ČADCA. Čadčania si dosiaľ spomínajú na 19. júl 2011, kedy sa prihnali silná búrka a vietor. Stačilo niekoľko minút a najstarší park na Hviezdoslavovej ulici v Čadci sa zmenil na nepoznanie. Besniaci živel, ktorý naháňal ľuďom hrôzu, vyvracal stromy aj s koreňmi.
Vysadili tam rôzne dreviny
S obnovou začalo mesto v novembri 2012. Prírodný živel zničil v parku staré lipy, na ich mieste vysadilo rôzne dreviny – bresty, buky, agáty, vŕby, brezy a jarabiny. Následky pohromy vyčíslilo aj finančne.
Celková škoda na majetku mesta bola 158 203 eur. Do tejto sumy zahrnuli tiež spoločenskú hodnotu stromov, ktorá predstavovala 101 564 eur. Výsadba drevín bola prvou etapou revitalizácie a kultivácie parku. Postupne tam osadili sochy, zhotovené počas rezbárskych sympózií. Vlani tam pribudla čerešňová aleja, živý plot, lavičky a odpadkové koše.

„Z katastrofy sa podarilo vyťažiť to najlepšie. Keď sa v roku 2011 prehnala mestom spomínaná veterná smršť a v parku zlikvidovala väčšinu vzácnych stromov, nik neveril tomu, že ničivá sila môže priniesť aj niečo dobré a fascinujúce. Na ploche vyrástla čerešňová aleja. Mesto investovalo do výsadby viac ako 20-tisíc eur, informuje Petra Ďuranová z Mestského úradu v Čadci. Dodáva, že kalamitné drevo z vyvrátených stromov používajú umelci v rámci rezbárskeho sympózia, ktoré každoročne mesto organizuje.
Park bol vyhľadávaným miestom
Park pri rieke Kysuca vysadili tesne po druhej svetovej vojne. Chodili tam skauti, mladí si tam vyznávali lásku, nečudo, že k tomuto miestu malo veľa ľudí citový vzťah. Čadčania okrem parku prišli o strom pred mestským úradom, ktorý bol symbolom Vianoc. Vyvrátilo ho aj s koreňmi. Na mieste, kde stal „vianočný strom“, vyrástlo neskôr veľké srdce zo živých kvetov.