Každý deň sa na našich cestách zraní v priemere 13 osôb. „Najviac ich zaznamenali záchranári v regióne Kysúc. Išlo až o 42 prípadov. Prevažnú časť zásahov tvorili nehody osobných motorových vozidiel a následne motorkárov. Záchranári upozorňujú všetkých účastníkov cestnej premávky, aby zvýšili opatrnosť počas jazdy,“ informuje Katarína Načiniaková, hovorkyňa skupiny Falck.

Ako povedala od 1. do 15. júna ošetrili posádky Falck Záchranná spolu 50 motorkárov, všetky nehody sa našťastie zaobišli bez straty na životoch. „Posledné dni prevládajú priaznivé klimatické podmienky, čo vyháňa do ulíc najmä motorkárov. V tomto období štandardne narastá počet zásahov pri dopravných nehodách, no ako pozitívne môžem zhodnotiť, že v porovnaní s predchádzajúcim obdobím klesol počet úmrtí na cestách,“ konštatuje lekárka Eva Havlíková, vedúca skupiny analýz a kontroly kvality vo Falck Záchranná.
Záchranári radia svedkom dopravnej nehody, aby zastavili svoje vozidlo v bezpečnej vzdialenosti a na bezpečnom mieste. Zároveň sa uistili, že im nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Následne treba zistiť, či sa v havarovanom vozidle nachádzajú nejaké osoby, aký je ich počet, a zdokumentovať prípadné zranenia. „Presvedčte sa, či zranená osoba vo vozidle dýcha. Ak nie, okamžite volajte tiesňovú linku a začnite resuscitáciu v pomere 30:2 (tridsaťkrát stláčanie hrudníka, dvakrát vdych),“ radí Načiniaková.
Pokiaľ máte podozrenie, že zranená osoba v bezvedomí má poranenie krčnej chrbtice, nesmiete s ňou hýbať. „Výnimkou je nebezpečenstvo z ponechania osoby vo vozidle. Napríklad v prípade požiaru či úniku toxických látok,“ dodáva.