Tamojšia materská škola mala štyri triedy pre deti od 3-6 rokov s celodennou starostlivosťou a celkovou kapacitou sedemdesiat miest. V marci otvorili novú triedu so stabilnou spálňou, šatňou a hygienickým zariadením, ktorú vybudovali v rámci projektu.
Nakoľko sa zvýšil v Nesluši počet novostavieb, s čím súvisí aj prisťahovanie mladých ľudí, je predpoklad, že demografický vývoj bude stúpať. Zvyšuje sa aj počet žiadosti rodičov o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.
Mladé rodiny potrebujú peniaze, mamičky sa chcú zamestnať
„Jedným z dôvodov je aj to, že mladí ľudia potrebujú splácať úvery a mamičky sa môžu zamestnať, len keď ich dieťa navštevuje MŠ,“ vysvetľuje starostka Zuzana Jancová.
Projekt umožnil vybudovať jednu novú triedu, súčasná kapacita sa tak zvýšila na 88 miest. MŠ zabezpečuje výchovu a vzdelávanie detí predškolského veku spravidla od 3 do 6 rokov a ďalšie s odloženou školskou dochádzkou.
„V poslednom období sme zaznamenali demografický nárast rómskej komunity. Mladí Rómovia, ktorí doteraz neprejavovali záujem o umiestnenie dieťaťa v materskej škole, najmä z dôvodu zamestnania sa v rámci verejnoprospešných prác, teraz chcú, aby ju ich deti navštevovali,“ informuje.
Pribudol aj bezbariérový vstup
Cieľom zvýšenia kapacity materskej školy prístavbou jednej triedy bolo umiestniť všetky 3 – 5 ročné deti z obce, ktorých rodičia o predprimárne vzdelávanie prejavia záujem. „Tiež vytvoriť podmienky na realizáciu programu inkluzívnej výchovy, t.j. vytvorenie podmienok na začlenenie rómskych detí do bežnej MŠ, nakoľko do obce patrí i spomínaná rómska komunita,“ informuje starostka.
Podľa jej slov sa v rámci projektu zvýšili možnosti zaškolenia a zlepšenia podmienok pre výchovno-vzdelávaciu prácu pre deti so zdravotným postihnutím vybudovaním bezbariérového vstupu.
Zelená strecha má viacero využití
Na prístavbe škôlky vybudovali zelenú strechu. „Zadržiava zrážkovú vodu, chráni povlakovú krytinu objektov pred výkyvmi teploty, aj UV žiarením, navyše produkovaním kyslíka prispieva k zdravej klíme. Dobudovaním vyvýšených záhončekov sa vytvorí v tomto priestore pre deti environmentálny kútik. Postupne sa vybudujú nové vzdelávacie prvky, vhodné k environmentálnej a ekologickej výchove a vzdelávaniu detí. Vďaka eurofondom obec uspela v dvoch projektoch. Išlo o spomínané zvýšenie kapacity MŠ, ktoré si vyžiadalo 250-tisíc eur, pričom z obecných zdrojov išlo 50-tisíc eur. So stavbou začali vlani v júli, ukončili ju v októbri 2018. Druhým projektom bolo zníženie energetickej náročnosti MŠ vo výške 411-tisíc eur, obec sa podieľala na spolufinancovaní 5-timi percentami. S realizáciou začali v septembri 2018, kolaudácia bola v marci tohto roka. „Samozrejme, z vlastných zdrojov sme ešte cez prázdniny 2018 vymenili kompletné všetky staré hliníkové elektrické rozvody, rozvodné skrine. Zrekonštruovali sme všetky miestnosti, omaľovali ich, lebo tieto aktivity sa projektu netýkali. Veľký prínos bude v znížení nákladov na vykurovanie a energiu,“ hovorí Jancová.
Musia zrekonštruovať aj jedáleň
V tomto roku ich rovnako ako ďalšie obce čaká rekonštrukcia školskej jedálne, na čo už majú pripravený projekt. „Aby sme zabezpečili obedy pre všetky školopovinné deti musíme vymeniť v školskej jedálni všetky spotrebiče. Celkové náklady na ne bude 30-tisíc eur a vzduchotechniku s úpravami 20-tisíc eur.

„Uvidíme, či sa náklady vyplatia, či nejde len o bublinu a deti, aj keď budú mať akože obedy zadarmo, budú ich aj reálne odoberať. Je smiešne, keď niekto rozpráva, že vlaky, obedy sú zadarmo. Na tento „populistický prepych“, sa totiž musíme skladať my všetci. Mnohé školy a obce nemajú kapacitu a ani finančné zdroje aby to pre deti dokázali zabezpečiť od 1. septembra 2019,“ pridáva svoj názor starostka.