ČADCA. Na Kysuciach museli vlani spracovať Lesy SR,Odštepný závod Čadca, tisícky kubíkov kalamitného dreva. Pod tento stav sa podpísal najmä podkôrny a drevokázny hmyz ( 183 223 kubíkov), huby, zvlášť podpňovka (54 491 m³), poveternostné podmienky sa vyžiadali spracovanie 9 500 kubíkov kalamity.
„Vykonali sa viaceré opatrenia proti pôsobeniu škodlivých činiteľov. Spočívali najmä v monitorovaní početnosti biotických škodcov, včasnom spracovaní napadnutých stromov, chemickom ošetrení vyťaženého dreva atraktívneho pre podkôrny hmyz, účinnej porastovej hygiene či asanácií zvyškov,“ informoval hovorca Lesov SR Pavel Machava. Celkové náklady na opatrenia predstavovali za vlaňajšok 91 220 €.
Štátne lesy obhospodarujú vyše tridsať percent
Celková výmera lesného pôdneho fondu (LPF) na Kysuciach (okres Čadca a Kysucké Nové Mesto) tvorí v súčasnosti 57 347 hektárov. Z toho Odštepný závod (OZ) Čadca obhospodaruje 18 806 ha. Z tejto výmery je 12 028 ha lesných pozemkov vo vlastníctve štátu.
Okrem toho sa OZ stará aj o 6 282 ha lesov neštátnych, neodovzdaných. Sú to lesné pozemky súkromných vlastníkov, ktorí doposiaľ nepožiadali o prinavrátenie užívacích práv k lesnému majetku. Na základe nájomnej zmluvy ide aj o 496 hektárov odovzdaných súkromných lesov.
„Z uvedeného vyplýva, že OZ Čadca obhospodaruje v regióne Kysúc len 32,80 % všetkých lesov. Ostatné lesné pozemky sú v užívaní neštátnych subjektov (obcí, urbariátov, cirkvi, pozemkových spoločenstiev, súkromných vlastníkov a pod.),“ dodal Machava.
Môže ísť o ekologickú katastrofu
Pre ilustráciu, v obci Zákopčie sú lesy doslova v dezolátnom stave. V závere uplynulého roka sme priniesli informáciu aktivistu pri ochrane lesa a vody Pavla Šutého.
„Dielo skazy je dokonane, už sa dá len rúbať. Ide o stovky hektárov, na ktorých stoja len suché stromy, desaťtisíce kubíkov dreva sú na skládkach,“ povedal.
Podľa jeho slov lykožrút sa rozmnožil a napadnuté sú aj stromy, ktoré ešte dnes vidíme ako zelené. „Katastrofa ekologická, finančná, morálna a aj ľudská,“ konštatoval.
Obci hrozia čoraz častejšie povodne
Bol zdesený z predstavy, čo nastane po obrovskom odlesnení tejto doliny. Ako povedal odtok vody sa zvýši približne 3,9 krát, obec bude musieť čeliť častým povodniam a nastanú ďalšie škody.
„Prívalové vody odnesú veľké množstvo humóznej pôdy z lesa, zníži sa jeho výkonnosť a prírastok dreva pre ďalšie generácie. Tony úrodnej pôdy, ale aj jalovej horniny, zanesú Hričovskú priehradu, ktorá už teraz má zádržnú kapacitu zníženú o polovicu.
„Nechcem rozoberať, kto za to môže, ešte stále rozprávame o vyspelom lesníctve Slovenska. Ale prečo práve u nás, na Kysuciach, prečo v štátnych lesoch, ktoré by mali byť výstavnou skriňou, veď majú na to vybavenie, fundovaných ľudí a historické poznatky,“ konštatoval Šutý.
Inej cesty niet, ako rúbať
Prízvukoval, že ich treba vyrúbať a tak ochrániť okolité lesy v oblasti Makova, Korne ale aj časti Vysokej, Klokočova, Olešnej a Staškova, ktoré sú ešte v celkom dobrom stave.