Veľkonočná syrová hrudka pani Mirky
Žije na Kysuciach, no nie je rodená Kysučanka. To nám o sebe prezradila Mirka Králiková, ktorá na Veľkú noc tradične vyrába takzvanú „syrovú hrudku“.
Tento, podľa nej jednoduchý recept, robí vždy na Veľkú noc. „Na rodinnom stole nesmie syrová hrudka chýbať. Naučila ma ju pripraviť moja mama, robila ju aj moja starká. Je to tradícia,“ hovorí. Dodáva, že manžel tento recept nepoznal, no už ani on nedá naň dopustiť. Navyše, keď mu k hrudke pridá na stôl dobrú šunku a chren.
„Potrebujeme jeden liter plnotučného mlieka, 10 vajec, 1,5 čajovej lyžičky soli. Vajcia rozbijeme do mlieka, pridáme soľ a rozmixujeme. Potom varíme a občas premiešame. Keď je z toho hustá masa a na vrch vychádza voda, pripravíme si gázu, alebo plienku a na ňu masu nalejeme. Silno zaviažeme a necháme odkvapkať 5 hodín. Na noc ju dáme do chladničky a ráno máme krásnu hrudku,“ prezrádza tajomstvo výroby domácej lahôdky. Mirka odporúča, ako hrudku spestriť. „Používam na to červenú kapiu, alebo pažítku. Tie pridám vtedy, keď masu vylejem do plienky, potom premiešam a zaviažem. Chutí to výborne,“ dodáva. Nuž, nezostáva iné, než vyskúšať!
Kapustniaky pani Šupolovej
Kapusta bola pre Kysučanov základnou zložkou potravy. Výnimkou nebola ani Veľká noc.
V kysuckých domácnostiach sa kapusta využívala na pripravu rôznych jedál. „Tento recept máme od Melanie Šupolovej z Kysuckého Lieskovca. Ide o tradičné „kapustniaky“. Môžu sa pripravovať „na sladko“ i „slano“. Sú naozaj vynikajúce,“ hovorí etnografka Kysuckého múzea v Čadci Helena Kotvasová. Na prípravu potrebujeme 0,7 dcl vody, štipku soli, 1 kocku kvasníc a 1 kg polohrubej múky.
Z kvasníc, múky a vody urobíme cesto, ktoré necháme vykysnúť. Medzitým si pripravíme plnku, na ktorú treba 1kg kyslej kapusty, 2 špekáčiky(klobásky), ak máme, môžeme dať pre chuť trochu slaninky (10-15 dkg), 2 uvarené zemiaky. „Všetko spolu podusíme. Keď je cesto vykysnuté, vyvaľkáme ho a vykrajujeme buchty, ktoré postupne napĺňame plnkou. Vyprážame ich na oleji. Môžu sa však upiecť aj na plechu v rúre ako tvarové, makové či jablkové buchty,“ pridáva postup Kotvasová. Ak vás recept oslovil, neváhajte a vyskúšajte!
Fazuľa s kapustou a zemiakmi pani Mokryšovej
Etnografka Kysuckého múzea Helena Kotvasová ponúka ešte ďalší recept.

Fazuľa sa namočí deň vopred. Dáme variť spolu s bobkovým listom, novým
korením. Keď je skoro uvarená, pridáme za hrsť - dve kyslej sudovej kapusty . Spolu povaríme 15-20 minút. Tri – štyri zemiaky uvaríme osobitne v hrnci pokrájané na kocky. Keď sú uvarené, pridáme ku kapuste spolu s fazuľou a krátko povaríme. Na masti a cibuľke si pripravíme zápražku, do ktorej pridáme lyžičku červenej mletej papriky a zahustíme. Dochutíme
soľou, čiernym mletím korením.