Čoraz častejšie sú úniky rôznych látok, ktoré ničia nielen čistotu Kysuce, ale aj život v nej. Vlani zaznamenali napríklad takýto prípad v Podvysokej. Uhynulo tam asi pol tony rýb, ale aj ďalšie druhy európskeho významu - čerebľa, slíž či hrúzik. Približne dvojkilometrový úsek rieky Kysuca znečistil únik neznámej látky, čo zapríčinilo spomínaný masový úhyn.
Takéto rozsiahle znečistenie si Kysučania nepamätajú. Neskôr sa zasa objavila v rieke Kysuca oproti Kysuckej nemocnici neznáma červená látka. Pôvodcu sa v tomto prípade podarilo inšpektorom životného prostredia zistiť. Išlo o podnik, ktorý za to dostal pokutu. Pomôžu však peniaze napraviť takéto devastačné škody na prírode, ktorá sa nedokáže brániť?

Ďalšou vizitkou človeka sú čierne skládky. Ľudia chcú mať čisto na vlastnom dvore, čo je za ním, ich nezaujíma. Poďakovanie si určite zaslúžia všetci dobrovoľníci, ktorí sa vo svojom voľnom čase snažia zbaviť brehy Kysuce nečistôt. O tom, že ich nie je málo, svedčia plné igelitové vrecia. Takí sme my, ľudia. Často sa zaujímame o veci, ktoré sú nepodstatné, no o tie, ktoré sme dostali ako dar, sa nestaráme. Aké dedičstvo zanecháme budúcim generáciám?