Kontaktovali sme Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Čadci, príslušník zboru Maroš Lajčák v spolupráci s hovorcom krajských hasičov Marekom Panákom nám sprostredkovali odpovede. Prečítajte si, čo všetko ste o práci hasičov nevedeli.
Ako vyzerá deň hasiča, kedy začínate a čím sa cez deň zaoberáte?
Služba hasiča v 24-hodinovej službe začína o 7. h striedaním zmien. Začínajúca zmena je informovaná o udalostiach, ktoré sa udiali, či už ohľadom zásahov, alebo priebehu služby na stanici. Veliteľ zaradí príslušníkov na konkrétnu techniku, nasleduje jej preberanie, počas ktorej sa musí overiť funkčnosť technických prostriedkov a výstroja. Príslušníci sú informovaní o služobných úlohách na daný deň.
Deň hasiča zahŕňa aj hospodárske práce, telesnú prípravu ktorá slúži na udržiavanie kondičky. Vo večerných hodinách veliteľ zmeny vyhodnotí plnenie daných úloh a príslušníci sa venujú samoštúdiu, rozboru výcviku a rozboru zásahovej činnosti. Po nočnej pohotovosti, ktorá trvá od 22.30 do 5.30 h nasleduje odovzdanie služby. Samozrejme, v prípade výjazdu sa harmonogram prác ruší a hasiči odchádzajú do jednej minúty od vyhlásenia poplachu a smerujú k ohlásenej udalosti.

Aká je cesta k povolaniu hasiča? Aké školy tejto profesii predchádzajú? Vnímate prácu hasiča ako zamestnanie alebo poslanie?
Profesionálni hasiči sú väčšinou absolventmi rôznych stredných odborných a vysokých škôl rôzneho strojárskeho a technického zamerania. Mnohí z nich majú dosiahnuté vzdelanie v maturitnom odbore požiarna ochrana, po ktorom následne pokračovali vo vysokoškolskom štúdiu, alebo dosiahli vyššie odborné vzdelanie, napr. na Strednej škole požiarnej ochrany MV SR v Žiline. Každý príslušník musí po podaní žiadosti o prijatie do HaZZ absolvovať prijímací proces: osobný pohovor, preukázanie potrebného vzdelania, test fyzickej zdatnosti a psychologické vyšetrenie psychológom HaZZ.
Až po splnení týchto podmienok môže byť prijatý do zboru a po zložení slávnostnej prísahy sa stane príslušníkom HaZZ. Potom prostredníctvom špecializovaných kurzov a školení nasleduje proces ďalšieho vzdelávania potrebného na výkon služby príslušníka HaZZ. Väčšina hasičov berie svoje povolanie ako poslanie a službu ľuďom a mnohí z nich aj ako prácu, ktorá ich baví a napĺňa.

Aký je rozdiel v kompetenciách medzi profesionálnym a dobrovoľným hasičom? Pozerajú sa niekedy profesionálni kolegovia na dobrovoľníkov ako na tých menej schopných?
Profesionálny hasič je príslušníkom silovej zložky MV SR HaZZ a vykonáva činnosti, ktoré vyplývajú zo zákona. Pri vstupe do služby Hasičského a záchranného zboru SR je podmienkou veľmi dobrý zdravotný stav, dobrá kondícia, min. stredoškolské vzdelanie, ochota sa vzdelávať a zdokonaľovať. Pri vstupe do dobrovoľného hasičského zboru je vstup dobrovoľný, no po vstupe vzniknú aj povinnosti, ktoré je potrebné dodržiavať a zvyšovať svoje odborné kvality.