďakovanie patrí všetkým organizáciám aj jednotlivcom, ktorí prispeli k zdarnému priebehu Expo kariéra Čadca. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.“
Opýtali sme sa riaditeľov za vás:
Ako by riaditelia škôl ponúkali štúdium potencionálnym žiakom? Tu sú odpovede:
Milan Valek, riaditeľ, SPŠ informačných technológií Kysucké Nové Mesto: Na našej škole pokračujeme vo veľmi úspešnom odbore informačné a sieťové technológie, kde je momentálne veľký záujem na trhu pracovníkov. Otvárame tri triedy po 28 žiakov. Veľmi sa nám uchytil odbor elektrotechnika so zameraním na automatizačnú techniku, o ktorý je veľký záujem zo strán žiakov i zamestnávateľov. Veľká väčšina našich absolventov končí v zahraničí na montážnych linkách alebo ako opravári zariadení. Keďže sme technická škola, máme množstvo zaujímavých predmetov, či už je to mechatronik, alebo je to strojárstvo, v poslednom čase sa veľmi rozbieha logistika, pretože dochádza k veľkému presunu tovarov. Máme aj pomôcky ako legoroboty alebo videoukážky. Roboty postavili a naprogramovali žiaci. V prvom ročníku sa žiaci učia základom programovania a robotiky, na týchto zariadeniach je to takou hravou formou. Pre dievčatá je zaujímavý práve študijný odbor logistika, vedia účtovať jednoduché a podvojné účtovníctvo, učia sa predovšetkým logistiku výroby, teda ako výrobu optimalizovať, tovar objednať či naskladniť.
OCENENIA:
Cenu CAMIP za aktivity v kariérnom poradenstve v okrese Čadca – výhercovia súťaže CPPPaP v Čadci sú:
- Daniela Martikánová zo Základnej školy v Starej Bystrici,
- Marcela Padyšáková ZŠ Korňa,
- Peter Adamica OA DMJ,
- Monika Kasáková ZŠ Klokočov,
- Zdenka Maslíková, riaditeľka ZŠ Rázusova, Čadca,
- Mária Rovňaníková, GMJH,
- Eva Václavíková ZŠ Komenského Čadca.
Čestnú cenu CAMIP získali:
- Ingrid Mikovčáková GMJH,
- Eva Leitrichová, Gymnázium ĽŠ TKA,
- Jitka Konáriková, OA Čadca,
- Ľudmila Verčimáková, SOŠ Obchodu a služieb Čadca,
- Renáta Krasmanová, Stredná zdravotnícka škola sv. Františka z Assisi a sv. Márie Goretti v Čadci,
- František Kajánek SOŠ technická Čadca,
- Ján Palko SOŠ drevárska Krásno nad Kysucou,
- Milan Valek Stredná priemyselná škola informačných technológií KNM,
- Ondrej Holienčík SOŠ strojnícka KNM,
- Jana Jarošová ÚPSVaR.
František Kajánek, riaditeľ SOŠ technická Čadca: Na Kysuciach sme centrom pre strojárstvo a ostatnú kovospracujúcu výrobu. Všetky odbory, ktoré ponúkame, sú neskutočne žiadané na trhu práce. Firmy nás obchádzajú každý deň, momentálne máme žiakov na praxi v 65 firmách, aj v rámci duálneho vzdelávania pre Scheaffler a Omniu, dualistov máme v tomto momente 91. Na škole máme zhruba 500 žiakov. Žiadané sú zamestnávateľmi mechanik nastavovač, mechanik elektrotechnik, mechanik stavebno-inštalačných zariadení. Napriek tomu máme núdzu o žiakov, v Čadci je menej detí a škôl je veľa. Ponuka škôl je úžasná, ale nereflektuje reálnu potrebu. Stáva sa, že dualisti sú dopredu zabookovaní firmami, kde vykonávajú prax, a môže sa stať, že v tom danom odbore neostane pre ostatné firmy ani noha. Dievčatá máme na dvoch odboroch: strojný mechanik, elektromechanička. Mávali sme aj nastavovačky a mechaničky strojových zariadení.
Ondrej Holienčík, riaditeľ SOŠ strojnícka Kysucké Nové Mesto: Škola si zachovala svoju hodnotu tým, že ponúka odbory, ktoré sú stále na trhu zaujímavé. Povedal by som tak ľudovo, že zamestnávatelia po našich absolventoch vyslovene bažia. Či už strojárske, alebo elektrotechnické odbory sú zároveň nielen v školskom systéme, ale aj v duálnom systéme s KIA a Schaeffler, teraz dokonca aj Omnia nám od minulého týždňa ohlásila, že by chcela ísť opäť do duálu. Uplatnenie deviataka, ktorý skončí našu školu, je silné. Samozrejme, odbory sú na prvé počutie skôr pre chlapcov, ale máme v ročníkoch aj dievčatá. Nie je ich veľa, ale niektorým proste zachutí to strojárske remeslo podobne ako chlapcom.
Jitka Konáriková, riaditeľka Obchodnej akadémie DMJ Čadca: Toto podujatie Expo kariéra Čadca slúži aj na to, aby žiaci mohli nadobudnúť informácie o jednotlivých školách. Tá naša patrí k najstarším stredným školám na Kysuciach. Žiakom vždy pripravovala bohatý študentský život s cieľom pripraviť absolventa na aktívny, tvorivý a plnohodnotný život v praxi po odbornej i jazykovej stránke. Práve o bilingválne štúdium je stále väčší záujem. Prognózy ukazujú, že odborníkov budeme potrebovať, a hlavne tých dobrých odborníkov. Škola má na to všetky predpoklady, aby ich pripravila na potreby trhu práce.