Našim ratolestiam skončili posledné dni letných prázdnin. Dovolenky, tábory a takmer neobmedzený voľný čas s kamarátmi vystriedali školské povinnosti.
Ako deti pripraviť na zmenu režimu? Aké nástrahy ich v škole čakajú? Čo môžete ako rodičia urobiť, aby vaše deti zvládli začiatok školského roka bez problémov? Existuje na škole šikana?

Aj o tom sme sa rozprávali s Viktóriou Baltovičovou, psychologičkou Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Kysuckom Novom Meste.
Letné prázdniny sú na konci. Znamená to automaticky aj viac práce pre vás, psychológov z pedagogicko-psychologických poradní?
V lete robíme iný typ práce ako bežne cez školský rok. Menej spolupracujeme s deťmi a sme viac „zahrabaní“ v papieroch, sumarizujeme výkony a uzatvárame školský rok. Od septembra zase intenzívne spolupracujeme so žiakmi, školami a rodičmi. A to je práca, na ktorú sa najviac teším.
S novým školským rokom prichádza najmä veľká zmena pre prváčikov. V čom je pre nich život v škole najviac rozdielny oproti tomu v škôlke? Je to len v známkovaní?

Nástup do školy je veľkou udalosťou v živote dieťaťa. Stáva sa z neho školák, čím získava novú sociálnu rolu. Je veľmi dobré, ak sa dieťa do školy teší a má radosť z toho, že sa bude učiť písať, čítať a počítať. V prvom ročníku sa našťastie známkuje minimálne, deti dostávajú slovné hodnotenia alebo včeličky. Chceme predsa, aby ich učenie bavilo a mali ho radi. Známkami niekedy deti zbytočne stresujeme a vytvárame tým tlak na výkon.
Dnes je uponáhľaná doba, rodičia majú na deti menej času. Je nutné, aby sa s prváčikmi doma učili každý deň?