Hudobníčka Viera Sojčáková: Práca s hudbou potrebuje celého človeka

Chceli ju do medzinárodnej kapely i filharmónie, no ostala verná Kysuciam a rodinnej kapele. Ako sama hovorí, neľutuje. Pre Vieru Sojčákovú je práca koníčkom.

(Zdroj: ARCHÍV VIERY SOJČÁKOVEJ)

Séria rozhovorov s ľuďmi, ktorí pôsobia v našom regióne a boli nominovaní v ankete MY Kysuckých novín Osobnosť žilinského regiónu a Kysúc. Prečítajte si o práci výbornej hudobníčky Viery Sojčákovej.

Ste významnou osobnosťou v oblasti hudby na Kysuciach, dovoľte mi opýtať sa na vaše hudobné začiatky - objavili ste svoj talent v detstve a postupne ho rozvíjali? Aká bola vaša cesta k povolaniu hudobníčky?

Už v detstve som sa zúčastnila rôznych speváckych súťaží, spomeniem napríklad Čadčiansky zvonec. Na odporúčanie vtedajšej riaditeľky Vlasty Šoukalovej z Ľudovej školy umenia v Čadci, ktorá ma vyučovala hru na klavíri, som absolvovala talentové skúšky na žilinské konzervatórium, odbor spev. Po maturitnej skúške na konzervatóriu som nastúpila ako externý učiteľ do ĽŠU, kde som vyučovala až do ukončenia konzervatória v Žiline. V umeleckej škole pôsobím doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

Počas štúdia som spievala a hrala vo folklórnom súbore Svrčina na kontrabas, neskôr sme založili rodinnú kapelu pod názvom „Cyprichovci“. S kapelou sme absolvovali koncertné turné pod vtedajšou umeleckou agentúrou Slovkoncert v zahraničí, napríklad v Nórsku či Poľsku. Vo voľnom čase sme nahrávali naše vlastné skladby v Československom rozhlase v štúdiu v Banskej Bystrici. Spolupracovali sme s textárkou Martou Riškovou a hudobným skladateľom Alojzom Čobejom, ktorý nám písal hudbu a text. Veľakrát sme účinkovali v rozhlasovej zábavnej relácii Banskobystrický sobotník, tí skôr narodení vedia, o čom hovorím. Tam sme prezentovali naše vlastné skladby.

Mnoho koncertov sme robili aj po Slovensku, v Harmanci, v Čiernom Balogu s estrádnym programom Náhliť sa netreba, kde sme mali umelcov pána Tibora Bohdana z Martina, ktorý je zaslúžilým umelcom a ktorý nám tam robil monológy. Rasťo Piško program uvádzal, pracovali sme s poľskými umelcami. Program sa skladal z piesní, vlastných skladieb, scénok.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ste študovali? Nerozmýšľali ste nikdy o pôsobení mimo Kysúc?

Môj hlavý predmet bol sólový spev, ale popri speve som študovala aj hru na klavíri a hru na kontrabas. Hneď po ukončení štúdia na konzervatóriu ma doporučil profesor spevu pán Róbert Böhm na konkurz do Slovenskej filharmónie v Bratislave. Z piatich uchádzačov prijali mňa, ale kvôli hudobnej skupine, ktorú sme pred krátkym časom založili, som do filharmónie nenastúpila. Mala som viaceré ponuky do hudobných skupín, Karol Konárik ma prišiel osobne požiadať o účinkovanie v jeho hudobnej skupine.

Aby umelecká agentúra zamestnala našu kapelu, museli sme absolvovať rekvalifikačné skúšky. Počas takejto skúšky ma žiadali aj do medzinárodnej dievčenskej kapely. Zapáčila som sa manažérovi spomínanej skupiny, ten ma oslovil. Hrala som na basgitare a spievala a on práve túto nevšednú kombináciu hľadal do spomínanej dievčenskej kapely. Napriek všetkým ponukám som ostala verná Kysuciam a ostala som pôsobiť v rodinnej kapele Cyprichovci, nebanujem. Stihla som tri krásne deti, mám manžela. Moja práca je môj koníček.

SkryťVypnúť reklamu

Pôsobíte na ZUŠ Jozefa Potočára, vyučujete spev aj hru na klávesové nástroje - aká je táto práca?

