SVRČINOVEC. V takmer každom kysuckom meste či obci riešia problém s nehnuteľnosťami, ktoré okoliu príliš na kráse nepridávajú, dokonca ohrozujú zdravie či životy ľudí. Ako vravia starostovia, je to „beh na dlhé trate“.

„Ešte v januári sa pod ťarchou snehu prelomila strecha na dome v časti Závršie u Mešťana. Bývali tam dvaja bratia. Jeden tam má trvalý pobyt, druhý je bezdomovec, keďže jeho oficiálny pobyt je v Trnave. Ide o sociálne odkázaných ľudí. Je s nimi aj ťažká komunikácia,“ opisuje situáciu starostka Renáta Majchráková. Podľa jej slov dobrovoľní hasiči tam po spadnutí strechy urobili záchranné práce, bývať v dome sa však nedalo, no bratia odtiaľ nechceli odísť. „Polícia im nariadila vysťahovať sa odtiaľ.
Priateľka jedného z bratov je spoluvlastníčkou murovaného domu na Závrší, ten sa teda presťahoval k nej, druhý je u kamaráta,“ vraví starostka a pokračuje: „Viackrát som sa snažila skontaktovať s nimi, je to však ťažké." Upraviť okolie tak zostalo na obci a ochotných obyvateľoch.
Nejde o lacný špás
Obec však musí zaplatiť veľkoobjemový kontajner. Navyše, spomínaný dom, na ktorom spadla strecha, nemá ani list vlastníctva. Miroslava, ktorý je obyvateľom Svrčinovca, neevidujú ani na úrade práce, nepoberá dávku v hmotnej núdzi, pretože neodpracoval povinné hodiny v prospech obce. Jeho brat je zasa invalid, a občanom obce nie je, ale bezdomovcom v evidencii mesta Trnava. „Snažím sa pomôcť týmto ľuďom. Je to však ťažké. Miroslava by som aj zobrala pracovať v rámci nejakého projektu, pomohla mu zaevidovať sa na úrade práce, aj vybaviť občiansky preukaz, veď to pre takýchto ľudí robím bežne. Len musí chcieť aj druhá strana, čo v tomto prípade neplatí,“ konštatuje starostka.

Spomína, že v obci majú ďalšie dve nehnuteľnosti, ktoré špatia okolie a vlastník ich neodstránil. „Vyzývame ich na nevyhnutné úpravy, potom by sme mali začať priestupkové konanie. Sú to ľudia bez príjmu a sociálne slabí, takže toto „konanie“ ani nezačíname. Jeden z tých domov dokonca nie je takisto zapísaný na liste vlastníctva,“ dodáva.
Dom v Podvysokej bol „strašiakom“ celé roky
O takýchto ruinách, ktoré špatia obec, vedia „svoje“ aj v Podvysokej. V časti Pri ihrisku vyše dvadsať rokov jedna z nich „strašila“ miestnych obyvateľov, najmä tých, ktorí žili v jej blízkosti. Manželia, ktorí v dome na začiatku bývali, sa rozviedli a odsťahovali do iných miest. Od miestnych sme sa pri našej vlaňajšej reportáži dozvedeli, že jeden z nich už medzičasom zomrel. Dom chátral, vlastníci sa oň nestarali. V čase, keď mal ešte nejakú hodnotu a bol o jeho kúpu záujem, manželia sa zrejme po rozvode nevedeli dohodnúť na jeho predaji. Zostala z neho ruina. „Všade je plno buriny, semienka vietor odnáša do našich záhrad. Z domu sa šíri pleseň, množia sa hlodavce, obávame sa nákazy,“ sťažovali si neustále susedia, ktorí bývali v blízkosti.

Stavba chátrala celé roky, najviac jej k desivému stavu dopomohli tuhé zimy, intenzívne dažde. Nápory snehu rovná strecha neuniesla a podľahla im. Obec mala celé roky snahu odstrániť túto zrúcaninu, avšak majitelia jej návrhy odmietali, preto čakala na schválenie novely stavebného zákona. Po mnohých peripetiách sa napokon vlani podarilo tento paškvil Podvysokej odstrániť. Tieto prípady nie sú ojedinelé. V každej kysuckej obci či meste majú s nimi podobné problémy.