„Keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac, než štyri roky života.“ Citát uznávanej autority 20. storočia, teoretického fyzika Alberta Einsteina, visí v tomto období nad ľudstvom ako Damoklov meč. Vedci už niekoľko rokov upozorňujú, že približne za štvrťstoročie vymizli až tri štvrtiny lietajúceho hmyzu, klesajúci trend rozmanitosti hmyzu zasiahol aj strednú Európu.


Hmyz je dôležitou súčasťou pozemských ekosystémov, konkrétne včela má obrovský význam pre ekonomiku zeme. Včelár Alojz Šimčisko upozorňuje, že produkcia medu je len jednou desatinou celkového prínosu včely. Až 50% prínosu tvorí opeľovacia činnosť. Včely opeľujú viac ako 80% rastlín a prispievajú tým k výžive človeka.

Na Medzinárodný deň biodiverzity 22. mája, len dva dni po Svetovom dni včiel, sa problém úbytku opeľovačov snažilo priblížiť aj Ministerstvo životného prostredia SR. V spolupráci s bratislavským supermarketom ilustrovali problém jednoducho: na pulty, kde mala byť zelenina, ovocie, či pečivo, v ten deň nič nevyložili, zákazníci našli prázdne regály: „Populácia včiel a motýľov, ktoré patria ku kľúčovým opeľovačom, je ohrozená. Konkrétne je v Európe ohrozených až 40 % včiel a 30 % motýľov.“