Táto práca býva náročná, no zároveň je krásna Je to práca, ktorá potrebuje celého človeka s veľkou trpezlivosťou, aby vydal zo seba všetko to, čo vie. Mám veľmi rada deti, takže tú trpezlivosť učiť ich hrať, spievať, koncertovať, s nimi mám.

Prečítajte si tiež: Folkloristka Zahradníková: Na všetko je pesnička Čítajte 

Dá sa spev naučiť, vydrieť, alebo človek musí mať predpoklady a hlasový potenciál?

Učiteľ musí na prijímacích talentových skúškach otestovať žiaka, do akej miery má talent. To znamená hudobný sluch, rytmus, spev. Spev sa nedá umelo nacvičiť, žiak musí mať talent, jednoducho dar od Boha, zlato v hrdle, vtedy sa dá na tom stavať.

Podobne sa opýtam aj na klavír - je to náročný nástroj. Aké predpoklady by mal mať hudobník, ktorý chce hrať na klavír?

Stáva sa, že vytrvalosť a disciplína nestačia a žiak štúdium vzdá. Veľmi dôležité je, aby mal žiak doma kvalitný nástroj, na ktorom sa môže zdokonaľovať. Každý hudobný nástroj aj spev vyžadujú trpezlivosť učiť sa a cvičiť každý deň. Sú prípady, keď žiak preruší štúdium, no o dva - tri roky sa vráti, aby štúdium ukončil.

Máte nejakých známych absolventov, ktorí pracujú ako speváci či hudobníci?

Za môjho pôsobenia v ZUŠ absolvovalo veľa študentov mojej triedy. Z posledných spomeniem dirigenta Tomáša Vrškového, speváčku Kláru Kullovú, Petru Bírovú, Tonku Grafovú, klaviristku Moniku Michaliskovú.

Ako klaviristka sprevádzate spevákov aj iných muzikantov. V čom spočíva práca korepetítora?

Na našej škole korepetujem husľové, spevácke a flautové oddelenie. Korepetítor je hudobník, ktorý sprevádza jednotlivé hudobné nástroje alebo spev na klavíri, spolupracuje pri naštudovaní hudobných diel so sólistami, zbormi, alebo baletnými a tanečnými súbormi. Korepetítor musí žiť a dýchať so sólistom. Vystupujeme na žiackych koncertoch a predstaveniach. Túto prácu robím veľmi rada, pretože je to vždy niečo nové a repertoár je vždy pestrý.

Vaša rodina je silne hudobnícka, rodinné puto Vás spája aj so Stanom Cyprichom. Aj si spoločne rodinne zaspievate? Hudbe sa venujú aj vaše dcéry.

Rodina je veľmi silne hudobnícka, patrí tam aj synovec Stano Cyprich, ktorý spieva a hrá na bicie a klávesové nástroje a v piatok pokrstil svoje CD. Mám tri deti, dve dcéry a syna, najstaršia dcéra vyštudovala sólový spev na konzervatóriu v Žiline a pôsobí na ZUŠ Jozefa Potočára v Čadci. Druhá dcéra Michaela vyštudovala na konzervatóriu sólový spev a pokračovala na Akdémii umení v Banskej Bystrici. Vyštudovala vokálnu interpretáciu – operný spev. Spieva v štátnej opere v Banskej Bystrici a hosťuje aj v ďalších operných domoch. Pravidelne koncertuje a spolupracuje s rôznymi hudobnými telesami. Syn nemá hudobné vzdelanie, no rád vo voľnom čase spieva a hrá na gitare. Pri rodinných stretnutiach spoločne hráme a občas hráme aj pre verejnosť, napríklad na Bartolomejskom jarmoku.

Hudbe sa venujete roky, vídať Vás na rôznych nielen kultúrnych podujatiach ako hudobný sprievod. Je vaša práca pre vás aj záľubou?

Vystupujem na rôznych hudobných podujatiach, koncertoch, iných mestských projektoch. Pravidelne účinkujem na rôznych reprezentačných podujatiach mesta Čadce. Hrávam aj množstvo rôznych súkromných akcií, narodeniny, svadby, oslavy, na ktoré si pozývam rôznych hostí. Taktiež pôsobím ako organistka v kostole vo Svrčinovci. Hudba ma sprevádza celý život a nikdy by som to nezmenila. Najšťastnejší človek je vtedy, ak má svoju prácu zároveň hobby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 311
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 421
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 238
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 268
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 893
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 413
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu