V Radoli zaznamenali za posledné roky príliv ľudí z miest. Podľa starostu Antona Tkáčika v ich obci naberá tento druh migrácie na intenzite.
Obec mala k 31.12.2018 1492 obyvateľov. Pre porovnanie - v roku 2001 ich bolo 1324. „Je to nárast o trinásť percent za sedemnásť rokov, pritom počet obyvateľov Slovenska prakticky nerastie a viacero okolitých obcí, aj susedné Kysucké Nové Mesto zaznamenávajú pokles počtu obyvateľov,“ konštatuje starosta. Obyvateľov by bolo aj viac, ale často sa neprihlasujú sa na trvalý pobyt v obci, aby nemuseli meniť osobné doklady alebo živnostenské listy.

Aj keď takúto štatistiku v obci nevedú, odhadujú, že najmenej 20 % ich obyvateľov vyrastalo v mestskom prostredí, alebo prežilo významnú časť svojho života v meste. Bývanie „na dedine“ si vybrali preto, že tam buď zdedili nehnuteľnosť, alebo sa rozhodli uprednostniť život na vidieku.
Špekulanti cítia príležitosť
„Táto situácia vytvára veľký tlak na ceny nehnuteľností a priťahuje, žiaľ, aj rôznych špekulantov s pozemkami. Predsa len, do Kysuckého Nového Mesta je to naozaj len „na „skok“ cez rieku Kysuca a do centra Žiliny sa dá automobilom dostať za desať minút,“ vysvetľuje.
V Radoli majú kompletné inžinierske siete od vodovodu, plynu, kanalizácie až po vysokorýchlostný internet vedený optikou, slušnú občiansku vybavenosť vrátane školy, škôlky či dostatok športovísk. Okrem toho sú zrejme najmenej kopcovitou dedinou na Kysuciach, aspoň čo sa týka intravilánu.