Stavba rozostavanej školy chátra, mení sa na ruinu. V minulosti ju chcelo mesto prestavať na byty. V prvej etape ich plánoval potenciálny investor do konca roka 2013 dokončiť okolo dvadsať.
Napriek snahe bývalého vedenia samosprávy i investora čo najviac priblížiť projekt prestavby školy na moderné a kvalitné byty rôznych veľkostných kategórií sa v minulosti nenašlo dostatok klientov, ktorí prejavili záujem o kúpu bytu. Svoju úlohu pravdepodobne zohrala aj celková sociálnoekonomická situácia. Väčšina sa zaujímala o nájomné bývanie, a tak sa celý plán musel modifikovať a prispôsobiť požiadavkám a ekonomickej situácii. Celý bytový dom mal mať tri samostatné vchody do vnútorne oddelených blokov po približne 17-20 bytov. V prvej etape plánovali dobudovať prvý s počtom asi 20 bytov, čím sa mali uspokojiť dovtedajší záujemcovia o nájomné bývanie. Súčasťou prvej etapy mala byť aj strecha a celková fasáda, úprava okolia s prístupovou komunikáciou a parkovacími miestami. Z týchto plánov napokon nič nebolo.
Mesto aspoň upravilo okolie
Rozostavaná stavba je vo vlastníctve ministerstva vnútra. Pozemky pod budovou a v okolí patria mestu. Keďže približne od roku 1989 sa na nich nerobila žiadna údržba a okolie bolo veľmi zanedbané, už vlani mesto upravilo priestory pred nedostavanou školou, vyrezalo tam náletové buriny. Zozbieralo železo, ktoré sa odviezlo, na kopy sa pozvážali betónové, tiež navozené odpady.

„Areál sa oplotil, aby sa zabránilo vytváraniu čiernych skládok, tiež aby tam nedošlo k prípadnému úrazu,“ informoval primátor mesta Ľubomír Golis. Dodal, že s ministerstvom vnútra ohľadom stavby komunikujú. „Momentálne sa rieši znalecký posudok nehnuteľnosti. V tejto veci tiež prebiehajú rokovania o vysporiadaní vlastníckych vzťahov,“ informovala Michaela Paulenová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Predať sa ju v minulosti nepodarilo
Budovu, ktorú začali stavať ešte v roku 1991 a preinvestovalo sa tam 40 miliónov korún, sa usiloval štát dlhší čas predať. Pôvodne tam malo byť 24 tried, čo by v minulosti uľahčilo situáciu, keďže deti v Turzovke chodili do školy na dve zmeny. Postupne sa budova menila na ruinu. Na dokončenie nemali peniaze ani štát, ani mesto. Bývalý Obvodný úrad v Žiline zverejnil ešte v júni 2012 prvú ponuku na predaj. Ani na druhú (cena bola znížená o približne 30 percent), nik nereagoval.