ČADCA. Kým v niektorých kútoch sveta je vzácnosťou, u nás sa jej stále nedostáva pozornosti, akú by si zaslúžila. Je to zrejme aj tým, že naša krajina je na ňu bohatá. Reč je o vode.
Zatiaľ jej máme toľko, že si ani neuvedomujeme, aká je vzácna. Priemerný Slovák jej údajne spotrebuje okolo 120 litrov denne. Len niečo vyše štyroch litrov slúži na varenie a pitie. Zvyšok sa využíva na pranie, splachovanie či umývanie. Podľa známeho slovenského hydrológa Michala Kravčíka sa k vode správame často ako k odpadu.

Valné zhromaždenie OSN na konferencii v Rio de Janeiro v roku 1992 vyhlásilo 22. marec za Deň vody, na celom svete sa oslavuje od roku 1993. Každoročne si ho pripomínajú aj na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Čadci (RÚVZ).
Vo štvrtok 21. marca tam môžete priniesť vzorku vody zo svojich studní a pracovníčky vám ju vyšetria.
„Zabezpečíme bezplatné orientačné vyšetrenie kvality pitnej vody zo súkromných vodných zdrojov (studne, vrty) na dusitany a dusičnany. Používame na to takzvané testovacie prúžky,“ informoval RÚVZ.
Počas tohto dňa tam budú poskytovať aj bezplatné poradenské služby z oblasti zdravotnej bezpečnosti vody v súvislosti so zdrojmi využívanými na individuálne a hromadné zásobovanie.
Zaujímať sa môžete o problémy úpravy pitnej vody, ochranu vodných zdrojov a ďalšie, ktoré sa dotýkajú jej významu pre zdravie človeka. Odborných pracovníkov nájdete na referáte hygieny životného prostredia a zdravia (3. poschodie, č. dverí 308), môžete ich kontaktovať aj telefonicky od 8. do 11.00 h a od 11.30 do 13.30 h (č.t. 041/4302650-52).
Pre vyšetrenie kvality pitnej vody takzvanými testovacími prúžkami treba doniesť vo vyššie spomínanom čase na 1.poschodie (č. dverí 130) 0,3 l vody v čistej, dobre vypláchnutej nádobe.