Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky

Majsterke sveta v mažoretkovom športe nechýba veľké srdce

Má radosť, keď zaznie slovenská hymna. Do očí sa jej tlačia slzy a ťažko ich dokáže v sebe udržať.

Talentovaná mažoretka z Kysúc Kamilka Kobolková.Talentovaná mažoretka z Kysúc Kamilka Kobolková. (Zdroj: ARCHÍV KAMILKY KOBOLKOVEJ)

Kamilka Kobolková z Turzovky je príkladom pre všetky deti. Svojou húževnatosťou, drinou, ale predovšetkým vášňou k mažoretkovému športu a tiež veľkou pokorou, dokáže rozvíjať svoj talent, prepracovať sa k veľkým úspechom a zároveň byť vynikajúcou žiačkou s veľkým srdcom otvoreným pre každého.

Štrnásťročná dievčina je žiačkou 9. ročníka ZŠ v Turzovke, úspešnou reprezentantkou Slovenska a členkou tímu EDIT Staškov. Aktuálne je majsterkou Slovenska, medailistkou z európskeho šampionátu v Záhrebe a majsterkou sveta vo viacerých mažoretkových disciplínách.

Skryť Vypnúť reklamu

Začala už v materskej škole

„S mažoretkovým športom som začala ešte v materskej škole. Už ako päťročná som našla záľubu v tanci i cvičení s mažoretkovým náčiním – paličkou a strapcami. Základy, na ktorých staviam dodnes, som získala pod vedením trénerky Ľubice Bajákovej, vedúcej mažoretkového súboru NICOL,“ opisuje svoje začiatky.

V tomto súbore pôsobila od roku 2010, s ním sú spojené aj jej prvé úspechy a medailové priečky. Už v roku 2012 sa ako najmladšia členka súboru na majstrovstvách Slovenska v Sabinove v kategórii deti dostala na najvyššiu priečku a získala titul majsterky SR v disciplínách sólo baton (palička) i sólo pom (strapce). Nasledovali ďalšie mesiace usilovných tréningov, prechod do druhej vekovej kategórie kadet a ďalšie súťaže a zápolenia, v ktorých si „ladila formu“. V roku 2014 na majstrovstvách SR v Martine bola členkou miniformácie minimix kadet, ktorá sa umiestnila na 1. mieste a získala nomináciu na ME a MS v chorvátskom Poreči. Tam si miniformácia tímu NICOL vybojovala 3.miesto a titul II. vicemajster sveta a Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

Úspechy pokračovali

Rok 2015 bol úspešný pre Kamilku nielen ako pre sólistku, ale aj pre ostatné formácie, ktorých bola súčasťou. V Sabinove získala dva tituly majsterky SR, ďalšie dva vicemajtra SR, v Brne pribudli dva tituly vicemjstra Európy.

Po zániku súboru NICOL si v roku 2016 našla pôsobisko v tíme EDIT Staškov. Bol to rovnako úspešný rok tejto nadanej žiačky a športovkyne v doterajšej činnosti v kategórii kadet. Na majstrovstvách SR v Malackách získala 1. miesto a titul majster SR v disciplíne sólo pom-pom, 1. miesto a titul majster SR v disciplíne miniformácia pom-pom a 2. miesto v disciplíne sólo baton. V získavaní vynikajúcich umiestnení a titulov pokračovala ďalej. Na ME v Púchove získala s miniformáciou pom-pom 2.miesto a titul 1.vicemajster Európy. Vrcholom súťažnej sezóny 2016 pre túto mladú športovkyňu boli majstrovstvá sveta v Prahe (Asociácia IFMS) a majstrovstvá sveta v Poreči (Asociácia MWF). Na pražských MS získala 2. miesto a titul 1.vicemajster sveta v disciplíne sólo baton a 1. miesto s titulom majster sveta v miniformácii pom kadet. Úspešný rok 2016 ukončila v sólovej disciplíne baton kadet ziskom 1.miesta a titulom majster sveta z MS v Poreči a v disciplíne sólo kadet pom-pom ziskom 2.miesta a titulom 1. vicemajster sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Medailí ako „maku“

Jej kariéra úspešne pokračovala aj v nasledujúcom roku 2017, kedy prekročila ďalšiu vekovú hranicu a prešla do juniorskej kategórie. Na konte jej pribudli ďalšie medaily. Nemenej úspešný v ich získavaní bol aj vlaňajší rok. Tento je posledným rokom, kedy pôsobí v juniorskej kategórii. Svoju tréningovú drinu a doteraz získané športové zručnosti zúročila naozaj vynikajúco – na majstrovstvách SR v Bratislave sa so všetkými 7 choreografiami postavila na stupne víťazov a získala 5 zlatých medailí (sólo baton, sólo pom, sólo twirling, duo baton, mini pom) a 2 bronzy za choreografie mini mix a veľká formácia pom.

