Starostka Marianna Bebčáková hovorí, že zatiaľ obec do údržby mlyna neinvestovala. „Tento rok však budeme musieť vymeniť drevené zábradlie, náterom ošetriť lavičky a aj samotný mlyn. Ten stojí hneď na začiatku Korne, preto pokladám za dôležité, aby sa udržiavalo aj jeho okolie, napokon, ide o vizitku našej obce,“ povedala.

Vernú kópiu veterného mlyna, ktorý patrí k raritám Kysúc, postavili ešte v roku 2013. Použili drevo, kov, kameň, práce im trvali zhruba tri mesiace. Návštevníci tak môžu obdivovať dvojníka mlyna, ktorý stojí už od roku 1985 v osade U Šulcov. Tá je od centra obce vzdialená približne tri kilometre a nežijú tam už žiadni stáli obyvatelia. Najviac ľudí tam býva cez leto, keď prichádzajú chalupári. Občas sa stalo, že sa tam návštevníci vybrali, aby raritu, videli na vlastné oči. Zablúdili však a boli s tým starosti. Do osady, kde stojí, totiž nevedie oficiálna cesta a nie je tam značenie.

Mlyn, ktorý je nielen raritou Kysúc, ale aj jedným zo siedmich divov Korne, bol na pohľadniciach, no ľudia ho chceli vidieť na vlastné oči. Najväčším problémom bolo vraj zohnať hnacie zariadenie, nakoniec sa im to však podarilo. So stavbou im pomáhal naslovovzatý odborník – Ján Doubek z Česka, ktorý sa venuje histórii a výskumu veterných mlynov. Ten im spracoval aj štúdiu. V interiéri toho v Korni nainštalovali dobový žarnov, a tak si môžu návštevníci vlastnoručne odskúšať, ako sa kedysi mlelo obilie.
Starý mlyn U Šulcov naposledy mlel v roku 1985. Zariadenie si doviezol z Ostravska, kde pracoval ako baník, predok Jozefa Gajdičiara z Korne. Veterná turbína sa otáčala podľa smeru vetra, ktorý roztáčal lopatky vrtule. Najlepšie sa vraj mlelo, keď fúkal severný vietor. V susednej Morave, odkiaľ pochádza, sa zachovalo asi 70 podobných stavieb. Okrem Korne sa tento typ nachádza aj v skanzene vo Svidníku, kam ho preniesli z Poľska.