ČADCA. Prax ukazuje, že problematika v súvislosti so zriadením protialkoholických záchytných izieb si vyžaduje riešenie. „Je to medzirezortná téma, preto sa na nej pracuje v spolupráci s ministerstvom vnútra, problematika sa konzultuje takisto s policajnými zložkami a ďalšími odborníkmi,“ hovorí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Podľa jej slov evidujú aj požiadavky samosprávnych krajov, resp. obcí a miest a hľadajú spoločné riešenie, ktoré bude prospešné pre systém ako taký.
Opilci sú problémom aj pre nemocnicu
"Absencia záchytnej služby je v našom zdravotníckom zariadení veľmi citeľná,“ konštatuje riaditeľ Martin Šenfeld. Ľudia, ktorí sú pod vplyvom alkoholu, sa často správajú agresívne k personálu, ale aj pacientom a okoliu. Nie je nič nezvyčajné, že niečo rozbijú. „Niekedy je situácia neudržateľná, personál musí volať na pomoc políciu,“ sťažuje si. S takýmito pacientmi sú podľa jeho slov spojené vyššie náklady, keďže dochádza k poškodeniu majetku nemocnice. „Pokiaľ máme voľné kapacity, snažíme sa ich izolovať v samostatnej izbe. Stáva sa, že po ošetrení podpíšu regres a za krátky čas ich tu máme späť.“

Problém s alkoholikmi je podľa neho naozaj vážny. „Veľkým problémom pre nemocnicu je aj samotný postup pri vyšetreniach, kde takémuto človeku musíme urobiť množstvo úkonov a vyšetrení a tým sa nám potom neúmerne predlžujú čakacie lehoty pre ďalších pacientov. Vzhľadom na zlú legislatívu v tejto oblasti sa nám nedarí dohodnúť s kompetentnými na riešení problému,“ dodáva.