Možno vás bude zaujímať Koscelisko možno vydá ďalšie tajomstvá Čítajte 

Zároveň to znamenalo aj nomináciu na ME asociácie MWF do chorvátskeho Záhrebu odkiaľ si na začiatku letných prázdnin priniesla na Slovensko 2 striebra a tituly 1. vicemajster Európy v kategórii sólo twirling a sólo pom, k čomu pridala aj bronzovú medailu v kategórii mini mix. Aj v tomto roku si s tímom EDIT Staškov vybojovala ďalšie nominácie na Majstrovstvá sveta asociácie IFMS, ktoré sa každoročne konajú v Prahe v závere augusta. Tretí tohtoročný vrchol sezóny sa pre Kamilu ako aj celý tím mažoretiek EDIT Staškov nadmieru vydaril a spoločne si domov priniesli 7 medailových umiestnení. Kamilka sa stala 4-násobnou majsterkou sveta v kategóriách sólo baton, sólo flag, duo baton a mini pom. Svoju medailovú zbierku obohatila ziskom striebra a titulu 1. vicemajster sveta v kategórii sólo pom.

Vlaňajší titul obhájila

O svojich tohtoročných medailových umiestneniach hovorí: „Je to pre mňa naozaj obrovský úspech, s ktorým som ani nerátala. Každá mažoretka túži stáť na stupni víťazov, a keď sa to splní, nech je to už akákoľvek súťaž či medaila, je to neopísateľný pocit. Ide o radosť, poctu, zadosťučinenie za tvrdý tréning... A keď na počesť dosiahnutého víťazstva zaznie slovenská hymna, do očí sa tlačia slzy a ťažko ich v sebe udržať.“ Potom sa, ako vraví, musí vždy zhlboka nadýchnuť, aby sa dokázala usmiať. „Moja radosť bola o to väčšia, že to boli najvyššie možné súťaže v rámci tohto športu. Z majstrovstiev Slovenska ma teší, že som obhájila vlaňajší titul v sóle s paličkou, pridala som navyše aj nové sóla pom-pom a twirling a v Prahe aj sólo flag (palička so zástavou),“teší sa.

Nejde o súperenie, ale tímovú prácu

Mažoretky a tanec s paličkou, strapcami či momentálne aj so zástavou znamenajú pre ňu najmä záľubu. Je to šport, ktorý má rada a robí ho už od detstva. „Všetko, čo s mažoretkami v tíme EDIT robíme, nevnímam ako súperenie, ale ako tímovú prácu.

Prečítajte si tiež Folklór šírili v Číne. V meste si ma fotili ako atrakciu, smeje sa heligonkárka Čítajte 

Preto, keď viem a môžem, rada pomôžem svojim kamarátkam, či už rovesníčkam, alebo aj mladším. Vďaka mažoretkám mám veľa kamarátok v Staškove, ale aj v iných tímoch na Slovensku i v Čechách,“ spomína.

Veľkú zásluhu na jej úspechu majú trénerky

Trénovať sa musí, bez toho to nejde. „Nestačia už len oficiálne tréningy, ktoré máme 3 - 4 krát do týždňa podľa jednotlivých choreografií. Veď konkurencia nezaháľa. Ťažko to zrátať na hodiny či minúty, ale vždy, keď mám trochu voľna, alebo aj medzi tým, ako sa učím do školy a chcem si oddýchnuť, tak si jednoducho vezmem paličku a skúšam to, čo treba do jednotlivých choreografií. Ale aj veľa nových prvkov, ktoré sa raz určite zídu,“ prezrádza. A pokračuje: „Alebo si precvičujem gymnastiku – premety, stojky, šnúry, otočky. To všetko treba stále drilovať, aby človek „nevyšiel z cviku“. Chcela by som poďakovať všetkým trénerkám, ktoré majú rovnako veľkú zásluhu na mojich úspechoch. Je to moja sólová trénerka Petra Bajáková, ďalej Danka Letková, Erika Jurgová, Sima Škulavíková a Veronika Kvašňovská, s ktorými trénujeme tímové choreografie.“

Súbor patrí k slovenskej špičke

EDIT Staškov je súbor, ktorý má už svoju vyše 15-ročnú tradíciu a patrí k slovenskej špičke. „Som rada, že som tam dostala šancu ďalej na sebe pracovať po tom, ako v Turzovke skončili rovnako úspešné pôsobenie NICOLKY, kde som začínala a získala pod vedením pani učiteľky Bajákovej všetky základy pre tento šport.

