Škole sa už po piaty krát dostalo cti, zorganizovať krajské kolo Stredoslovenskej odbornej činnosti a hosťovať jej účastníkov.
Stredoškolská odborná činnosť (SOČ) je úspešnou prezentáciou odborných prác a dáva príležitosť študentom všetkých stredných škôl v kraji, obhájiť výsledky svojej záujmovej práce, svojho štúdia a výskumu. Je prehliadkou tvorivého myslenia, odborných vedomostí, praktických zručností, skúseností a talentu mladých ľudí. Jej začiatky sa datujú do roku 1978, kedy sa uskutočnil prvý ročník prezentácie prác nadaných stredoškolákov. O kvalite a potrebe tejto akcie svedčí i jej, dnes už neuveriteľný, 41. ročník.
Pre zúčastnených začal nezabudnuteľný deň o 9. v aule Strednej priemyselnej školy informačných technológií. Zazneli tóny štátnej hymny i hymny SOČ. Ako prvý sa našim hosťom prihovoril riaditeľ Strednej priemyselnej školy informačných technológií Milan Valek. Vyjadril úprimnú hrdosť nad tým, že i tento ročník SOČ sa organizuje práve v priestoroch Strednej priemyselnej školy IT. Po jeho srdečnom príhovore a povzbudzujúcich slovách dozaista opadli prvé obavy a stres zo všetkých prítomných. Váženým a neodmysliteľným hosťom súťaže bola krajská predsedníčka SOČ - Anna Trauerová. Svojou účasťou a prejavom poctila túto akciu i odborná metodička Katarína Štalmachová. Medzi pozvanými hosťami bol i primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.
Stres a napätie zo súťažiacich opadli nielen po povzbudzujúcich slovách hostí, ale i po zaznení hudby a energiou nabitých ľudových a ľudovo-moderných piesní študentov Strednej priemyselnej školy IT. Tí sa tiež radi prezentujú aj ako veselí a mladí ľudia, ktorí milujú nielen modernú techniku, ale i folklór, hudobné nástroje, spev a ľudovú kultúru ...
Účastníci súťaže následne obhajovali svoje práce podľa odborov v určených triedach. Hodnotila ich 3 – 4 členná komisia odborníkov. Tu preukazovali svoju originalitu, flexibilitu, tvorivosť, talent, húževnatosť, vedomosti ... Skrátka všetko, čo k mladému, ambicióznemu a uplatnenia sa chtivému človeku patrí.
V 17 odboroch súťažilo 208 študentov, ktorých práce hodnotilo 43 členov odbornej komisie. Účastníci prezentovali 158 prác. Niektoré názvy tém boli jednoznačné, zrozumiteľné, iné naopak mali vážny, až zložitý obsah. No platí pravidlo, že niekedy i tie najjednoduchšie veci v živote dokážu byť častokrát zložité a zázračné.
Rozhodovanie o tom, kto postúpi do celoslovenského kola bolo pre hodnotiteľov náročné, pretože všetky práce mali punc vysokej kvality, odbornosti a zanietenosti zo strany ich autorov. Ich tvorcovia im venovali množstvo svojho voľného času a môžu byť právom hrdí na svoje výkony. V tejto súťaži niet víťazov, ani porazených. Potvrdilo sa nám to i z rozhovorov s účastníkmi. Študenti dokázali oceniť prácu svojich súperov a kvalitu ich práce.
Pred vyhlásením záverečných výsledkov mali všetci účastníci možnosť pozrieť si zaujímavý program, pripravený v spolupráci s finančnou a colnou správou v Žiline.
Do celoslovenského kola SOČ postupujú práce študentov, ktorí sa umiestnili na 1. a 2. mieste v danom odbore. Celoslovenské kolo SOČ sa bude konať v dňoch 23. – 26. apríla v SOŠ automobilovej v Košiciach.
Ceny študentom postupujúcim do celoslovenského kola odovzdali a k úspechu im srdečne zablahoželali Anna Trauerová, Milan Valek a Monika Žideková zo spoločnosti Schaeffler Kysuce. Ceny do súťaže venovali sponzori, za čo im patrí veľké ďakujem. Záverečný potlesk patril každému, kto nachádza vášeň a naplnenie v poctivej práci na sebe.
Postúpili:
V odbore matematika, fyzika za 2. miesto: Dominika Sabelová, Tamara Staníková Gymnázium Turzovka – Fyzika v rozprávkachV odbore chémia, potravinárstvo za 1. miesto: Magdaléna Klimeková, Vanessa Prengelová, Gymnázium J. M. Hurbana Čadca - Chemické zloženie a identifikácia látok v probiotických výživových doplnkochV odbore biológia za 1. miesto: Adam Jarábek, Gymnázium J. M. Hurbana Čadca - Čo nás ochráni pred zubným kazom?
V odbore životné prostredie, geografia, geológia za 1. miesto: Katarína Macková, SOŠ drevárska Krásno nad Kysucou - Zachovajme Šľahorov potok živýV odbore zdravotníctvo a farmakológia za 2. miesto: Lucia Tomášová, SOŠ drevárska Krásno nad Kysucou: Zdravotné ťažkosti podporno-pohybového aparátu spôsobené prácou pri počítačiV odbore strojárstvo, hutníctvo, doprava 2. miesto: Daniel Sedmák, Sebastián Štefanka Stredná priemyselná škola informačných technológií Kysucké Nové Mesto: Drvič a odšťavovač
V odbore informatika 1. miesto: Matej Dipčár Stredná priemyselná škola informačných technológií Kysucké Nové Mesto: Šachová hraV odbore elektrotechnika, hardware, mechatronika 2. miesto: Michal Smolka, SPŠ IT KNM Inteligentná nabíjačka 12V akumulátorovV odbore tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie 2. miesto: Dominika Brodová Nikola Pápolová, SOŠ obchodu a služieb Čadca TALIANČINA v „kocke"V odbore ekonomika a riadenie 1. miesto: Vanesa Cingelová, Gabriela Cabadajová SPŠ IT KNM Simulácia pracovného postupu v spoločnosti NTS.
Autor: ZUZANA BÍROVÁ