SKALITÉ. Zo Skalitého odchádza posledný ranný vlak o 6.42 h, ďalší ide až o 13.06 hodine. Pokiaľ sa ľudia chcú dostať do okolitých obcí či okresného mesta „medzitým“, musia využiť autobusy či vlastné autá. Na hlavnom cestnom ťahu I/11 cez Svrčinovec sa denno-denne tvoria obrovské kolóny.

Takéto cestovanie je zdĺhavé a ľudí doslova oberá o čas. Aj preto starostovia žiadali Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) a ministerstvo dopravy o posilnenie vlakových spojov zo Skalitého do Čadce a späť.
Pribudnú vlaky zo Žiliny do Čadce
ZSSK v súčasnosti prevádzkuje na linke Čadca – Skalité – Zwardoń počas pracovných dní 15 osobných vlakov (7 smer Skalité, 8 do Čadce). „Aktuálne prebiehajú rokovania medzi ZSSK, Žilinským samosprávnym krajom a koordinátorom - Integrovanou dopravou Žilinského kraja(IDŽK), o možnostiach navýšenia počtu vlakových spojení na traťovom úseku Žilina – Čadca. Po prerokovaní s objednávateľom dopravných výkonov, teda ministerstvom dopravy, odznel predbežný súhlas na zavedenie nových vlakov na traťovom úseku Žilina – Čadca, a to s platnosťou cestovného poriadku 2019/2020, t. j. od decembra 2019,“ informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.
Ako ďalej povedal súhlasné stanovisko zo strany objednávateľa k navýšeniu na traťovom úseku Čadca – Skalité zatiaľ nie je. „Podľa našich informácií naďalej prebiehajú diskusie medzi ministerstvom a samosprávnym krajom s cieľom hľadať možnosti financovania nárastu dopravných výkonov aj na tomto traťovom úseku,“ povedal.
Nakúpia nové elektrické „tátoše“
Podľa jeho slov ZSSK intenzívne a citlivo vníma nedostatky verejnej dopravy v regióne Kysúc. „Snažíme sa nájsť efektívne riešenie pre poskytnutie kvalitnej a kapacitne dostatočnej ponuky verejnej dopravy v regióne. V najbližších rokoch ZSSK v Žilinskom kraji výrazne skvalitní svoje služby, keď nákup 25 moderných elektrických vlakov z českej Škodovky bude smerovať práve sem,“ konštatoval. Dodal, že táto investícia v hodnote 160 miliónov eur pomôže aj elektrifikovanej trati Skalité – Čadca – Žilina. Prvé vlaky z tejto série sa v regióne predstavia už v roku 2020.
Ľudia chcú, aby sa problém s vlakmi doriešil
„Kolabujúca dopravná situácia sa ma bytostne dotýka, keďže každodenne dochádzam do práce z obce Čierne do krajského mesta. Využívam najčastejšie vlak. Dlhotrvajúce kolóny mi inú možnosť ani nedávajú. Avšak ako obrovskú nevýhodu vnímam fakt, že železničné spojenie nie je dostatočne pokryté. Medzi niektorými príchodmi vlakov je aj šesťhodinový rozdiel. Je to pre mňa nepochopiteľné, pretože momentálne sú obyvatelia spomínaných obcí odkázaní najmä na vlakovú dopravu. Táto situácia mi nebola a nie je ľahostajná. Z toho dôvodu som sa ešte v septembri minulého roka rozhodla kontaktovať žilinskú županku. O danom probléme vedela a snažila sa ho riešiť aj na ministerstve. Odvtedy však už prešlo veľa času a nič sa nezmenilo,“ vyjadrila sa Zuzana Mariňáková.