Možno vás bude zaujímať Most vo Svrčinovci musia opraviť Čítajte 

Nakoniec, a asi aj našťastie, sa spolupráca medzi súborom EDIT a mojou sólovou trénerkou, Peťou Bajákovou, rozvinula tak, že dnes sme jeden tím, ktorý môže zbierať úspechy a medaily aj na tých najväčších súťažiach,“ konštatuje.

Ako to vyzerá, keď príde „okno“

Za tie roky, čo sa venuje mažoretkám, sa toho prihodilo veľa. S úsmevom hovorí, že niekedy to síce nevyzeralo až tak zábavne, no s odstupom času sa už môže nad niektorými vecami len pousmiať. „Stalo sa mi napríklad v začiatkoch, že som uprostred vystúpenia dostala také „okno“, že som nevedela pokračovať ani na druhý pokus. Tak som to vystúpenie jednoducho ukončila. Tomu sa asi hovorí „nováčikovská daň“. Aj dnes sa mi ešte stane, že v časovom strese medzi jednotlivými vystúpeniami, a program býva dosť nahustený, si občas oblečiem kostým naopak. Potom si poviem, že to je „pre šťastie“ a občas sa to aj vyplní,“ smeje sa.

Čakajú ju „prijímačky“ na strednú školu

Do konca roka bude mať ešte niekoľko súťaží, ktoré si chcú v tíme EDIT „užiť bez stresu“. „Ďalší plán je vcelku jednoduchý – trénovať a zdokonaľovať sa vo všetkom, čo pre mažoretkový šport treba. V nasledujúcom roku ma čaká prechod medzi seniorky. Viem, že nebude ľahké presadiť sa ako najmladšia v tejto kategórii,“ konštatuje. Musí sa však sústrediť aj na školu, je totiž deviatačka, prídu nové povinnosti, monitor, prijímačky na strednú školu. „Dúfam, že to zvládnem a budem robiť radosť rodičom, trénerkám i ostatným, ktorí mi fandia a podporujú ma tak v športe, ako aj v škole,“ vraví.

Má rybku, aj zajačika

Mažoretky síce vypĺňajú množstvo jej voľného času, ale, ako vraví, nájde si v ňom miesto aj na plávanie. V zime si rada s rodičmi a staršou sestrou Meggy zalyžuje, alebo zahrá hokejbal. „Teraz sa trošku pletiem aj mame v kuchyni. Rada si sama urobím lievance, muffiny či krupicovú kašu. Starám sa aj o svoju malú „gazdovku“ - rybku Beky a zajka Denisa,“ dodáva šikovná Kysučanka. Patrí k tým, o ktorých je naozaj radosť písať. Prajeme tomuto šikovnému dievčaťu veľa ďalších úspechov. Určite budeme o ňom ešte veľakrát počuť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 9. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 21 653
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 15 447
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 15 271
 4. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 14 487
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 11 458
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 944
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 188
 8. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 918
 9. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 546
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 8 878
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Šestnásťročná Natálka Rotková pokračuje v speváckej kariére

Už v minulosti ohúrila všetkých, ktorí si mohli vypočuť jej spev.

Z Natálie Rotkovej vyrástla úspešná speváčka.

Stĺpček: Poctivá minulosť

Kultúra vytvorená z prírody. Drevené domy a ľanové odevy. Bosé nohy a prenikavé hlasy. Dnes je to iné. No vezmime si zo "starého života" to najlepšie.

Mužstvo Štart Dunajov aj s manažérom a trénerom Miroslavom Kafúnom (tretí zľava hore).

Pri testovaní pomáhajú pracovníci nemocnice

Kysucká nemocnica v Čadci, kam prichádzajú osoby s podozrením na ochorenie COVID-19, je stále v pohotovosti. Až do odvolania platí zákaz návštev na lôžkových oddeleniach.

Riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?