ČADCA. Napriek tomu, že Kysuce sa považujú za horskú oblasť, súčasné teploty pripomínajú skôr „prímorskú“. Ľudia len s námahou zvládajú horúčavy, ktoré zavládli aj v tomto kúte Slovenska.
Brojlerov ochladzujú trysky
V Roľníckom družstve v Starej Bystrici musia pomáhať aj zvieratám. Dvesto kusov dojníc vyháňajú pastieri na pašu skoro ráno, do maštalí ich zaháňajú oveľa skôr. Na pastviská traktory častejšie privážajú vodu. Zvýšenú pozornosť si vyžaduje aj tisíckusové stádo oviec, ktoré je takisto v „teréne“.

Obvykle pastieri zídu so zvieratami aj k potokom, kde sa napijú. Ako vraví predseda družstva František Kulla problém je v tom, že už aj tie začínajú vysychať.
V tomto podniku chovajú 22-tisíc kusov hydiny, ktorej v halách pomáhajú ventilátory, tiež „rosenie“, teda rozprašovanie vody pomocou trysiek.
V nemocnici pomáhajú žalúzie a vetranie
Horúce dni horšie prežívajú aj hospitalizovaní pacienti. V Kysuckej nemocnici v Čadci im podávajú oveľa viacej tekutín, a keďže izby zatiaľ nie sú klimatizované, využívajú iba klasické vetranie a žalúzie.
Lekári v súvislosti s tropickým počasím odporúčajú dodržiavať pitný režim a obmedziť pobyt na priamom slnku. Pozor treba dávať najmä na deti, tiež starších ľudí.

Počas horúčav treba denne vypiť aspoň 2 - 4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, to znamená približne 1,5 až 3 litre. Dehydratácia sa prejavuje smädom, bielym povlakom na jazyku, suchými perami, závratmi, kŕčmi, prípadne bolesťou brucha. V takom prípade treba pomaly v malých množstvách vypiť väčšie množstvo tekutín.
Úpal sa zasa prejavuje rozhorúčenou červenou pokožkou, zvýšenou teplotou až horúčkou bez potenia, opuchom, rýchlym silným pulzom, bolesťou hlavy, zmätenosťou, závratmi, nevoľnosťou, môže sa končiť bezvedomím.
Postihnutého treba ochladzovať chladnou vodou, v akútnych prípadoch je najlepšie vyhľadať lekársku pomoc.