Takmer 500-tisíc eur na základe minulotýždňového rozhodnutia vlády smeruje do okresu Čadca, len o niečo nižšia čiastka bude použitá na úhradu mimoriadnych výdavkov v okrese Žilina. Najväčší balík peňazí dostane obec Terchová, ktorej schválili preplatenie nákladov vo výške bezmála 246-tisíc eur.
Januárové intenzívne sneženie najviac postihlo Kysuce a Oravu. Zvyšujúca sa snehová pokrývka donútila postupne vyhlásiť mimoriadnu situáciu v dvadsiatich obciach a mestách okresu Čadca, ale aj v samotnom okresnom meste. Ako prvá vyhlásila mimoriadnu situáciu obec Skalité už 3. januára. "Našu obec postihli v januári dve snehové kalamity, nasledujúce tesne za sebou. Mimoriadnu situáciu sme museli vyhlásiť najprv v prvej januárovej dekáde a potom od 15. do 21. januára. Najviac peňazí sme minuli na objednanie externých nakladačov, traktorov a nákladných vozidiel, nakoľko vlastnými silami a technikou už obec nedokázala zabezpečiť bezproblémový chod obce a boli ohrozené životy a majetok občanov," uviedol starosta Skalitého Jozef Čech. Podľa jeho slov na okamžite krytie nákladov použili aj finančné prostriedky určené na celoročnú údržbu a opravu miestnych komunikácií. Obci Skalité bola schválené preplatenie výdavkov vo výške 71 260 eur. "Tieto finančné prostriedky by nám ku koncu roka chýbali. Dúfame, že nás tohtoročná zima neprekvapí skôr, než budú finančné prostriedky za kalamitu na obecnom účte," dodal Čech.

S návalmi snehu sa vysporiadavali aj v jednom z troch miest čadčianskeho okresu - Krásne nad Kysucou, ktorému preplatia mimoriadne výdavky počas snehovej kalamity za 50 088 eur. "V centre mesta sme museli nakladať a vyvážať množstvo snehu, vzhľadom k tomu, že sa nedal umiestniť po krajniciach komunikácií. Veľké výdavky boli vynaložené na sprístupňovanie a odhŕňanie snehu v mestských častiach, nakoľko mesto Krásno sa skladá z 33 osád, ktoré sú umiestnené v kopcoch nad Krásnom, často vzdialených niekoľko kilometrov od hlavných komunikácií. V týchto osadách býva už len niekoľko starších občanov, pre ktorých bolo potrebné zabezpečiť potraviny, odvoz k lekárovi, prípadne niektorí odtiaľ chodia do zamestnania," povedal na margo januárovej mimoriadnej situácie primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
Vládna pomoc vo forme refundácie zvýšených nákladov prichádza až osem mesiacov po tom, čo obce a mestá museli uhradiť jednotlivé dodávateľské faktúry. "Naše mesto je v dobrej finančnej kondícii, veď podľa posledného hodnotenia inštitútu INEKO sme jedenástym najlepšie hospodáriacim mestom na Slovensku, a tak sme nemali problém uhradiť faktúry. Poznám však viacero obcí na Kysuciach, ktoré stále čakajú na úhrady od štátu, pretože museli pozastaviť iné potrebné práce počas roka pri spravovaní obce," dodal Grapa.
Vláda SR minulú stredu schválila návrh na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie vo viacerých okresoch Slovenska. Viac ako 1,7 milióna eur si rozdelia obce, ktoré bojovali so snehovou kalamitou, povodňami, veternou smršťou alebo požiarom. Podstatná časť preplatených výdavkov (1,65 mil. eur) sa týka obcí, ktoré v januári zasiahlo intenzívne sneženie. Podľa prijatého uznesenia by schválené peniaze mali byť poukázané na účty dotknutých subjektov do 15. októbra.