V Krásne nad Kysucou sú v celom meste k dispozícii nádoby na separovanie skla, plastov, tetrapakov, kovových obalov, v určitých mestských častiach sú nádoby na separovaný zber aj pri rodinných domoch. „V tomto roku majú obyvatelia k dispozícii i tie na kompostovanie biologického odpadu,“ informuje primátor Jozef Grapa. Aj oni riešia nelegálne skládky, fotopasce im už viackrát pomohli nájsť vinníkov, ktorých rieši mestská polícia. Budúci rok chcú v rámci skvalitnenia služieb obyvateľom začať s rozšírením zberného dvora.

Majú kompostáreň na biologický odpad
„Zrealizovali sme jedinečný projekt s pomocou dotácie zo štrukturálnych fondov. Ide o kompostáreň na biologicky rozložiteľný odpad, ktorú sme skolaudovali v tomto roku,“ hovorí primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.
Konštatuje, že čierne skládky nedokážu úplne eliminovať.
„S pomocou našich obyvateľov a odboru životného prostredia ich neustále monitorujeme. V budúcoročnom rozpočte plánujeme vyčleniť financie na zakúpenie fotopascí, ktoré nám pomôžu identifikovať páchateľov,“ informuje.
Uložili aj sankcie
Mesto Čadca vybudovalo v tomto roku ďalšie tri stojiská na polopodzemné kontajnery a osadilo 9 nových polopodzemných. Taktiež zakúpilo hygienizačné zariadenie na kuchynský odpad, ešte v tomto roku chce začať s jeho zberom a hygienizáciou. Každoročne z vlastných zdrojov zabezpečuje obyvateľom žijúcim v rodinných domoch biokompostéry.