ČADCA. Počas mesiacov triedime plast, sklo či papier, vrecia skladujeme, pred odvozom ich označíme a vynesieme k bráne. Alebo separujeme priamo do kontajnerov. Občas zahliadneme pracovníkov, ktorí triedený odpad vyvezú, a tam sa naša skúsenosť s triedením končí. Kam však smeruje separovaný odpad? Ostáva v meste? A čo ak sme medzi plasty hodili niečo, čo tam nepatrí? Pracovníci Mestského podniku služieb v Čadci (MPS) nám ukázali, čo sa s plastami deje po tom, ako opustia našu domácnosť.
Záleží vám, aby sa plasty separovali a nerozkladali sa na skládke alebo v prírode?
Anketa už bola ukončená.
O separovanie odpadu na území Čadce sa stará mestský podnik služieb. Zamestnanci pracujú v areáli súkromnej firmy, ktorá pracuje v oblasti odpadového hospodárstva. Pred areálom sa kopia nabalíkované, roztriedené plasty, pripravené na export. Riaditeľ MPS Pavol Latka nás zasvätil do obsahov týchto balíkov – v niektorých je balený materiál na energetické zhodnotenie, v iných plasty pripravené na ďalšie použitie.

Cesta plastov: čo sa s nimi deje?
„Mesto je zodpovedné za separovaný zber. Mestský podnik tento materiál zváža, roztrieďuje, lisuje a expeduje na ďalšie spracovanie,“ vysvetľuje Latka. Časť odpadov, napríklad PET fľaše, polystyrén, igelity, hliníkové obaly a tetrapaky, sa posúva spracovateľom – jednotlivým firmám, ktoré o ne majú záujem. Firmy použiteľné plasty odkúpia vždy podľa toho, ktorý spracovateľ na trhu dá najlepšiu cenu.
“Zo zákona plynie povinnosť triediť okrem plastov aj sklo, kovy, papier a viacvrstvové kombinované materiály na báze lepenky, čím viac sa ich vytriedi, tým pôjde menej na skládku a budú menšie náklady na skladočné a na poplatky za uloženie odpadu. Preto by malo byť záujmom všetkých občanov a organizácií čo najviac odpady triediť.
„
V platenej časti ako aj v najnovšom vydaní MY Kysuckých novín si prečítate:
- ako prebieha proces triedenia na pracovisku?