Nerozložiteľný odpad nahromadený v prírode znamená vždy záťaž pre životné prostredie.Plast sa stal predmetom nášho každodenného používania a, priznajme si, často ho používame aj úplne zbytočne až prebytočne. Každý sa s tým určite stretol: paradajky v obchode v plastovej nádobke a ešte prebalené plastovým obalom. Pričom oboch plastov sa doma ihneď zbavíme a zahadzujeme do koša. V tom lepšom prípade aspoň plast vyseparujeme.
Alebo sme na obecnom hodovom jarmoku a koľkokrát si objednáme nápoj, toľko plastových pohárov spotrebujeme. Pričom osud jednorazového plastového riadu je v tomto prípade ešte smutnejší, keďže končí v smetnom koši určenom nielen na plasty, čiže sa neseparuje.

Plastov nám rokmi pribúda. Riaditeľ mestského podniku služieb Pavol Latka informoval, že kým v roku 2003, keď sa s triedením odpadov začalo, zozbieraných plastov bolo 4,81 ton, v roku 2018 to už bolo 276 ton plastov. Separovaný plastový odpad, ktorý končí na skládke, sa môže ďalej triediť a exportovať podľa toho, ktorý spracovateľ oň prejaví záujem.
Najlepšie sa na ďalšie použitie odvážajú PET fľaše. Ich predajnosť na Slovensku sa vyšplhala na hodnotu okolo miliardy. Napriek tomu, že mnohé PET fľaše vyseparujeme a môžu sa ďalej použiť, mnohé končia na skládke komunálneho odpadu alebo vo voľnej prírode.
V platenej časti sa dočítate, ako sa k zníženiu používania plastov stavajú obchodné reťazce v našom meste
- Stanovisko COOP Jednoty v Čadci
- Stratégia reťazca Kaufland
- drogérie dm zaviedli čapovanie pracích a čistiacich prostriedkov
Práve PET fliaš sa týka zákon, ktorý bol v uplynulom týždni schválený v parlamente: PET fľaše a spolu s nimi aj plechovky sa budú zálohovať. Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2020, no predpokladá sa, že reálne budeme zálohovať až v roku 2022, pretože chvíľu potrvá zabezpečenie potrebného systému či automatov.