V období zvýšených teplôt je ľudskému organizmu ťažko, horúčavy si každoročne vyžiadajú hospitalizácie. Ako však teploty prežívajú zvieratá? Pokiaľ sme majiteľmi, nesmieme zabúdať, že aj zvieraciemu organizmu môže hroziť prehriatie. Aj na to v rozhovore upozorňuje skúsený veterinár Andrej Renčko.

V nemocnici zaznamenali nárast prípadov, kedy došlo k uhryznutiu psom. Môže teplota vyvolávať u zvierat zvýšenú agresiu?
V poslednom čase sme tu mali vlnu horúčav, čo sa, samozrejme, odzrkadľuje v ľudskej činnosti ako i vo svete prírody. Mnohé živočíšne druhy v čase horúčav reagujú apaticky, niektoré však excitačne. Príkladom môže byť rojenie hmyzu ako včely. Podráždene môžu tiež reagovať i domáce zvieratá ako psy. Častejšie sa ako lekár však stretávam v tomto ročnom období s úpalmi a úžehmi. Totižto za mnohými agresiami zvierat takmer vždy stoja ľudia. Zvieratá, ako už spomínané včely, ale aj kone a psy často nemajú radi zápach alkoholu.

Mnohé ,,agresie“ ako uhryznutia, či poškrabania vyprovokujú deti. Je preto dôležité, aby sa deti nehrali s cudzími zvieratami, ktoré nepoznajú. Aj kvôli parazitologickej situácií: jedna Košičanka robila prieskum zo psích fekálií zozbieraných po sídliskách a až dve tretiny domácich maznáčikov nebolo odčervených. Myslím, že v Čadci je to podobné. Čo sa týka útokov zvierat, môžeme ich minimalizovať napríklad prechádzkami po miestach s nižším počtom zvierat, tým že máme zviera na vôdzke, alebo máme riadne stavebne zabezpečený výbeh či pozemok.