Starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha hovorí, že aj keď do ich obce prenikajú rôzne zvyky v podobe veľkonočných výletov či odchodov na chatu, bez tradičných „šibakov“ si nevie nielen on, ale aj ďalšie „mužské osadenstvo“ tieto sviatky predstaviť.
„Už ako deti sme sa na ne tešili, lebo okrem čokoládových vajíčok či sladkostí sa nám vždy podarilo vyšibať i nejakú tú korunku. Pravdupovediac, tých plánov, čo si za ne kúpime, bolo vždy viac, ako tých peniažkov,“ spomína.

Vraví, že šibanie žien a dievčat z najbližšieho okolia bolo tradíciou, ktorú dodržiavajú dodnes. „Počas šibačky nejde len o mužov, pre žienky by bolo „hanbou“, keby ich nikto neprišiel vyšibať. Znamenalo by to, že už všetci na ne zabudli. Naše občianske združenie Lupežov chce túto tradíciu ešte viac zatraktívniť, spropagovať a odovzdať nasledujúcim generáciám,“ informuje starosta.
Počas Veľkonočného pondelka navštevujú chlapi, mládenci a „mládenčekovia“ oblečení v krojoch príbuzné a dievčatá. Samozrejme, potrebnou výbavou sú korbáče, maľované plechové vedro a pokiaľ možno, studená voda. Dievčatá už vopred počítajú s tým, že tej vody musia zniesť omnoho viac,“ smeje sa starosta.

Gazdinky majú nachystané toľko dobrôt, že častokrát nie je ani stôl vidieť. Pri šibačke nechýba hudba a najmä dobrá nálada. „Ak nájdeme doobeda doma chlapa len tak ležať na gauči a nechodil po šibačke, veru, aj jemu sa za jeho lenivosť ujde korbáčom,“ vraví.
Slovensko je podľa jeho slov malá krajina s nádhernými zvykmi. „Nie je to moja myšlienka, ale mali by sme na ňu pamätať a urobiť všetko pre to, aby sme si ich zachovali. Tak ako k Vianociam patrí vianočný stromček, tak by k Veľkej noci mala patriť od Zeleného štvrtku návšteva kostola a samozrejme, k Veľkonočnému pondelku zasa šibačka. Veď sme predsa Slováci. Len ak sa nebudeme hanbiť za našu kultúru, tradície a folklór iba tak si budeme môcť byť istí, že budúce generácie nebudú na Veľkonočný pondelok hľadať nejakého čokoládového zajačika či vajíčko na záhrade, ako je tomu v iných krajinách Európy,“ dodáva starosta.
