Pozvanie ku včelnici s okolo tridsiatimi včelstvami ma postavilo pred otázku, koľko toho vlastne o živote včiel vieme. Včely žijú okolo štyridsiatich dní, ako teda prežijú zimu? Čo je to svadobný let? Ako včela rozlišuje, v ktorých bunkách sú vajíčka a do ktorých klásť med?

Záhady včelieho života nám starostlivo vysvetlil podpredseda Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Čadci Jozef Laš, ktorý si prvý roj kúpil za vrecko pšenice. Dnes ich má okolo 27. Nie vreciek, ale včelstiev. Jedno včelstvo je jednou včelou rodinou, žijúcou v jednom úli, a tvoria ho desaťtisíce včiel.

Dobrý zdroj hlásia tancom
„Vidíte, ako padajú, keď idú do včelína? So sebou majú v medových vačkoch nektár,“ privítal nás včelár počas včelej znášky. Myslela som si, že pri včeľom úli sa to vždy hmýri a včely vždy nosia. No nie je to tak. Ak včela nájde dobrý zdroj, privolá ostatné včelím tancom a ide sa znášať.
Ak je zlé počasie, nevyletujú vôbec: „Keď nie je znáška, včely sedia na letáčoch a vylietavajú včely, ktoré nosia do úľa vodu, ostatné kŕmia plod, stavajú, ak majú čo,“ hovorí včelár.